Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Pájecí a opalovací soupravy firmy Meva

Pájecí a opalovací soupravy firmy Meva
Kdo se někdy mořil se starými nátěry bez prostředku, jímž by doslouživší vrstvu mohl opálit a nebo nahřát ví, že je to práce za trest. Pokud se nebojí přímého plamene, může použít k tomu určené pájecí a opalovací soupravy soupravy od firmy Meva a.s.
reklama

S páječkami firmy Meva a.s. není těžké ani domácí spojování materiálů. Pro domácí kutily a řemeslné práce menšího rozsahu ve venkovním prostředí, nebo tam, kde lze zajistit dostatečné větrání, jsou určeny propan-butanové pájecí soupravy a to konkrétně typ 2192 a 2192A nebo typy KP01006, KP01007 či KP01008, a také opalovací soupravy 2196, 2197 a 2198.

Propan-butan čili dobrý sluha

Jsou to opravdu hodně šikovné věcičky, které v dílně oceníme. S pájecími soupravami typu 2192 a 2192A pájíme cínem i stříbrnou pájkou, ohříváme materiál před tvářením, můžeme opalovat nátěry a pustit se i do drobných izolatérských prací.

S opalovací soupravou Typ 2196 se můžeme pustit do opalování starých nátěrů a také do různých druhů ohřevu. A soupravami 2197 a 2198 můžeme pájet drobné předměty cínem i „natvrdo“ stříbrnou pájkou.

Tyto spotřebiče spalují plynné směsi propan-butanu s přímým přetlakem. Větší typy se přes jednocestný ventil připojují jeden a tři čtvrtě metrů dlouhou spojovací hadicí s dvoukilovou tlakovou LPG lahví. Malé do ruky dobře padnoucí operativní spotřebiče řady KP0 2002,1007 a 1008 pracují s kartušemi.

Podmínky pro provoz

Se soupravami můžeme pracovat jen v místnostech a prostorách kde lze dostatečně větrat. Hořáky při provozu totiž spotřebovávají kyslík, což tam, kde nemůžeme otevřít okno nebo alespoň dveře, rychle poznáme na bolesti hlavy a špatném dýchání. To zase může vést ke ztrátě vědomí a dokonce k smrti – spalovaný kyslík totiž k životu nezbytně potřebujeme, naopak zvýšené koncentrace kysličníku uhličitého nás mohou zabít.

I z uvedených důvodů je se soupravami také zakázáno pracovat v místnostech pod úrovní terénu. Neplatí to jen pro rekonstrukční, opravářské nebo údržbářské práce, pokud ovšem výměnu vzduchu zajistíme. A rozhodně spotřebič s lahví nesmí v těchto prostorách po práci zůstat.

Jak na pájení s mosaznou pájkou

  1. Nejprve je třeba si budoucí spoj připravit: pájené místo očistíme od špíny a rzi.
  2. Obě plochy by měly být slícované tak, aby spára mezi nimi nebyla příliš velká, ovšem povrch by měl být opracován jen nahrubo.
  3. Potřebovat budeme tavidlo - do jednoho objemového dílu kyseliny borité nalijeme jeden díl vody. Za stálého míchání zahřejeme k varu a tímto roztokem potřeme očištěné plochy. Dáme-li vody méně, získáme pájecí pastu.
  4. Ze šamotových cihel a azbestových desek si připravíme pájecí kout. Musí být pevný, protože při pájení menších dílů by tlak plynu mohl způsobit jejich vzájemné posunutí.
  5. Součásti ohřejeme – nejprve ve větším rozsahu, pak vlastní místo spoje. Doporučená vzdálenost ohřívaného předmětu je minimálně 30 mm od modrozeleného jádra plamene.
  6. Předehříváme krouživými pohyby. Hmotnější část pájeného předmětu absorbuje větší množství tepla a proto je nutné ji ohřívat déle. Předehřátí se liší podle druhu použité pájky. Pro soupravy typu 2192 a 2192A pracujícím s mosaznou pájkou o průměru 1 mm má mít dobře prohřátý spoj světle červenou až žlutočervenou barvu.

Připraveno ve spolupráci s www.meva.cz.

Autor: Jiří Jan a Meva a.s. (text), Meva a.s. (foto)

Související články

Pájecí a opalovací souprava nesmí chybět v žádné dílně 19  fotek

Pájecí a opalovací souprava nesmí chybět v žádné dílně

Když jsem byla malá, tak mě fascinovalo, když taťka opravoval okna. Opalovačkou sundal starý lak, poté zakytoval sklo a nakonec rámy natřel. Z ošklivý ...


Teplo – základ pro příjemné pracovní prostředí 4  fotek

Teplo – základ pro příjemné pracovní prostředí

Když vás vítají studená rána a večery, hodí se doma a na pracovištích přitápět. Protože často není zapotřebí topit po celý den, rádi sáhneme po topidl ...


Meva vás zve na výstavu HOBBY 2011 2  fotek

Meva vás zve na výstavu HOBBY 2011

Dovolujeme si vás co nejsrdečněji pozvat na 20. ročník výstavy Hobby, který se uskuteční v termínu od 11. 5. - 15. 5. 2011 v Českých Budějovicích. Stá ...


Pájení a opalování podle pravidel 13  fotek

Pájení a opalování podle pravidel

V domácí dílničce každého správného kutila by neměly chybět ani soupravy na pájení a opalování. Jde o prostorově celkem nenáročné a přitom z pohledu r ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×