Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Pattex Power Fix - připevnění obkladu bez šroubů

Pattex Power Fix - připevnění obkladu bez šroubů
Asi to také znáte, překulíte se na vyhřáté posteli, najednou se záda opřou o něco ledového a je po spaní. Studená zeď vedle postele není nic příjemného, tak se jeden náš známý rozhodl vyřešit to obložením stěny. Na obklad využil zbytky lamel plovoucí podlahy. Na kostru z hranolků a sádrokartonu i přímo na stěnu přilepil obklad lepidlem Pattex.
reklama

Protože postel je přistavena ke zdi u okna, bude obklad sloužit zároveň jako odkládací polička a vyrovnávat mezeru mezi postelí a zdí, která vznikne díky umístění radiátoru.

Na obložení byly použity zbytky lamel plovoucí podlahy ve dvou desénech, tak jak zůstaly po pokládce ve vedlejších místnostech. Barevně ladí navzájem i s ostatním světlým nábytkem v místnosti.

Aby z lamel nevykukovaly hlavičky šroubů, případně se pořád neztrácely krytky, zvolil Filip místo přišroubování lepení lepidlem Pattex Power Fix. A protože chtěl vyzkoušet něco nového, pořídil si lepidlo se samospouští.

Lepidlo se vytlačuje pohodlně z tuby, na jeho uzávěru lze nastavit i požadované dávkování a po použití stačí jen nasadit zpět na uzávěr čepičku.Lepidlo Pattex Power Fix od firmy Henkel lze použít na lepení těch materiálů, kde alespoň jeden je savý, a nejsou ve stálém kontaktu s vodou.

Postup

Obklad bude prodloužením parapetu a zároveň bude vyrovnávat odskok postele od stěny, který vznikne kvůli radiátoru topení. Nejprve si tedy připravíme konstrukci z hranolků, na které bude připevněn sádrokarton.

Hranolky jsou spojeny malými kovovými profily ve tvaru L, jimi jsou přichyceny i do hmoždinek ve stěně. Konstrukci z hranolků srovnáme podle vodováhy.

Rozpětí hranolků musí být takové, aby odpovídalo délce sádrokartonové desky, kterou budeme připevňovat.

Zkontrolujeme ještě jednou kolmost hranolků a začneme připevňovat sádrokarton. Desky sádrokartonu přišroubujeme po obvodu i přes příčku dřevěné konstrukce. Pokud má být za obkladem vedena elektroinstalace, musíme si ji připravit předem, dřív, než začneme prostor zaklápět sádrokartonem.

Změříme délku obložení, uřízneme lamely plovoucí podlahy na požadovanou délku a z horní hrany seřízneme i přesah tvořící pero nebo drážku lamely. Pak naneseme klikatou čáru lepidla a přilepíme první pruh odshora, ihned zkontrolujeme a případně srovnáme podle vodováhy. Přilepíme horní pruh na stěnu a pak pokračujeme stejným způsobem dál směrem k podlaze.

Na fotografiích je vidět, že obložení je ze dvou různých vzorů, využity byly zbytky plovoucí podlahy po pokládce v místnostech. Při přípravě je potřeba pečlivě naměřit a spojit jednotlivé díly lamel i s ohledem na kresbu let, je-li to možné. I horní plochu vedle parapetu obložíme lamelami plovoucí podlahy.>

Vykružovací pilkou vyřízneme otvor pro zasazení vypínače světla a do horní plochy obložení ještě otvor pro protažení kabelu k osvětlení.

Tak a zbývá přilepit zakončovací lišty (ty bohužel na fotografiích nejsou vidět, protože nebyly k sehnání ve správném odstínu, takže jsme obložení vyfotili bez nich)...
…a nastěhovat se.

Tip

V případě velmi savých povrchů, jako je sádra, MDF, dřevotříska či hliněné cihly, je možné, že lepidlo by zaschlo příliš rychle po obvodu nánosu a vnitřní část spoje by nevytvořila dostatečnou vazbu, proto je vhodné navlhčit před lepením povrch vodou z rozprašovače nebo vlhkým hadříkem.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Velký silák mezi montážními lepidly 5  fotek

Velký silák mezi montážními lepidly

Kdo by neznal montážní lepidla? Již mnoho let spolehlivě nahrazují hřebíky, šrouby a hmoždinky, udrží vysokou zátěž, práce s nimi je tichá a čistá. ...


Kouzlo neviditelnosti 3  fotek

Kouzlo neviditelnosti

Současný bytový design používá rozmanitou škálu materiálů. Své nezastupitelné místo mají v moderním bytě či domě také průhledné materiály. Místnost ...


Místo vrtačky a šroubováku - lepidlo Pattex 6  fotek

Místo vrtačky a šroubováku - lepidlo Pattex

Obecně se lepení těšilo menší důvěře než klasické spoje, a když někdo použil sousloví „tekuté hřebíky“, mělo ho okolí v lepším případě za vtipálka. V ...


Pattex FIX Extreme lepí extrémní silou extrémně rychle! 3  fotek

Pattex FIX Extreme lepí extrémní silou extrémně rychle!

Kutilům není třeba představovat, všichni znáte montážní lepidla, která v mnohých případech nahradila vrtačku a hmoždinky. Montážní lepidla se ovšem vy ...


První tekuté koncentrované lepidlo Metylan

Univerzální tekuté koncentrované lepidlo Metylan od firmy Henkel je vhodné na všechny typy tapet. Jeho extrémní lepicí síla a dokonalá přilnavost zaji ...

reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
Pujcit nebo koupit stepkovac? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bob Stavitel
0
Ruční páskovačka-návod? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 karel nový
0
Jakou vybrat vrtačku? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vilém Votcházel
0
ponk - kde sehnat Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jan krásný
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×