Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Péče o bazénovou vodu

Péče o bazénovou vodu

Léto je v plném proudu a zahradní bazény jsou vytížené. Proto není od věci si připomenout základní kroky v péči o bazénovou vodu.

reklama

Základem je kvalitní písková filtrace

Naprostá většina zahradních bazénů je dnes vybavena moderními a účinnými pískovými filtracemi, které odebírají vodu z bazénu prostřednictvím skimmeru a čistou ji vrací zpět. Během sezony je potřeba, aby byl celý objem bazénu přefiltrován alespoň 1 krát za den. To znamená, že například pískovou filtraci s výkonem 5 m3/hodinu, která je instalována k bazénu s objemem 15 000 litrů, musíte nechat pracovat tři hodiny denně. Při potížích s čistotou vody (když zezelená nebo se zakalí a musíte aplikovat rychle působící bazénovou chemii) i déle.

Pískovou náplň, v níž se nečistoty zachycují, je vhodné každý týden propláchnout, k čemuž slouží tzv. 6cestný ventil. Po dvou sezonách odborníci doporučují náplň vyměnit za novou. Běžně je k dostání u bazénových prodejců.

Pravidelně kontrolujte a upravujte hodnotu pH

K tomu slouží kapkové, případně proužkové testery, a přípravky na úpravu pH (tedy pH minus na snížení a pH plus na zvýšení hodnot pH). Při běžném provozu bazénu kontrolujte a upravujte pH jednou týdně. Při větší zátěži bazénu i častěji. Optimální hodnoty pH se na stupnici testeru pohybují mezi v rozmezí 6,8 – 7,2.

Nečistoty z bazénu odstraňujte včas

Nečistoty, se kterými si neporadí písková filtrace, se usazují na dně a na stěnách bazénu. S nimi si však hravě poradí bazénový vysavač. K dostání jsou v trojím provedení - ruční, poloautomatické a automatické (robotické).

Ruční vysavač připojíte na teleskopickou tyč a na bazénovou hadici, která je připojena k vývodu z pískové filtrace.

Poloautomatický vysavač pracuje sám, stačí jej ponořit do vody. Využívá přitom sací síly filtračního systému, na který je připojen přes skimmer.

Automatický vysavač představuje nejmodernější trend v čistění dna i stěn bazénů. Pracuje zcela sám a nezávisle na pískové filtraci. Je řízen řídicí jednotkou. Sám se v nastavený čas zapne a po skončení práce i vypne. Automatický vysavač stačí jen naprogramovat a vložit do vody. Vysátou špínu shromažďuje v kontejneru, který pak snadno vyjmete a nečistoty vypláchnete.

Zvířata do bazénu nepatří

Chcete-li domácího mazlíčka, například psa, v letních vedrech ochladit, postříkejte ho hadicí nebo se s ním vydejte k nějakému potoku. V bazénu si s ním nehrajte. Zvířata zanášejí do vody parazity i zbytky výkalů, což po hygienické stránce výrazně zhoršuje kvalitu vody.

Chemie pro údržbu bazénu

O kvalitu bazénové vody, aby byla křišťálově čistá, je potřeba se pravidelně a preventivně starat. Během sezony totiž hrozí, že se v ní začnou množit bakterie nebo řasy. Stabilně čistou vodu ke koupání si zajistíte pomocí kvalitní bazénové chemie. Tyto přípravky se prodávají v tabletách, koncentrovaných roztocích i jako granulát. Které budete potřebovat?

  • Prevence proti řasám - Chraňte svůj bazén před řasami preventivně dřív, než bude pozdě, kdy voda zezelená. Osvědčeným běžně používaným přípravkem je Azuro ALG.
  • Vločkovač - Pokud se voda během sezony zakalí, je potřeba ihned zasáhnout a použít vhodný přípravek například Azuro Flokul. Ten ze zákalu vysráží vločky, které se zachytí ve filtraci, nebo je snadno vysajete bazénovým vysavačem.
  • Chlorování vody - Bazénovou vodu je potřeba pravidelně dezinfikovat pomocí chloru. Oblíbené jsou například tablety Azuro Chlor Trio nebo Multi 5v1, což jsou multifunkční tablety, které dezinfikují a změkčují vodu, flokulují, stabilizují pH a brání i tvorbě řas.
  • Chlorové tablety se umisťují do plovoucího chlorátoru (dávkovače). Vystačí obvykle 1 týden, pak je potřeba doplnit další tabletu.

Pro lidi, kteří trpí například některými alergiemi a nechtějí přijít do styku s chlorem, existují přípravky na ošetření bazénové vody, které fungují na bázi aktivního kyslíku. Jsou rovněž běžně k dostání u specializovaných prodejců bazénů například v Mountfieldu nebo v Marimexu.

Nezapomeňte pravidelně

  • pravidelně z vody odstraňovat hrubé nečistoty
  • čistit dno a stěny bazénovým kartáčem nebo vysavačem
  • kontrolovat a případně upravovat hodnotu pH
  • předcházet vzniku řas a bakterií k tomu určenými bazénovými přípravky
  • používat plovoucí dávkovač s chlorovými tabletami celou sezonu
  • kontrolovat filtraci a proplachovat pískovou náplň

Autor: Mountfield (text a foto)

Související články

Bazény na velké zahrady aneb co vše je k dostání… 8  fotek

Bazény na velké zahrady aneb co vše je k dostání…

Také vás napadlo, že byste si letos mohli na zahradu už konečně pořídit bazén? Jistě, můžete se do jeho výstavby podle nějakého kutilského návodu p ...


Griluju, griluješ, grilujeme… 6  fotek

Griluju, griluješ, grilujeme…

Jakmile se rtuť teploměru začne zvedat vysoko nad nulu, ve vzduchu se line vůně grilovaného masa. A nejlepší je to, které si připravíte nejen podle ...


Ponorné a povrchové čerpadlo a videotest Českého Kutila

Čerpadlo na vodu použijete nejen k vypouštění bazénu nebo při čištění rybníčka. Hodí se i při zalévání zahrady, zvlášť, když si pořídíte takové, kt ...

Jak vybrat zahradní nábytek 7  fotek

Jak vybrat zahradní nábytek

Doba, kdy uvažujeme o nákupu zahradního nábytku je tady, a možnosti, který si vybrat, jsou takřka nepřeberné. Jak se v nabídkách neztratit a koupit ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
0
Kapková závlaha Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Smartiri
0
koupací jezírko bez řas Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×