
Internetový hobby receptář
reklama
Odpady v domě řešíme společně se stavbou domu již v základech. A kdo na ně nemyslí, musí se spokojit se suchým záchodem na dvoře a každodenně svádět s masařkami lítý boj o dobytí území. Oproti tomu je obyčejné spláchnutí klozetu rajskou hudbou.
Stavba začíná na papíře a odpady v projektové dokumentaci nesmí chybět. Vždyť na ně se musí myslet už při stavbě základové desky. V ní je potřeba připravit rozvody, abychom na ně pak mohli namontovat celý odpadní systém, který povede domem. Avšak ještě dříve, než vůbec základovou desku vytvoříme, musíme vědět, jak budeme s odpady nakládat. Ideální by bylo, kdyby všechny objekty byla napojeny na systém kanalizace a čistírnu odpadních vod.
Ne všude však podmínky a terén takový komfort dovolují a proto tam, kde veřejná kanalizace není, je potřeba vybudovat na svém pozemku septik nebo domácí čistírnu odpadních vod, popř. akumulační nádrž - žumpu. V souvislosti s tím je samozřejmě nutné důsledně dohlížet a zajišťovat pravidelné vyvážení a likvidaci odpadů. Kanalizaci rozlišujeme jako jednotnou a oddílnou. Jednotná je ta, kde všechny splaškové odpady včetně svodu dešťové vody odcházejí do kanalizace. Oddílná odpady rozlišuje a proto má likvidační systém na splašky a vodní recipient (vodní útvar, do něhož vyúsťují povrchové vody nebo znečištěné odpadní vody) na dešťovku.
Ale zpět k projektu. Při stavbě kanalizace v domě začínáme vždy od kanalizační přípojky a pokračujeme hlavním a poté vedlejšími svody a svislými odpady. Dále připojíme potrubí ke koncovým předmětům. Musíme dbát na sklon potrubí, který je min. 3% ( 3 cm na 1 m). Kontrola nepropustnosti potrubí se provádí ucpáním všech vývodů a v nejspodnější části se zapálí např. dehtový papír, aby bylo možno pozorovat, zda potrubí těsní či nikoliv.
Připojovací potrubí – vodorovné připojení zařizovacích předmětů se svislým, tj. odpadním potrubím je vedeno jako nevětrané (uzavřené) a je jedno pod sklonem 3 %. Je-li delší než 4 m, je potřeba ho osadit čistící tvarovkou (prvek, který se usazuje na dále upřesněných místech, slouží ke kontrole a případnému čištění odpadů).
Tloušťku tohoto potrubí určují normy, obecně ale platí, že pro připojení WC a výlevek se používá DN100, u van, umyvadel a dřezů pak DN70. Toto potrubí by mělo být co nejrovnější a nejkratší. V závislosti na úhlu odboček, které se vyrábějí jako 15°, 30°, 45°a 60° je potřeba počítat i s výškou koncových zařízení - umyvadlo, WC. Připojovací potrubí lze na odpady napojit i stropem, popř. pod ním. Odpadní voda by měla stékat po stěnách potrubí a ne v celém průřezu, protože pak dochází k přetlaku vzduchu pod kapalinou. Uložení kanalizační přípojky se doporučuje minimálně 70 cm, u namáhaného terénu 1 m pod povrch.
Větrací potrubí – část svislého odpadního potrubí nad nejvyšším připojovacím potrubím, vede nad střechu, přirozeně vyrovnává tlak v potrubí, vyvádí se 0,5 m nad úrovní střechy, pokud ovšem není střecha obytná. V takovém případě se vyvádí 3 m nad úroveň střechy a má-li střecha ještě další konstrukci nad sebou, zvyšuje se vývod o další 3 m. Jako varianta na větrací potrubí se používá kanalizační přivzdušňovací ventil.
Svodné potrubí – prochází pod konstrukcí podlahy a přes základy do revizní šachty, je vedeno pod stropem podúrovňových místností nebo přímo v zemi pod objektem. Důraz je kladen na co nejjednodušší rozvod bez zbytečných odboček. Ke svodnému potrubí musí být umístěny revizní šachty a čistící tvarovky a to vždy po 18 m délky potrubí. Zde u svodového potrubí je nutnost kontrola statika kvůli prostupu pasovým základem. Prostup se provádí nad základovou spárou v rozumné výšce. Prostup těsně u základové spáry bychom měli obetonovat. Svádíme-li odpad do veřejné kanalizace, měla by revizní šachta odpovídat nárokům, které určuje správce sítě veřejné kanalizace. Máme na výběr buď šachtu plastovou, která je lehčí a levnější, nebo betonovou (dražší a náročnější).
Kanalizační přípojka by pak měla být samostatná pro každý objekt, v minimální tloušťce DN150 se sklonem mezi 2 % - 40 %. Podstatná je výška hladiny vzduté vody - k tomu dochází např. při přívalových deštích, kdy vzdutá voda proudí kanalizační přípojkou do potrubí vnitřní kanalizace a může vytékat z vpustí a zařizovacích předmětů umístěných pod její hladinou. S touto problematikou vás seznámí správce veřejné kanalizace a když hladina není známa, považuje se za hladinu vzduté vody úroveň terénu. Může se stát, že úroveň naší podlahy bude pod úrovní hladiny vzduté vody a v takovém případě musíme nejlépe za pomoci odborníka řešit ochranu v podobě kalového šoupěte nebo zpětné klapky.
Kvůli značné tloušťce odpadního potrubí se nedoporučuje toto vést zdmi a podlahou. Jednoduše řečeno se nám tam prostě nevejde, navíc při zasekávání potrubí do stěn může dojít k narušení akustické či tepelné izolace stěn a taktéž by mohlo dojít k narušení celé statiky. Kam tedy potrubí umístit? Ideální je postavit předstěny pro připojovací potrubí a instalační šachty pro svislé potrubí. Pokud nám nezáleží na tom, zda bude nebo nebude potrubí vidět, nezakrýváme ho vůbec a vedeme ho podél stěn.
Od potrubí očekáváme, aby bylo pevné, lehké a pokud možno levné. Vybírat tedy budeme z plastových materiálů, např. KG systém. Ten nabízí odolné PVC trubky s hladkým povrchem zvenku i uvnitř. Potrubí se dá snadno zkracovat a napojovat díky důmyslnému systému trubek a spojovaček. Podobné potrubí nabízí i HT systém, avšak je vyroben z polypropylenu. Je však stejně zpracovatelný jako KG systém. Odpadní voda je voda, jejíž kvalita byla zhoršena lidskou činností. A je jen na nás, v jaké podobě jí vrátíme zpět tam, odkud jsme jí odebrali.
Běžné čisticí prostředky mohou zpomalit nebo dokonce zastavit fungování domácích čističek odpadních vod. Ekologické mycí prostředky jsou ale drahé ...
Ucpaný odpad bývá problémem v mnoha domácnostech. Každý z nás to již někdy zažil. Ucpaný dřez, umyvadlo nebo vana dokáží velmi znepříjemnit život. ...
V současnosti se klade velký důraz na ekologii. Jako majitelé domů bychom se měli zamyslet, jak čisté vody vypouštíme z našeho obydlí. Nakládání s ...
Rozvody vody dnes patří k základnímu vybavení každého domu či bytu. Mají velmi důležitou roli, protože ovlivňují kvalitu vody, a to i tehdy, když j ...
Nepodceňujte odpady v koupelně, může se vám to pěkně prodražit. Chyb, jichž se můžete při výstavbě, ale i rekonstrukci dopustit, je mnoho. Nechtějt ...