Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak připravit okrasné dřeviny na zimu

Jak připravit okrasné dřeviny na zimu

Celé jaro jsme se jistě věnovali péči o zahradu, v létě jsme si hojně užívali nejen vodní radovánky, ale i rostlinné přírůstky. Zvláště stromy nás každý rok těší svým vývojem od květu přes plody, až po opadávání listí. A právě dřevinám bychom měli věnovat zvláštní péči i na podzim. Podzimní období bychom měli využít k jejich přípravě na mrazy a sněhovou nadílku. Tak ať nejsme zaskočeni.

reklama

S končícím létem v žádném případě neskončíme s hnojením

Od konce srpna budeme hnojit jinak. V okrasné zahradě již vynecháme hnojiva s vysokým obsahem dusíku. Pouze by podporovala rychlé přírůstky, ale ty by nám záhy sežehl první mráz, protože tato mladá pletiva jsou řídká a plná vody. My však nyní potřebujeme, aby pletiva maximálně vyzrála, zpevnily se dřevní části a vnitřní procesy v rostlině se utlumovaly a postupně ji připravovaly na zimu. A k tomu nám pomohou hnojiva s vysokým obsahem draslíku. Draslík nejen zpevňuje buněčnou strukturu, ale také přispívá ke krásnému podzimnímu vybarvení listnatých dřevin. Obsah hořčíku působí preventivně proti reznutí a opadávání jehlic. Vyvážený poměr mikroprvků zlepšuje celkovou vitalitu rostlin a zvyšuje jejich odolnost vůči nemocem.

Hnojiv je na trhu velká spousta, poznáme na první pohled ta podzimní?

Dobré hnojivo už slovo podzim nese v názvu. Pokud vás zajímají detaily, pak si vždy na etiketě můžete přečíst i složení a právě vyšší podíl zastoupení draslíku na úkor dusíku je dobrým vodítkem.
Takovými hnojivy jsou například AGRO podzimní hnojivo pro jehličnany ve formě granulované nebo AGRO Kapalné hnojivo Podzim anebo novinka AGRO Cererit Hobby podzim. Můžeme také použít Kristalon Podzim, který rozpustíme ve vodě a připravíme tak až 250 litrů výživné zálivky. Důležité je, že všechny přípravky se vyznačují vysokým obsahem draslíku a nízkým nebo žádným obsahem dusíku.

Jak máme správně provést aplikaci, aby byl účinek hnojiv co nejvyšší?

Aplikace těchto hnojiv je snadná. Granulovaná hnojiva sypeme přímo ke kmeni rostlin a keřů. U solitérních stromů je to snadné. U živého plotu pak sypeme hnojivo z obou stran a dbáme, aby se dostalo opravdu až k samotné patě keřů. Pokud máme pod keři například mulčovací textilii, musíme volit hnojiva kapalná.
Hnojiva kapalná nebo vodorozpustná pak aplikujeme zálivkou ke kořenům. Dodržujeme vždy ředění uvedená na obalu - například Kristalon Podzim dáváme dvě odměrky (2 x 10 g) na 10 l vody.
Kromě klasické zálivky máme ještě možnost dodat živiny rostlině aplikací přímo na listy, kde se živiny přijímají mnohem rychleji než přes kořeny. Musíme však připravit nižší koncentraci roztoku. Používáme menší nebo větší postřikovač, podle velikosti plochy a co nejvíce smáčíme listovou plochu. Samozřejmě aplikujeme ráno nebo podvečer, aby slunce z kapiček nevytvořilo malé optické čočky a nespálilo listy!

Co okrasné dřeviny v nádobách? Platí stejná pravidla?

