Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Ochranné pracovní oblečení není na okrasu, ale pro vaši bezpečnost

Ochranné pracovní oblečení není na okrasu, ale pro vaši bezpečnost

Ochranné pracovní oblečení používáme při nejrůznějších zahradních, kutilských a jiných prací. U kácení a prořezávání stromů, kdy pracujeme s řetězovou pilou, je pořádné oblečení nutné. Zateplený typ velmi dobře využijeme v pozdním podzimu, když dokončujeme poslední práce kolem domu nebo chalupy. Jaké máme možnosti výběru a na co byste měli brát u pracovního oblečení zřetel?

reklama

Podle čeho vybrat ochranné pracovní oblečení?

U pracovního oblečení, které používáme pro práci s řetězovou pilou při řezání dřeva, kácení stromů nebo řezbářských pracích, je design druhořadý a největší roli hraje důraz na prevenci zranění nebo potřísnění provozními látkami. Oblečení musí být zároveň příjemné, aby jeho nošení osobu, která s pilou pracuje, neznervózňovalo nebo nevyvolávalo jiné nepříjemné pocity.

Tričko je základem

Základním kamenem pracovního oblečení jsou trička. Při jejich výběru vždy sledujte jeho materiál a gramáž. Nejvhodnější pro práci ve venkovním prostředí jsou prodyšná bavlněná trička, která mají dvojité prošití kolem krku, rukou a na spodním konci. Výhodou bavlny je, že je kvalitní a taková trička mají dlouhou životnost, zpravidla vyhovují i náročným řemeslníkům.

Pracovní kalhoty a bundy

Při práci s řetězovou pilou, nehledě na teploty, vždy noste dlouhé pracovní kalhoty ze silnějšího materiálu. Kvalitní tkanina ochrání nohy před drobným zraněním. Existují však i ve speciálním protipořezovém provedení. Pokud je náhodou pila vymrštěna proti obsluhující osobě, a ta je zasažena do dolních končetin, tkanina se namotá na řeznou soupravu takovým způsobem, že se pila zastaví. Více kapes a reflexní prvky představují moderní a praktické doplňky, které by žádnému kutilovi neměly chybět. Pro náročnější uživatele jsou i v provedení s laclem, na lehké práce v létě potom v krátké verzi bez laclu.

Pracovní bundy se nabízejí montérkové, softshellové nebo fleecové. Jejich význam je pro náročné práce, jakou řezání dřeva bezesporu je, velice důležitý. Mají chránit především proti drobným oděrkám, potřísněním provozními kapalinami, popálení nebo chladu. Mohou mít odepínací rukávy a více kapes. Podobně jako kalhoty, jsou i bundy v protipořezovém provedení.

Zateplené bundy jsou pracovní oblečení, které poslouží především při práci za nízkých teplot. Musíte však počítat s tím, že jsou také těžší, protože na výrobu je používán kvalitní materiál, bránící prochladnutí. Zásadní vlastností zimního oblečení je i jeho nepromokavost. Reflexní typ se používá především v komunální sféře, kde se s motorovou pilou pracuje u silnic, cest a v jiných prostorách, a zde je zapotřebí být viděn.

Pracovní obuv

Pracovní boty pro činnosti, spojené s motorovou pilou, musí mít pevnou podrážku a pokud možno i zesílenou špičku. Je to z důvodu, že nejedno zranění chodidla je způsobeno pádem těžkého předmětu na nohu. Ocelová špička, ukrytá uvnitř boty, je spolehlivou ochranou, jak předejít velmi nepříjemnému zranění a několikaměsíční rekonvalescenci.

Dávejte si pozor na levnou obuv s takovou koncepcí, neboť zde je důraz na nižší výrobní náklady. Ocelová špička je vyrobena ze slabšího materiálu, takže se může změnit ve velmi nebezpečný předmět, který vaše prsty u nohou neochrání, naopak může přivodit devastující zranění s trvalými následky.

Několik zásad pro výběr funkčního pracovního oblečení

  • Ochranné oblečení vybírejte u specializovaných prodejců, kteří mají široký sortiment a nabídnou přesně takové řešení, jaké je vyžadováno vzhledem k prováděné práci.
  • U oblečení, jež se chystáte využít pro práci s motorovou pilou, si připlaťte. Pár korun není na škodu ušetřit, ale v tomto případě vám protipořezový oblek zásadně dokáže ochránit zdraví a zabrání těžkému úrazu.
  • Vždy si pořiďte dvě až tři sady oblečení. V případě poškození máte tak k dispozici náhradu.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Kvalitní pracovní oděv vybírejte podle detailů 23  fotek

Kvalitní pracovní oděv vybírejte podle detailů

Ať už je léto a vedro jak v peci nebo naopak venku mrzne, až praští, je potřeba zvolit to správné oblečení, pro práci i volný čas. Nestačí, že se n ...


Ochranné oděvy a pomůcky od Brudry pro bezpečnou práci 12  fotek

Ochranné oděvy a pomůcky od Brudry pro bezpečnou práci

Kvalita a množství odvedené práce souvisí nejen se zručností, vybavením dobrými nástroji, ale také s vhodným pracovním oblečením a ochrannými pomůckam ...


Assent - kvalitní pracovní oblečení pro práci i volný čas 54  fotek

Assent - kvalitní pracovní oblečení pro práci i volný čas

Známou letitou pravdou je, že když se cítíme dobře, lépe se nám pracuje a na výsledné práci, kterou děláme, je to znát. Přispět k našemu dobrému po ...


Zateplené pracovní oblečení do zimy 5  fotek

Zateplené pracovní oblečení do zimy

Výběr pracovních oděvů není úplně jednoduchý. Řada z vás určitě hledí na cenu, jenže to není ten správný argument, který by měl hrát prim. Nejdůlež ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
1
Rozdíl mezi pilami Nářadí
Poslední příspěvek: 6.3.2019 20:02 Eliáš
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
1
Rada s výběrem protahovačky Nářadí
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:41 Tomáš
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
3
Výběr stolní pily Nářadí
Poslední příspěvek: 1.2.2018 10:24 Lukáš
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
2
Konstrukční problém Železo a zámečnické práce
Poslední příspěvek: 20.2.2017 19:56 kokot
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
2
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×