Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Které ruční nářadí potřebujete pro snadné opracování dřeva

Které ruční nářadí potřebujete pro snadné opracování dřeva

Opracovávat dřevo ručním nářadím má svůj půvab a dá se s ním tvořit stejně, jako s elektrickými nástroji. Pokud se dřevem pracujete rádi, nebo se k tomu chystáte, podívejte se, jaké nářadí by nemělo ve vaší dílně chybět a k čemu bude potřeba.

reklama

Pila

Známé nářadí k ručnímu opracování a řezání dřeva pomocí pilového listu, který se upíná do rámu nebo rukojeti. Na listu jsou zuby, jejichž velikost a počet určuje kvalitu řezu – velké zuby vytvoří řez rychle, ale bude hrubý, malé zuby potom umí řez jemný a čistý.

 • Napínané pily – nebo také rámové, jsou vyráběny v různých velikostech, pilový list je upnutý do rámu s rameny, příčkou a dvěma rukojeťmi, součástí je také napínací motouz a kolík.
 • Nenapínané pily – do této skupiny patří břichatka – vydutá pila s trojúhelníkovitými zuby, či tažná pila – pilový list je obdélníkový s velkými mezerami mezi zuby.
 • Vsazené pily – sem patří mnoho druhů, jako je čepovka, ocaska, svlakovka, lupínková pila a další, většinou se jedná o menší pilky, které se hodí pro určitou činnost.
 • Japonské pily – exotické, mají speciální zuby, tenký pilový list a řežou při pohybu zpět. Jsou ideální pro přesné řezání především tvrdých dřevin.

Otka – zřejmě ne příliš běžné nářadí, které se používá pro ruční opracování - odkornění dřeva. Je to ideální způsob, jak zbavit kmen kůry a první vrstva vláken dřeva zůstane porušená pouze minimálně.

Poříz – slouží k odstranění lýka, a dřevo tak bude hladké.

Hoblík

Klasické ruční nářadí vám dopomůže k opracování a vytvoření hladkého povrchu dřeva. I u těch neobyčejnějších si můžete pomocí přítlačného šroubu jednoduše nastavit a zafixovat nastavení úběru třísky. Želízko je většinou z oceli a bývá různě široké. Pracovat se s nimi dá tahem k sobě i tlačením. Tímto ručním hoblíkem zaberete šponu a dřevo ve směru vláken, vznikne tak rovný povrch bez vlnek, které jsou typické pro elektrický hoblík. Dřevo by mělo být rovněž po ručním zpracování trvanlivější, protože póry dřeva zůstávají uzavřené.

 • Uběrák – úzký hoblík se zaobleným želízkem k hrubému opracování dřeva;
 • hladík – po práci s uběrákem či pro opracování hrubého a nerovného povrchu;
 • klopkař – želízko má klopku pro odstranění třísek a vytvoříte s ním rovnou, čistou plochu;
 • římsovník – uzoučký nástroj, sloužící k vytvoření drážek a profilů.

Aby práce s hoblíkem byla čistá, je nutné ostří želízka udržovat ostré – používají se k tomu obtahovací kameny. I po broušení na strojní brusce je nutné brusné kameny použít, protože vzniká otřep, který je třeba odstranit. Kameny mohou být přírodní či syntetické, v různých stupních i jemnosti.

Dřevěný kartáč

Pro broušení a odstranění starého nátěru je vhodné ruční nářadí zejména na opracování menších dřevěných předmětů a ploch, pokud se nátěr odlupuje. Je to vhodná technika zejména v případě, že se povrch bude znovu natírat a není tak třeba, aby byla perfektně obnovena struktura dřeva.

K broušení se dá také použít smirkový papír, nejlépe přiložený na podložku, anebo různé brusné houby a špalíky. Pro počáteční hrubé obroušení použijte materiál o zrnitosti 40 až 120, jemné konečné opracování potom dokončíte se zrnitostí 180 až 320.

Pilník

Je to univerzální nářadí nejen na ruční opracování dřeva, ale také plastů a kovů. Jsou k dostání v mnoha délkách i tvarech (od kulatých, přes ploché, trojhranné až po čtverhranné a další). Na povrchu jsou vytvořeny seky, kterými se povrch opracovává – mohou být jednoduché či křížové, podle jejich počtu jsou pilníky označovány čísly od jedné do čtyř, což udává počet seků na centimetr délky pilníku ve směru jeho osy. Většinou platí pravidlo, že čím je délka pilníku menší, tím je pilník jemnější. Nejvíce doma v dílně asi využijete půlkruhový pilník s jednoduchým sekem. Pilník při práci držte oběma rukama a pohybujte s ním dopředu a dozadu a zároveň do stran – tím předejdete vzniku vrypů.

