Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak probíhá oprava podlahy na balkoně

Jak probíhá oprava podlahy na balkoně

Oprava podlahy na balkoně představuje ten nejčastější důvod rekonstrukcí balkonů, lodžií a teras. Nekvalitně přilepená dlažba nebo průsak vody bývá problém řady balkonů. Oprava musí být provedena pořádně, protože dlažba musí odolat slunci, dešti i třeskutému mrazu. Chystáte se rekonstruovat svůj balkon nebo lodžii? Nepodlehněte mylnému dojmu, že když povrch vypadá pěkně, nic mu není. Nikdy nevíte, co se skrývá pod ním. Poradíme vám, jak opravu podlahy na balkoně zvládnout na jedničku.

reklama

Jak začít s opravou podlahy na balkoně?

Oprava podlahy na balkoně začíná odstraněním původní dlažby. I pod na první pohled nepoškozenou dlažbou mohou být dutá místa, praskliny a jiné závady. A tak je mnohdy nutné odstranit i spádový beton pod keramickou dlažbou. Když je to potřeba, neobejde se to ani bez opravy nosné konstrukce balkonu.

Oprava podlahy musí být mnohdy provedena od základů

Řada balkonů je v současnosti bohužel v havarijním stavu a tak se oprava podlahy neobejde bez komplexních oprav, kam patří i sanace železobetonové konstrukce.

Vždy je nutné v rámci rekonstrukce vytvořit novou hydroizolační a pochozí vrstvu. Bez pořádného povrchu by totiž po čase mohlo dojít k poškození konstrukce. Podkladní konstrukce musí být dostatečně pevná, protože jen tak můžete dosáhnout přídržnosti dalších vrstev. Vše, co je nesoudružné, musí proto pryč. Podklad pro podlahu musí být zbaven starých nátěrů, vosků, nečistot, mastnoty, prachu, olejů, cementu i ochranných nástřiků pro omezení rychlosti odpařování vlhkosti apod.

Jak připravit podklad pro podlahu

  • Podklad pro podlahu musí být v absolutní rovině. Povolena je odchylka pohybující se do 2 mm.
  • Pokud jsou v podkladu trhliny a praskliny, je nezbytné je slepit dvousložkovým epoxidovým konstrukčním lepidlem nebo dvousložkovou polyesterovou pryskyřicí a sponkami.
  • Když dojde k obnažení ocelové výztuže, musíte se zbavit zrezivělých částí, vše natřít antikorozním nátěrem.

Ochrana před vlhkostí

Častou příčinou oddělování dlažby od podkladu a také i porušení nosné konstrukce je nesprávně provedená hydroizolace, případně její úplné vynechání. Hydroizolace ovlivňuje životnost celé podlahy. Pokud máte kvalitní savý a pevný betonový podklad, vystačí ho před aplikací cementové hydroizolační stěrky jen navlhčit vodou. Při výběru hydroizolačního materiálu dbejte na to, aby byla vodotěsná, odolná, nehořlavá, trvale pružná a schopná eliminovat pohyby trhlin. Ty nejlepší jsou vhodné pro použití na vodorovné i svislé povrchy.

Jak vytvořit hydroizolaci podlahy na balkonu

Na podklad se tato hydroizolace nanáší v souvislé vrstvě o tloušťce 2 mm. Nejprve se na podklad nanese hladkou stěrkou nulová mikrovrstva a na ni pak zubatou stěrkou 5mm vrstva. Nakonec se vše uhladí hladkou stěrkou na požadovanou tloušťku. Pozor, silnější hydroizolační vrstva se pomaleji vytvrzuje a často praská. Pro zkvalitnění hydroizolace je vhodné celoplošně zastěrkovat síťovinu ze skelných vláken. Stěrka nesmí být aplikována na přímém slunci.

Těsnící páska

Dříve než začnete pokládat dlažbu, je nutné místa kontaktu podlahy se stěnou ošetřit s pomocí těsnící pásky o minimální šíři 100 mm. Těsnící páska musí být do hydroizolace vlepena celoplošně.

Lepení dlažby

Samotnou podlahovou krytinu je možné pokládat až na zcela vytvrzenou hydroizolaci. Lepící tmel by měl být od stejného výrobce jako hydroizolace. K lepení se hodí rychle tvrdnoucí deformovatelná lepidla třídy S2, která jsou schopna přenášet délkové změny i pohyby konstrukcí způsobené výkyvy teplot. Lepidlo dále vybírejte i podle typu dlažby. Lepidlo je nutné nanášet na podklad i na rubovou stranu dlažby. Rychle schnoucí lepidla ztvrdnou již po 3 až 4 hodinách, kdežto běžným lepidlům trvá vytvrzení až 24 hodin. Vliv na schnutí má i teplota prostředí.

Spárování podlahy na balkoně

Teprve po vyzrání lepícího tmelu je možné podlahu vyspárovat vhodnou spárovací hmotou. Vhodné jsou hmoty s nízkou nasákavostí. Osvědčené jsou epoxidové spárovací hmoty. Vyznačují se totiž nejen nízkou nasákavostí, ale i vysokou mechanickou odolností a barevnou stálostí. Jsou také odolné vůči chemickým látkám. Před zahájením práce je nutné vše důkladně očistit. Zbavte podlahu prachu i zbytků lepidla. Spárovací hmotu aplikujte pomocí speciální gumové spárovací stěrky. V případě, že chcete pružné spáry, použijte pro spárování polyuretanový nebo silikonový tmel a na dno spár nejprve uložte pružný provazec. Tyto tmely se nesmí spojit s podkladem.

V neposlední řadě nezapomeňte na úklid. Použijte vhodné přípravky určené pro konkrétní podlahovou krytinu.

Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

WPC prkna na balkon a lodžii 6  fotek

WPC prkna na balkon a lodžii

Kompozitní prkna českého výrobce WPC-WOODPLASTIC a.s. není nutné natírat, olejovat, brousit ani jinak ošetřovat. Prkna jsou vyrobena z kompozitu 60 ...


Inspektoři nemovitostí radí - Balkony, lodžie a terasy 10  fotek

Inspektoři nemovitostí radí - Balkony, lodžie a terasy

Ve spolupráci se společností Nemoinspekt pro Vás připravujeme seriál o závadách nemovitostí. Inspektoři z Nemoinspektu se s vadami, nepodařenými re ...


Balkony a zábradlí 18  fotek

Balkony a zábradlí

K patrovému domu určitě patří balkon, většinou ne jen jeden, a k balkonu zase balkonové zábradlí. Jak by mělo zábradlí vypadat, závisí na celkovém ...


Jak vydláždit balkón 6  fotek

Jak vydláždit balkón

Balkón je vhodným místem pro příjemné trávení volných chvil. Pokud vypadá zašle, je na čase ho oživit. Správně zvolená dlažba dokáže zázraky. Necht ...


Renovace balkónů a lodžií 6  fotek

Renovace balkónů a lodžií

Jak upravit povrch na panelákovém balkoně či lodžii tak, aby byl nejen praktický a dobře se udržoval, ale také plnil estetickou funkci? Právě tyto ...


Oprava poškozené podlahy balkonu 9  fotek

Oprava poškozené podlahy balkonu

Oprava podlahy na balkoně představuje ten nejčastější důvod rekonstrukcí balkonů, lodžií a teras. Nekvalitně přilepená dlažba nebo průsak vody bývá ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×