Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Osvětlení pro každého - tipy

Osvětlení pro každého - tipy
Bez elektrických lustrů, lamp a svítilen si dnes svůj život ani neumíme představit. Prodlužují nám každý den a prozařují noc. Samotné osvětlení může působit zázraky. Díky němu jsme schopni vnímat prostředí jako živé nebo sterilní, chladné či teplé, příjemné nebo osvětlené jen tlumeně pro chvíle odpočinku.
reklama

V závislosti na použitelném světelném zdroji, jeho barvě nebo intenzitě světla je možné vytvářet různorodou atmosféru. Spojením moderního designu v kombinaci s různými druhy žaluzií a záclon můžete docílit kreativním způsobem útulného prostředí. Výběr správného osvětlení závisí v první řadě na funkci, kterou bude v konkrétním prostoru plnit. Například v místech určených k relaxaci by se člověk měl cítit dobře a odreagovat se. Pro tyto případy volíme tlumená světla, aby intenzita a druh osvětlení včetně jeho zabarvení odpovídala dané lokalitě a vzájemně spolu ladily. V pracovních prostorách, kde nedostatek světla vede k únavě a ztrátě motivace, volíme zase jasné a rovnoměrné osvětlení.

Základní rady a tipy pro výběr svítidel

Při výběru svítidel je vedle pořizovací ceny, energetické úspornosti osvětlení a životnosti světelných zdrojů důležité, jak se konečný spotřebitel v prostorách s umělým osvětlením bude cítit a jak se daný prostor bude dále využívat. Jedná se o typy osvětlení, které vybíráme pro bytové nebo odpočinkové prostory. Světelné zdroje v posledních několika letech zaznamenaly mnoha změn. Do popředí se dostává stále výkonnější technologie osvětlení pomocí tzv. LED diod. Oblibu si získaly především díky dlouhé životnosti a mnohokrát nižší spotřebě energie.

Osvětlení dělíme na dvě základní skupiny

Vnitřní osvětlení

V závislosti na použitelném osvětlení, intenzitě zdroje, barvě, a použitého materiálu je možné vytvářet nejrůznější atmosféru. Při výběru je důležité rozlišit tři typy vhodného osvětlení a to náladové, charakteristické nebo funkční.

Náladové osvětlení se využívá jako inspirace v klubech, divadlech, galeriích atd. Díky němu můžeme docílit opravdu zajímavých vstupních prostorů a nasvětlení jednotlivých bodů. Výhodou je využití LED diod, které jsou určeny pro hru světla a stínů, pro vytvoření nezapomenutelného zážitku.

Charakteristická světla jsou jedním z nejvýznamnějších bodů v místnosti. Může to být světelný panel nad jídelním stolem nebo osvětlení obrazu.

Nejčastějším klasickým typem funkčního osvětlení jsou stolní a stojací lampy s lampičkami, které jsou využívány k různým činnostem (čtení, pletení…).

Druhy vnitřních svítidel

Stropní svítidla:Lustry a stropní svítidla jsou tradičním zdrojem světla v místnosti. Oblíbeným stropním svítidlem už nemusí být jen klasický lustr jako centrální osvětlení místnosti. Přisazená nebo zapuštěná stropní svítidla běžně osvětlují kuchyně, obývací pokoje i koupelny. Nástěnná svítidla mohou nahradit zcela tradiční pohled na osvětlení. Ale častějším způsobem zůstává použití nástěnných svítidel jako doplňkových zdrojů.

Lampy a lampičky: Zajišťují nám více světla pro konkrétní prostory, například na pracovním stole při čtení. Nemusí však sloužit čistě k praktickým účelům, v dnešní době se stávají důležitým dekorativním prvkem. Lampy a lampičky mohou mít různé podoby. Mohou nás překvapit velikostí, mechanikou nebo systémem uchycení, barvou i užitým materiálem.

Bodová svítidla:Na trhu jsou stále oblíbenější bodová svítidla. Jejich uplatnění je velmi široké a to v interiérech i exteriérech. Stále častěji se využívají jako centrální osvětlení, které je sestavené z různého množství jednotlivých bodových světelných zdrojů. Takový systém umožní osvětlit doslova každé místo. Bodová svítidla jsou také nenahraditelná při osvětlování jednotlivých prvků v místnosti, jako jsou třeba obrazy nebo starožitnosti.