Rašple

Je to nářadí na ruční opracování dřeva, kterému se říká také struhák. Je obdobou pilníku, vyrábí se v téměř stejných délkách i tvarech, také se s ní pracuje stejnou technikou, jen její seky jsou v hrubším provedení a slouží většinou pouze k práci se dřevem, případně s plasty. Počet seků je v tomto případě určen jejich počtem na centimetr čtvereční a jejich hrubost se určuje hloubkou (velikostí) seku. Zuby seků jedné řady zasahují do mezery v řadě předchozí. V dílně by vám neměla chybět rašple půlkruhová úsečová.

Pravidla pro práci a údržbu pilníků a rašplí

Práce s pilníky a rašplemi má svá pravidla, stejně jako údržba tohoto ručního nářadí na opracování dřeva:

 • nářadí na dřevo nepoužívejte na opracování kovu a obráceně, do dřeva byste si mohli zanést kovové třísky;
 • nepoužívejte je k jinému účelu, než jsou určené, jsou sice tvrdé, ale křehké, a snadno se poničí;
 • kupujte pouze nástroje s rukojetí, předejdete úrazu;
 • po práci vyčistěte seky ocelovým kartáčem od ulpělé pryskyřice, lze je také umýt v teplé vodě nebo ji odstranit ředidlem;
 • ukládejte je tak, aby se nedotýkaly jiného nářadí z oceli – nedojde tak k otupení (tyto nástroje nelze brousit).

Nebozezy, šídla

Pro ruční vrtání do dřeva využijete truhlářské šídlo či nebozez. Šídlem můžete rýsovat a připravovat otvory pro malé vruty, s nebozezem se dá pracovat samostatně pomocí očka na uchycení, nebo se dá uchytit do kolovrátku. Tyto nástroje se ale dnes kvůli elektrickým vrtačkám téměř nepoužívají.

Dláta

Slouží k vybírání třísek ze dřeva. Toto ruční nářadí pro opracování dřeva je k dispozici pro různé účely použití:

 • ploché dláto – využijete k vydlabání drážek, dlabů nebo ozubů, a to v mnoha šířkách od 2 milimetrů v sudých číslech;
 • duté dláto – s ním vydlabete oblé tvary, jeho šířka může být od 1 do 600 milimetrů, vhodný pro řezbáře;
 • čepovací dláto – pro vytvoření dlabů v šířkách od 4 do 14 milimetrů v sudých variantách, je to nástroj především tesařský;
 • tesařské dláto – vytvoří tesařské spoje, je masivní kvůli velkému namáhaní.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Nosítko na nářadí 14  fotek

Nosítko na nářadí

Máte pár kousků často používaného nářadí nebo třeba malířských potřeb? Padají na vás ze čtyř různých poliček, místo aby byly pěkně pohromadě? Vyrob ...


Údržba domácího nářadí – 1. díl 2  fotek

Údržba domácího nářadí – 1. díl

Zimní období je mimořádně vhodné k uvedení domácího dílenského nářadí poničeného letními aktivitami do přijatelného stavu. Nejvhodnější je pustit se d ...


Údržba nářadí, 2. díl – broušení 5  fotek

Údržba nářadí, 2. díl – broušení

Jestliže je před zazimováním nářadí očištěné, mělo by se před novou sezonou také nabrousit. Protože k práci na zahradě i činnosti v dílničce potřebuje ...


Péče o malé nářadí 4  fotek

Péče o malé nářadí

Péče o drobné ruční nářadí je stejně důležitá, jako péče o to elektrické nebo akumulátorové. Přiznejte si, že i ti nejvzornější kutilové občas otví ...


Vylepšujeme nářadí 4  fotek

Vylepšujeme nářadí

Než skončí zima, měli bychom mít veškeré nářadí, které budeme na jaře a v létě používat, opravené a naostřené. Ti, co si troufnou, mohou zvýšit kvalit ...


Pilníky – 1. díl 13  fotek

Pilníky – 1. díl

„Kůzlátka otevřete vrátka, vaše maminka přišla.“ To tvrdil vlk, a když mu kůzlátka nevěřila, vzal pilník a opiloval si jazyk, aby měl jemnější hlásek. ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
1
Rozdíl mezi pilami Nářadí
Poslední příspěvek: 6.3.2019 20:02 Eliáš
1
Rada s výběrem protahovačky Nářadí
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:41 Tomáš
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
3
Výběr stolní pily Nářadí
Poslední příspěvek: 1.2.2018 10:24 Lukáš
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
seřízení hoblovky Nářadí
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 františek
0
Magnet-it Nářadí
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Denis
0
Co to je za nářadí? Nářadí
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 tomas
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
3
Výběr stolní pily Nářadí
Poslední příspěvek: 1.2.2018 10:24 Lukáš
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
1
Rada s výběrem protahovačky Nářadí
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:41 Tomáš
1
Rozdíl mezi pilami Nářadí
Poslední příspěvek: 6.3.2019 20:02 Eliáš
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×