Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Renovace balkonového zábradlí

Renovace balkonového zábradlí

Ani balkonové zábradlí nevydrží věčnost a všechno. Jednoho krásného dne zjistíme, že už to není, co bývalo, a rozhodneme se renovovat. A hned vyvstane otázka - opravíme staré nebo uděláme kompletní výměnu? A co použití materiálu - kov nebo dřevo nebo ještě něco jiného? Chtělo by to trochu se porozhlédnout, jaké trendy teď frčí.

reklama

Opravy a renovace balkonového zábradlí

Naše původní zábradlí už dávno není, co bývalo. Loupe se barva, dřevo praská a kroutí se, kovové mříže jsou prožrané korozí. No prostě, žádnou parádu už nedělá. Chtělo by to s ním něco udělat. Ale co? Opravit, natřít a nebo rovnou totálně vyměnit za něco modernějšího? Než se pustíme do samotné renovace balkonového zábradlí, povíme si něco o použití materiálů a jaké typy jsou vůbec dnes v módě.

Dřevěné zábradlí

Dřevo je materiál, se kterým se dá dělat mnoho, je to krásná klasika, která lahodí oku. Dřevěné sloupky a zábradlí dodávají na eleganci, pokud chceme soukromí, použijeme dřevěné desky. Jenže dřevo také nejrychleji podléhá zubu času. Působí na něj povětrnostní vlivy i přesto, že jej poctivě impregnujeme, natíráme a lakujeme. Chceme-li u balkonového zábradlí dřevo, musíme se smířit s tím, že každoroční opravy budou nezbytné. Nepočítáme jen další nátěry, ale také občasnou výměnu trouchnivějících částí.

Kovové zábradlí

Kov, zejména ocel nebo hliník, jsou pro balkonové zábradlí velké plus. Jeho stálost oproti dřevu je značná, ale ani kov není nesmrtelný. Koroze, kterou způsobuje vlhko, rozežírá nejprve spoje zábradlí a to zejména v místech, která na první pohled nevidíme. Pokud pak dojde k totální korozi větší části, může se nám takové zábradlí stát i životu nebezpečné. Narušený spoj se může ulomit a pokud se o něj v tu chvíli někdo opře, může dojít nejen k pádu poškozené části, ale i k zranění nebo pádu člověka.

Velkou šanci nabízí zábradlí z hliníku, který je dostatečně pevný a také na něj povětrnostní vlivy nepůsobí, takže nekoroduje. Stejně tak je velmi praktické zábradlí litinové, které má jedinou nevýhodu ve větší váze. Velké masivní balkony pak mohou disponovat i zábradlím z kamene, nejčastěji z mramoru nebo pískovce. Dobrou náhražkou jsou podstatně lehčí a levnější sety zábradlí z plastu, které napodobují kámen či dřevo.

Čím začít při renovaci?

Po důkladné prohlídce jsme usoudili, že balkonové zábradlí bude potřeba opravit. Máme dvě možnosti - buď se do takové práce pustíme sami a nebo si najmeme odbornou firmu, která obstará vše za nás. Naše práce bude zaručena nižší cenou, práce firmy pak zajistí vysokou kvalitu a záruku.

Malá oprava spočívá zejména v novém nátěru, případně ve výměně poškozených částí. Začneme novým nátěrem. Původní oprýskaný musíme odstranit. Použijeme kovový kartáč, smirkový papír a odmašťovač. Kovovým kartáčem seškrábeme odchlíplou barvu a celé zábradlí očistíme. Smirkovým papírem dřevo osmirkujeme nejlépe až na čisté dřevo, kov lehce obrousíme a poté důkladně odmastíme. Použijeme odpovídající barvu buď na dřevo nebo na kov. Lze natírat i hliníkové nebo slitinové zábradlí, zde použijeme barvy na neželezné kovy. Nejprve uděláme testovací nátěr, zda barva dostatečně kryje a zda se netvoří skvrny. Poté celou opravovanou plochu zábradlí důkladně natřeme. Aplikujeme minimálně dvě vrstvy, které zajistí lepší krytí. Důkladné proschnutí barvy je nutností.