Další kategorií je venkovní osvětlení

Venkovní osvětlení:

Dobré venkovní osvětlení je velmi důležité. Může se stát zdrojem estetickým zážitků a slouží i pro vaši bezpečnost, protože jen řádně osvětlený objekt se nestává pro lupiče zajímavým. Osvětlením příjezdové cesty, schodů nebo čísel domů usnadní vám i vašim návštěvám orientaci a navíc podtrhne jednotlivé prvky zahrady.

K dispozici je široký výběr svítidel a nespočet rafinovaných designů. Sloupky k příjezdovým cestám zapuštěné do země, lampy na stojanech, závěsné svítilny, bodové svítidla v různých tvarech a provedeních nebo svítící dlaždice se spínačem po setmění. Díky vyspělé technice jsou schopny odolávat náročným povětrnostním podmínkám ve všech ročních obdobích.

Tyto různorodé možnosti ovšem vyžadují přesný plán, který se vám však odmění několika násobným užitkem získaným z jednoho světelného zdroje. Fantazii se žádné meze nekladou, jen výběr svítidel by měl být vhodný k použití ve venkovnímu prostředí a musí být chráněna proti vodě.

Osvětlení vstupu:Máte možnost vytvořit příjemnou dominantu celého objektu a zajistit si tak dobrou viditelnost. Příjemné uvítání představují světla zapuštěná v zemi nebo svítící dlaždice, která se po setmění sama zapnou.

Osvětlení cest a schodišť:Zejména u venkovních schodů nebo u dlouhých cest bychom neměli šetřit správným osvětlením. Předcházíme jím ošklivým pádům a úrazům. Sortiment svítidel je opravdu velký. Můžeme si vybrat mezi světly zapuštěnými v zemi, solárními svítidly na podstavcích, nebo světly umístěnými na stojanech, stěnách či nejrůznějších sloupcích. U orientačních světel bychom měli dbát na to, aby moc důrazně neoslňovala.

Jako každý předmět ve vašem domě má i osvětlení své místo. Bez něj by byl náš život smutný a chladný. Díky četným kombinacím světel, dekorací, závěsů a žaluzií můžeme neustále měnit vzhled našeho příbytku a prozářit tak každý den.

Vše potřebné naleznete u nás: nabízíme nepřebernou nabídku žárovek, svítidel a osvětlovacích prostředků. Spolu s odborníky na osvětlení jsme schopni na základě individuálního poradenství poradit nebo doporučit právě to pravé. Přesvědčit se je snadné - podívejte se na naše webové stránky.

Přejeme pohodou prozářený den!

www.bydleniazahrada.cz

Autor: eshop bydleniazahrada.cz (text a foto)

Související články

Díky osvětlení pracovního stolu si nezkazíte oči 4  fotek

Díky osvětlení pracovního stolu si nezkazíte oči

Nedílnou součástí pracovního stolu je osvětlení, které umožní pracovat i při nedostatku denního světla. Musí být kvalitní a fungovat tak, aby se oč ...


Zavěste lustr do obýváku bez obav 5  fotek

Zavěste lustr do obýváku bez obav

Zavěšení osvětlení, ať už lustru či bodovek do obývacího pokoje může být problematické, zvlášť pokud budeme kotvit těžký lustr, případně si špatně ...


Úsporné žárovky pomohou k úspoře za elektřinu 5  fotek

Úsporné žárovky pomohou k úspoře za elektřinu

Úsporné žárovky jsou hitem již delší dobu. Pořizovací ceny představují sice náročnější investici, postupná úspora za elektřinu ale dosahuje v dlouh ...


Vyhrajte světlo pro svůj domov 4  fotek

Vyhrajte světlo pro svůj domov

Ve spolupráci s firmou eSvětlo jsme pro vás připravili novou soutěž, ve které budete mít možnost získat tři balíčky s úspornými zářivkami značky Phili ...


Tip na vánoční dárky 4  fotek

Tip na vánoční dárky

Vánoce jsou tady! A vy stále hledáte pěkný vánoční dárek pro svého kutila? Pokud si víte rady, je výběr dárku pro muže hračkou. V opačném případě v ...


Nakrmte oheň v krbu a hřejte se 6  fotek

Nakrmte oheň v krbu a hřejte se

Živý oheň k člověku tak nějak patří – jeho magii podléháme od dob, kdy plameny před jeskyní byly významnou podmínkou přežití. Než se krby vrátily do n ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×