Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zalévání dřevin v zimě

Zalévání dřevin v zimě

V zimním období rostliny odpočívají a jejich nároky na péči a zalévání jsou minimální. I rostliny v bytě zaléváme v této době mnohem méně a zahradu nezaléváme prakticky vůbec. Pokud ale neprší ani nesněží, stálezelené rostliny a keře venku můžou trpět žízní a je potřeba se o ně řádně postarat.

reklama

Zahradu a stálezelené keře a rostliny, které na zimu neshazují své listí je potřeba na zimní období připravit. Zalévání v zimě by mělo být minimální. Měli bychom ke konci podzimu zvýšit zálivku, půdu tak pořádně zvlhčit a kytkám dopřát potřebnou vláhu. Kořeny a okolí těchto rostlin bychom měli zakrýt ideálně vrstvou mulčovací kůry, listím, slámou anebo třeba nasekanými větvemi z prořezu. Pokud jsme tuto přípravu nestihli či podcenili, můžeme to ještě dohnat. Mulč můžeme kdykoliv přisypat a zálivku přidáme ihned, jak povolí mrazy a aspoň na několik dní vystoupá teplota do plusových hodnot. V opačném případě riskujeme, že voda v půdě zamrzne. Rostliny se tak jednak nenapijí, ale také jim zamrzlá voda může poškodit kořenový systém. Pokud v zimě prší nebo sněží, tak závlahu nemusíme řešit vůbec. Příroda se o to postará sama. I tající sníh poskytne potřebnou vláhu, navíc sněhová přikrývka rostliny chrání a funguje podobně jako právě nasypaná mulčovací kůra.

Jak funguje příroda

Příroda to vymyslela dobře. Listy stromů a keřů jsou většinou jemné a zimu by nezvládly. Navíc by potřebovaly pravidelný přísun vody, čímž by rostlinu zbytečně oslabovaly. Na zimu tedy listy opadají, kůra stromy ochrání a stromy se tak můžou ponořit do klidného a omezeného režimu. Zůstatková vláha z půdy nebo příležitostný déšť a sníh pak rostlinám poskytne dostačující vodu v průběhu celého zimního období. Některé stromy a keře na zahradách, které navíc plní často i funkci okrasnou, na zimu listy neshazují a potřebují proto větší péči.

Listy stálezelených rostlin jsou odolnější, silnější a tužší. Zvládnou tedy přežít i mrazivé období v zimě a listy neshazují. Vláhu ale budou potřebovat. Jak jsme si už popsali, pokud není zima příliš suchá, o rostliny venku je přirozeně postaráno. Postačí jim poskytnout výpomoc v podobě zakrytí kořenové části. Ta navíc částečně vláhu z půdy zachytí a podrží pro rostlinu. Pokud je ale zima suchá, nebo prší a sněží opravdu málo a teploty se pohybují nad nulou, dopřejte dřevinám vydatnější zálivku. Určitě si při tom vzpomeňte i na jehličnany, pokud je máte ve své zahradě a zalijte je také. Opadané dřeviny nechte odpočívat bez zálivky.

Co s trvalkami a zeleninou, které zimují v půdě?

Pokud v zimě dlouhodobě neprší ani nesněží, je potřebné v malém množství zalít i trvalky, byť mají období útlumu, a také zeleninu a ovocné keře, které v půdě zůstávají. V tomto případě to se zálivkou nepřehánějte a dopřejte jim opravdu jenom jemnou vláhu. Rozhodně nepodceňuje teplotu a raději počkejte na pár stupňů nad nulou, kdy se nechystá následné ochlazení. Sledujte tedy předpověď počasí a neriskujte, že vám následně závlaha zamrzne a možnou úrodu pro příští rok tak nenávratně poškodí.

Jak využít sníh pro dobro zahrady

Pokud naopak nasněží a vy budete odhazovat sníh z chodníku či nádvoří před domem, nezapomeňte, že pro rostliny a celou zahradu je to skvělá peřina a zdroj přirozeného zalévání v zimě. Místo házení sněhu na hromadu stranou přesuňte ho právě pod keře, kolem stromů a případně na celou plochu zahrady. Vytvoříte tak skvělou izolaci pro ochranu vašich rostliny a připravíte jim zásobárnu vody, kterou si budou dávkovat podle potřeby. Při vyšších teplotách sníh roztaje a automaticky tak zajistí vydatnou zálivku na potřebných místech.

Pozor, důležité!

V žádném případě nepoužívejte na zahradu ani pro jakékoliv rostliny sníh ošetřený solí! Takový sníh odhazujte od zahrady co nejdále. Ideální je vůbec sůl na sníh nepoužívat, na povrchu zůstává a vsakuje se do půdy. Půdu už zpětně nijak nevyčistíte a museli byste ji pracně mechanicky vyměnit. Sníh raději ve svém přirozeném stavu využijte.

Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Zalévání a zavlažování 21  fotek

Zalévání a zavlažování

V období letních veder jsou zahrada i trávník vystaveny silným a mnohdy příliš intenzivním paprskům slunce. Nezbývá nám nic jiného, než zalévat, zalév ...


Čas zalévaní je opět tady 5  fotek

Čas zalévaní je opět tady

První vlna letních veder udeřila a my se opět musíme začít zabývat zaléváním na zahradě, aby nám kytičky neuschly a abychom nepřišli o úrodu zeleni ...


Trvalky a jejich ochrana před mrazem 5  fotek

Trvalky a jejich ochrana před mrazem

Když se blíží mrazy a sníh, měli byste myslet i na trvalky ve vaší zahrádce. Celé léto potěší své majitele bujným růstem, nespočtem květů a malými ...


Voda v zahradě 13  fotek

Voda v zahradě

Posedět si v zahradě u vlastního jezírka a pozorovat jak během dne mění tvář, navštěvují ho ptáci nebo je obýváno rybami či vodními rostlinami, nebo j ...


Jak využít dešťovou vodu pro zahradu? Voda patří do země, nikoliv do kanálu. 6  fotek

Jak využít dešťovou vodu pro zahradu? Voda patří do země, nikoliv do kanálu.

Starost o vodu je v dnešní době prvořadá. Na jedné straně se potýkáme s obdobími sucha, na druhé straně se stále častěji setkáváme s povodněmi. Je ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
dovolena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Zkvalitnění sena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel Karas
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×