Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Opravu kování provádějte hned jak se vyskytne sebemenší problém

Opravu kování provádějte hned jak se vyskytne sebemenší problém

Nějaké to okno v bytě či domě použijeme určitě každý den. Podléhají proto opotřebení jako každý mechanismus, zvlášť, když se používají tak často. Věnujme jim patřičnou pozornost, kontrolu a péči. Nejvíce se na okně namáhá obvodové kování a klika.

reklama

Okna v bytě nebo domě nám slouží každý den po celý rok. Bez ohledu na roční období a počasí plní širokou škálu služeb. Chrání nás před větrem, zimou, sluníčkem i deštěm. Nejvíce práce odvedou ty nejmenší části jako je těsnění, panty a kování. Kování je z odborného hlediska celý kovový mechanismus okna a také klika, která nám umožňuje okno otevírat a zavírat. V běžné řeči si pod kováním představíme jenom kliku. Pokud zanedbáme údržbu, budeme muset dřív nebo později řešit opravu kování.

Kontrola a seřízení kování

Jednou ročně bychom měli provést kontrolu celého okna, všech pantů, otvorů pro odvod vody z rámu, veškerého mechanismu, těsnění a předně obvodového kování a kliky pro otvírání a zavírání.

Těsnění je vhodné promazat silikonovým olejem nebo jiným vhodným přípravkem pro materiál těsnění. Panty a mechanismy můžeme také zakápnout olejem. U novodobých, převážně plastových oknech je možné je seřídit. Používáním může rám okna poklesnout a pak se okno špatně zavírá. Se seřízením by vám měl pomoct imbusový klíč. Sejměte krytky závěsů a šestihranným – imbusovým klíčem dotáhněte nebo povolte kování nahoře i dole tak, aby okno nedrhlo o rám. Najít správný poměr utažení mezi horním a spodním kováním není snadné.

Při výškovém nastavení je nutné srovnat spodní závěr při zavřeném křídle. Při svěšeném křídle a stranovém seřízení je potřeba seřídit horní nůžkový pant a spodní pant zase při otevřeném křídle. Pokud si na takové seřízení netroufáte nebo se v tom tak úplně nevyznáte, pozvěte raději odborníka. Servisní technik přijde v domluvenou dobu k vám domů, podívá se na všechny okna a samozřejmě i balkonové dveře, pokud je máte. Vše vám rychle a odborně nastaví. Pokud bude potřeba i nějaká oprava, například opravit nebo dokonce vyměnit kliku, můžete se okamžitě domluvit. Někteří technici mají základní díly již sebou a můžou udělat opravu na místě. V opačném případě vám udělá předběžnou cenu na plánovanou opravu a domluvíte se na termínu.

Staré dřevěné okno je možné také seřídit a nastavit výšku křídla v rámu vložením kovového kroužku do pantu. Podobně se seřizovaly i bytové a pokojové dveře. Takové seřízení je velmi jednoduché a je potřeba překontrolovat, zda okno dále správně funguje a těsní. Při jakýchkoliv pochybnostech a nejistotě se raději poraďte s odborníkem.

Údržba kování

Základní údržbou je promazání vhodným přípravkem. Je potřeba promazat kování po celém obvodu okna, ideálně před a po zimě. Nespoléhejte na to, že mazivo je součástí nového okna a vydrží celé roky. Dovnitř nevidíte a pár kapek vyjde rozhodně levněji, než oprava okenního kování nebo dokonce výměna celého okna. Kovový mechanismus zajišťuje otvírání, zavírání, sklápění a přitlačení křídla do rámu pro dokonalé utěsnění. Všude tam, kde je v kování otvor a kde se něco hýbá, nakapeme vhodné olejové mazání. Promažeme závěsy a protiplechy v rámu a dbáme na to, aby olej zatekl dostatečně hluboko do mechanismu, kde se pohybuje krycí a ovládací lišta a při pohybu se o sebe vzájemně třou.

Při výběru maziva dejte pozor, ať je to i promazávací produkt a ne jenom čistící. Kvalitní mazivo lehce zateče do hloubky, po chvíli z něj vyprchají těkavé látky a na místě své aplikace – povrchu funkčních částí kování, vydrží dlouho. Jiný typ maziva je vhodný pro mazání mikroventilace a jiné k mazání vložek u zamykatelného okna.

Oprava okenní kliky

Součástí okenního kování je bezesporu klika. Běžně se pod označením kování myslí právě klika na okně. Je stejně důležitá jako celý mechanismus, bez kliky bychom s oknem nepohnuli. Pokud se tedy okno uvolní, začne drhnout nebo jinak zlobit, věnujte tomu zvýšenou pozornost. Stejně jako zbylé kovové části je potřeba pravidelně kliku promazávat.

Příčiny poškození kliky:

  • neopatrná a násilná manipulace
  • pokusy o neoprávněné vniknutí
  • zvýšená vlhkost, koroze nebo plíseň
  • zanedbání údržby a opotřebení materiálu

Projevy závad na klice:

  • těžká manipulace klikou
  • omezený rozsah pohybu klikou
  • příliš snadná manipulace a protáčení
  • praskání a jiné nepřirozené zvuky při manipulaci
  • vypadnutí kliky

Oprava okenní kličky

Pokud se projevují jakékoliv potíže s klikou, s opravou neotálejte. Většino stačí dotáhnout šrouby. Když se klika protáčí nebo je uvolněná, nemůže správně utěsnit okno a zbytečně dochází k úniku tepla. Volně přístupné šrouby stačí přitáhnout. Jestli jsou šrouby pod krytkou, tak krytku opatrně nadzvedněte a šrouby pod ní dotáhněte. Pokud se klika úplně vytrhla, bude pravděpodobně potřeba pořídit novou. Výměna je rychlá a snadná. Při výběru nové kliky dejte pozor, aby souhlasila rozteč šroubů a rozměr čtyřhranného drnu uprostřed.

Autor: Silvie Pokorná (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Péče o plastová okna není nijak složitá 6  fotek

Péče o plastová okna není nijak složitá

Plastová okna snižují energetickou náročnost staveb a ve srovnání s dřevěnými vyžadují vcelku nenáročnou údržbu. Přestože se nemusejí každých pět let ...


Výměna okna 29  fotek

Výměna okna

Dosloužilo vaše staré okno, netěsní, je pod ním průvan, zatéká okolo něj a místnost nelze v zimě vytopit? Vyměňte je za nové.


Bezpečná okna a dveře 37  fotek

Bezpečná okna a dveře

Z dlouhodobých policejních statistik vyplývá, že místem, kudy zloději pronikají do bytu nejčastěji, jsou až v 85 % případů vstupní dveře. Poté následu ...


Nezbytné prvky nábytku pro váš komfort 5  fotek

Nezbytné prvky nábytku pro váš komfort

Nedílnou součástí mnoha kusů nábytku je nábytkové kování, bez které by některé jeho funkce nebyly možné – ať už jde o otevírání a zavírání, vysouvá ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Poškozené interiérové dveře - dýha Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 hit
0
vrata z desek Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Libor
0
Zazděné okno zevnitř Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×