Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Pájecí a opalovací souprava nesmí chybět v žádné dílně

Pájecí a opalovací souprava nesmí chybět v žádné dílně
Když jsem byla malá, tak mě fascinovalo, když taťka opravoval okna. Opalovačkou sundal starý lak, poté zakytoval sklo a nakonec rámy natřel. Z ošklivých starých oken se stala rázem nová. A nejlepší bylo to opalování. Když plamenem nahřál starou barvu, ta začala puchýřkovat, až ji nakonec špachtlí bez problémů stáhl. Opalovačka byla u nás v provozu poměrně často.
reklama

Staré opalovací soupravy se od těch současných nových moc nelišily. V dnešní době bych ovšem doporučila, aby každý při nákupu tohoto pomocníka sáhl raději po ověřené kvalitě. Jistě můžete opalovací soupravu koupit v nějakém diskontu. Přesto dobrý kup neuděláte. Přeci jen budete pracovat s poměrně nebezpečným nářadím. Proto byste měli mít na paměti, že pokud něco stojí o polovinu méně, než u výrobce, někde musí být něco špatně.

Opravdu kvalitní zboží musí mít certifikáty bezpečnosti. Námi vyzkoušený typ prodává Meva Trade. Sada obsahuje pájecí kladívko, hořáky na opalování úzké i ploché, rukojeť s regulací plynu, hadici a ventil na připojení k plynové bombě. V příslušenství pak naleznete klíč na utahování, měděný drát i stojánek na odložení horké hlavice. To vše je zabalené v praktické textilní tašce. Plynová bomba není součástí dodávky.

Přiložený návod k použití psaný v českém jazyce je samozřejmě přiložen. Přesně tak, jak udává zákon. Bohužel spousta tzv. obchodníčků se snaží takovéto nařízení obejít tím, že návod, pokud jej už přiloží, je psaný v cizím jazyce a na předmět nalepí nálepku s nápisem - není vhodné používat venku, není vhodné pro děti do 5 let a podobné nesmysly. Jakože to je dostačující návod. Přitom obsluhující manipuluje s plynem a otevřeným ohněm. K tomu je už opravdu potřeba přesně si přečíst, jak a co napojit.

Příprava opalovačky k provozu:

Ze všeho nejdřív si udělejte třeba kávu nebo čaj, na chvíli si sedněte a v klidu si přečtěte návod k použití. Poté můžete začít opalovačku či páječku sestavovat. Z textilního kufříku vyjměte vše, co je pro danou činnost potřeba. Takže pájecí hlavu, rukojeť, hadici a pojistný ventil. Z bomby odšroubujte zátku a zašroubujte pojistný ventil.

Z obou konců hadice odstraňte ochranné kloboučky. Nepotřebujete k tomu žádné nářadí, lehce to zvládnete rukou. Na jeden konec rukojeti s kolečkem na regulaci plynu našroubujte hadici.

Tlak plynu rád proráží i těmi nejmenšími škvírkami. Proto je nesmírně důležité závit pevně dotáhnout. K tomu však již potřebujete správný klíč. I na to v Mevě mysleli. Klíč k dotahování proto najdete v postranní kapsičce textilní tašky.

Na jeden konec hadice našroubujeme nástavec, který budeme momentálně potřebovat k práci. V našem případě je to opalovací hubice. Nezapomeňte znovu důkladně dotáhnout závit. Hadici našroubujeme na pojistný ventil na bombě.

A opět přitáhneme klíčem. Tím je opalovačka sestavena a připravena k použití. Pokud budete chtít hned vyzkoušet její chod, otočte na pojistném ventilu u bomby kolečkem. Tím otevřete přívod plynu.

V druhém kroku otočte kohoutkem na rukojeti. Pozor, nyní již bude hubicí proudit tlak plynu. Teď již neotálejte, jinak vám plyn z bomby zbytečně bez užitku uteče. Pokud nejste zruční při zapalování proudu plynu, použijte místo malého zapalovače ten velký, kuchyňský. Je i bezpečnější, protože se vaše ruce nepřiblíží tolik k následnému plamenu.

A můžete začít opalovat. Okna nebo starý nábytek, prostě to, co se vám ještě nechce vyhodit a raději onen kousek zrenovujete. Po opálení je důležité plochy perfektně obrousit a poté omést smetáčkem. Teprve pak můžete začít nanášet opravný tmel nebo rovnou podkladovou barvu.

Autor: Pavla (text a foto), Pavel Zeman (foto)

Klíčová slova:


Související články

Meva - grilování na plný plyn 13  fotek

Meva - grilování na plný plyn

Grilování na plyn - BERBECUE DE LUXE od společnosti Meva jsme tu již jednou představili. Na konci dnešního článku ještě ukážeme, jak se napojuje re ...


Pájecí a opalovací soupravy firmy Meva 9  fotek

Pájecí a opalovací soupravy firmy Meva

Kdo se někdy mořil se starými nátěry bez prostředku, jímž by doslouživší vrstvu mohl opálit a nebo nahřát ví, že je to práce za trest. Pokud se nebojí ...


Pájení a opalování podle pravidel 13  fotek

Pájení a opalování podle pravidel

V domácí dílničce každého správného kutila by neměly chybět ani soupravy na pájení a opalování. Jde o prostorově celkem nenáročné a přitom z pohledu r ...


Jak na okenní rámy 5  fotek

Jak na okenní rámy

Pokud dostala v zimě naše okna zabrat a barva z nich prýská, opravíme je. Budou lépe vypadat, ale hlavně zabráníme jejich dalšímu chátrání: do každé p ...


Než přijde jarní grilování 5  fotek

Než přijde jarní grilování

Barbecue čili grilování na našich zahradách zdomácnělo: přináší totiž nejen nepopiratelný kulinářský zážitek, ale může být svým způsobem rodinnou či s ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
1
Rozdíl mezi pilami Nářadí
Poslední příspěvek: 6.3.2019 20:02 Eliáš
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
1
Rada s výběrem protahovačky Nářadí
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:41 Tomáš
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
3
Výběr stolní pily Nářadí
Poslední příspěvek: 1.2.2018 10:24 Lukáš
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
2
Konstrukční problém Železo a zámečnické práce
Poslední příspěvek: 20.2.2017 19:56 kokot
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
2
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×