Předpokládáme-li větší zásah do konstrukce zábradlí, budeme vyměňovat buď jednotlivé poškozené části nebo celé zábradlí. Nejprve si vybereme, z čeho budeme nové zábradlí zhotovovat. Materiál bychom měli přizpůsobit celkovému vzhledu domu, aby výsledný efekt nepůsobil komicky. Ke starému selskému stavení jistě nebudeme dávat moderní kovové zábradlí a v bytovém domě nebudeme trvat na vyřezávaných dřevěných sloupcích, když okolo mají kovovou konstrukci a pevné výplně.

Jedná-li se o dřevěné sloupky, bude potřeba si opatřit nové buď nákupem v hobby marketech nebo přímo u truhláře, který sloupky a zábradlí i povrchově ošetří. Dosloužilé části pak odstraníme a nahradíme novými za použité vrutů do dřeva. Celkovou rekonstrukci zábradlí však raději přenecháme odborné firmě, která se na takové opravy a výměny balkonových zábradlí specializuje. Kovové zábradlí je možné odříznout a přivařit nové komponenty pomocí svářecí techniky.

Velký zřetel musíme dbát na bezpečné ukotvení balkonového zábradlí. Co nám bude platné, že jsme dokonale natřeli všechny části, když samotné kotvení je v havarijním stavu? Jakmile se tedy pustíme do renovace zábradlí, nesmíme kotvení opomenout. Zkontrolujeme proto všechny jistící části v podlaze a na bocích domu. Každý podezřelý šroub nebo jiný kotvící prvek raději vyměníme.

Balkon není jen místem našeho relaxu, ale také místo, které je mnohdy příliš vysoko od země. Jeho zábradlí v bezvadném stavu je zárukou našeho klidu a bezpečí. Nikdy bychom neměli spoléhat na to, že "to je ještě dobré". Jednoho krásného dne totiž může zábradlí zmizet v propadlišti dějin a s ním může dojít i k fatálnímu problému. Myslete proto na renovaci a opravu balkonového zábradlí dříve, než se něco stane.

Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Systém pro terasy a balkony 15  fotek

Systém pro terasy a balkony

Kdo má terasu, ví, jak příjemná je to záležitost: pěstuje zde květiny, užívá sluníčka, pije s přáteli kávu nebo si užívá něco krapítek silnějšího. A s ...


Antikutil na balkoně - pozor, hrozí volný pád! 3  fotek

Antikutil na balkoně - pozor, hrozí volný pád!

Při procházce městem na dovolené mi to nedalo a vyfotila jsem jeden „zajímavý“ balkon, tedy spíš jeho „opravu“. Ale možná to má být pastička na neposl ...


Dřevěná zábradlí pro balkony a terasy 3  fotek

Dřevěná zábradlí pro balkony a terasy

Balkony, verandy i terasy na zvýšeném místě u domu nebo chaty musí být z bezpečnostních důvodů opatřeny zábradlím. Volba balkónového zábradlí může ovl ...


Balkony a zábradlí 18  fotek

Balkony a zábradlí

K patrovému domu určitě patří balkon, většinou ne jen jeden, a k balkonu zase balkonové zábradlí. Jak by mělo zábradlí vypadat, závisí na celkovém ...


Renovace balkónů a lodžií 6  fotek

Renovace balkónů a lodžií

Jak upravit povrch na panelákovém balkoně či lodžii tak, aby byl nejen praktický a dobře se udržoval, ale také plnil estetickou funkci? Právě tyto ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Schodiště do roubenky Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Tomáš Kocurek
0
stínění Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
položení betonové dlažby Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Josef Kudlič
0
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×