Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Oleje pro zahradní techniku

Oleje pro zahradní techniku

Oleje pro zahradní techniku používáme s přihlédnutím k doporučením v návodu k obsluze a bezpečné manipulaci. Jejich pravidelná výměna je nutná, protože zajistí spolehlivý provoz motoru. Při výběru volíme takový typ mazadla, odpovídající využití stroje. Čím je jeho provoz náročnější, tím výkonnější by olej měl být. Jak často se oleje pro zahradní techniku mění a na co bychom měli dát pozor?

reklama

Oleje pro zahradní techniku a jejich výměna

Oleje pro zahradní techniku používáme především ve spalovacích motorech a převodových mechanismech. Výměna u spalovacích motorů je velice důležitá. Olej v motoru maže, chladí a zbavuje vnitřní součásti nečistot. Motor nejvíce trpí při studeném startu, kdy je náplň hustší a hrozí větší opotřebení. Výrobci mazacích náplní tomu předchází modernějšími třídami s větším teplotním rozsahem. Řidší olej dobře maže prakticky ihned po nastartování a vyšší stupeň aditivace zajišťuje, že všechny části motoru budou při správném použití oleje prosté případných usazenin.

Mnoho z nás porušuje ustanovení návodu k obsluze. Olej vyměníme vždy na jaře, než začínáme se strojem pracovat. Náplň z motoru dobře vytéká, když jej necháme chvíli proběhnout. Olej se ohřeje, tedy zřídne a provozem motoru se zvíří i usazené nečistoty. V zimě, po dobu delší odstávky, se olej přirozeně znehodnocuje. Absorbuje vzdušnou vlhkost, čímž je jeho mazací schopnost silně snížena.

Mnoho dnešních, moderních motorů, postrádá běžnou vypouštěcí zátku na spodním víku skříně. Pro tyto účely existují odsávací sady. Jde o nádobu s vývěvou a odsávací hadicí, která se při zahřátém oleji zasune na dno plnicího hrdla motoru a olej se jednoduše odsaje. Ještě jednodušší je překlopit stroj na bok, kde je toto napouštěcí hrdlo. K tomuto kroku se ale uchylujeme jen tehdy, pokud jsme si jisti, že tímto nedojde k natečení části olejové náplně do vzduchového filtru. Také před takovým způsobem práce nastavíme i motor do horní úvratě. Stačí, když zatáhneme za startovací šňůru a cítíme odpor. Oba ventily jsou poté zavřené a nehrozí ani natečení oleje do výfukového systému.

Starý olej nedělá motoru dobře

Šetření na výměně oleje včetně prodlužování intervalu mezi jeho výměnami je nežádoucí. Olejová náplň s vyšším obsahem rozpuštěných nečistot motoru dlouhodobě neprospívá. Pokud jej nevyměníme déle než rok, začíná to pouze vyšší spotřebou paliva. Následuje problém se studenými starty a končí až zadřením pístu ve válci.

Mezi uživateli zažitá fráze, že tmavý olej je špatný, je také nesprávná. Tmavší zbarvení neznamená automaticky prolínání paliva do oleje. Tím, že motory u sekaček a jiných malých strojů nemají filtr, dochází k postupnému zabarvování olejové náplně nečistotami, které se během motoru uvolní i vlivem čisticí funkce oleje. Pokud by směs paliva a vzduchu byla příliš bohatá, poznáme to na první pohled podle zčernalých elektrod zapalovací svíčky. Jev je způsoben hlavně zaneseným vzduchovým filtrem. Při extrémním zanesení dochází ke zkratování svíčky nebo prolínání přebytku paliva do oleje.

Střídání olejů napříč třídami

Pro dlouhodobý a bezproblémový provoz všech motorů používáme vždy stejnou třídu mazadla, kterou jsme používali v motoru od jeho koupě. Pokud například letní olej po několika sezonách zaměníme na celoroční, s tím vyvstanou problémy. Úsady, které se za původního typu náplně vytvořily, nový řidší olej rozpustí. Končí to často zadřením motoru nebo vysokou spotřebou olejové náplně z důvodu poškození pístních kroužků.

Automobilové oleje jsou pro zahradní stroje zakázanou volbou. Motory v automobilech fungují na bázi nižších teplot. Je to principiálně dáno jejich konstrukcí, kdy pro chlazení využívají kapalinový systém s nuceným oběhem. Vzduchem chlazený motor pracuje tedy s teplotami mnohem vyššími. Při provozu s náplní automobilového oleje často pozorujeme hlučnější chod motoru nebo jeho klepání. Indikuje to vyšší opotřebení.

Náplně pro převodovky

Většina zubových převodovek využívá stálou náplň mazadla jako motory. Zde je důležité se řídit návodem k obsluze. Pokud si ohledně něčeho nejsme jistí, zeptáme se v autorizovaném servisu. Všechny šnekové převodovky používají oleje hypoidní, jde o stejné typy náplní, jako u automobilových převodovek.

Několik závěrečných rad

  • Olej po vypuštění skladujeme v kanystru, který po naplnění odneseme do sběrného dvora k ekologické likvidaci. Jeho pálení a jiné využití je v rozporu s legislativou o ochraně životního prostředí.
  • Motory s olejovým filtrem vyžadují při každé výměně oleje i nový filtr. Používáme vždy originální díly, jsou sice dražší, ale je zde vysoký předpoklad dosažení vyšší životnosti.
  • Pro štípačky dřeva a ekologické oleje pro ztrátové mazání jsou k dispozici i větší balení.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Zahradní technika Riwall se hodí na podzim i na jaře 12  fotek

Zahradní technika Riwall se hodí na podzim i na jaře

Podzimní i jarní dny jsou ve znamení práce na zahradě. Ještě před příchodem zimy je třeba odklidit napadané suché listí ze stromů a také připravit ...


Opravy a údržba zahradní techniky 6  fotek

Opravy a údržba zahradní techniky

Jaro se blíží mílovými kroky. V zahradě a kolem domu využíváme zahradní techniku v rozličném provedení, avšak jedno přání mají všechny stroje stejn ...


Technika pro zahrady Black&Decker 14  fotek

Technika pro zahrady Black&Decker

Úklid zahrady již nemusí být fyzicky tolik náročný, můžeme si pomoci užitečnou zahradní technikou. Ať už je to drtič zahradního odpadu, kdy nemusíme p ...


STIGA Combi 48 SEQ B v testu Českého Kutila: Stiskni a sekej 10  fotek

STIGA Combi 48 SEQ B v testu Českého Kutila: Stiskni a sekej

Sekaček je na trhu spousta. A ve velkém množství z nich najdete spoustu kompromisů, které způsobí, že majitel není se strojem spokojený. Značka Sti ...


Není benzin jako benzin 5  fotek

Není benzin jako benzin

Používání benzinu v zahradních strojích má svoje zásady. Jeho kvalita je v mnoha ohledech problematická a může vyústit až v drahou opravu. O problé ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×