Ano, platí. Dokonce je třeba říct, že hnojivá zálivka je mnohem důležitější u rostlin v nádobách, které jsou vystaveny ještě náročnějšímu přezimování, než rostliny ve volné půdě. Jednak mají k dispozici mnohem méně zeminy a tím méně chráněné kořeny vůči chladu, a pak také mnohem rychleji vyčerpají živiny. Mezi rostliny velmi citlivé na výživu i mráz patří i růže, zde rozhodně nesmíme zapomínat na výživu - ideální je Kristalon Podzim. A když už mluvíme o Kristalonu, pak jeho verze Jahoda se v užitkové zahradě velmi osvědčila u jahodníků - přihnojujeme nejen starší porosty, ale také mladé podzimní výsadby nových jahodišť.

Je třeba před zimou ještě provést nějaký zásah?

Jednou z činností je zastřižení živých plotů do požadovaného tvaru. Jde o tvarovací řez. Tady jen připomeneme, že u živých plotů, které mají být pravidelné, sestříháme boky kónicky, tedy směrem k zemi se tvar mírně rozšiřuje. Na výšku zastříháváme plot teprve tehdy, když i nejnižší výhon doroste tak vysoko, kde chceme mít celý plot. Tedy pokud se tak nestalo během léta, pak klidně nechejme plot přes zimu na výšku bez stříhání.
Geometrické a odvážné tvary pak zastřiháváme tak, abychom tvar udrželi v podobě, která se nám zdá optimální, odstranili přebytečné větvičky.

Můžeme připravit okrasné dřeviny na příchod mrazu?

Přímo musíme. Kořeny je nutné ochránit proti vymrznutí nejlépe přihrnutím zeminy nebo doplněním mulčovací kůry. Připomeňme si, že mulčovací kůra ve spojení s tkanou či netkanou textilií výrazně omezuje růst plevelů během vegetace. Současně zabraňuje výparu a udržuje v zemi dostatek vláhy. Doplnění kůry je nyní na podzim více než vhodné. Na výběr máme klasickou AGRO mulčovací kůru, která je směsí drcené kůry různých jehličnanů. Má hnědý přírodní odstín. Pokud chceme kůru kvalitnější, pak je tu FLORIA dekorační kůra z nařezané kůry modřínů a borovic. Zde je cyklus obnovy až 4 roky!
Zvláštní skupinou jsou kůry borové, neboli piniové - například z řady Floria nebo vysoce kvalitní piniová kůra GardenBoom, která pochází z oblasti Biskajského zálivu.

Nadrcené dřevo pod dřevinami

Jde o dřevní štěpku, která se může i barvit, aby byla dekorativnější.
Vyrábí se z odkorněného dřeva jehličnanů. Například dřevoštěpka ColorMulch značky FLORIA se dodává ve 4 odstínech, které jsou barveny čistě přírodními pigmenty a nijak nezatěžují přírodu. O takto ošetřenou zahradu se přes zimu nemusíme vůbec bát a již nyní se můžeme těšit na jaro, kdy nás jistě rostliny za naši péči odmění.

Autor: Agro (text a foto), Pavla (foto)

Související články

Hnojivo, které pracuje za vás 5  fotek

Hnojivo, které pracuje za vás

Naše rostliny potřebují rok co rok pravidelný přísun živin, jenž u nich podpoří zdravý růst a perfektní vzhled. Abychom však nemuseli býti otroky vlas ...


Krása barevného podzimu 7  fotek

Krása barevného podzimu

Okrasná zahrada má stále co nabídnout, i když kvetoucí trvalky a dřeviny ubývají. Nahrazují to letničky svými stále ještě bohatými květy. Zahradu z ...


Péče o plodiny a sklizeň ovoce 9  fotek

Péče o plodiny a sklizeň ovoce

Srpen je jednoznačně obdobím sklizně. Sklízíme poslední zbytky jahod a malin, i rybíz a ostružiny jsou už zralé a nastupuje sklizeň meruněk, broskv ...


Podzimní péči o jehličnany nesmíme zanedbat 5  fotek

Podzimní péči o jehličnany nesmíme zanedbat

Také o jehličnaté dřeviny je potřeba se na podzim dobře postarat. Součástí standardní péče by také mělo být hnojení správným typem hnojiva, které z ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×