Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Prořezávání ovocných stromů je zodpovědná činnost

Prořezávání ovocných stromů je zodpovědná činnost

Po opadání posledních listů z ovocných stromů se kromě třešní pusťte do jejich prořezávky, která spočívá ve zmlazení a prosvětlení koruny. Avšak aby byla celá akce provedena správně, je zapotřebí si jednotlivé kroky řádně naplánovat a nežádoucí větve označit. Jaké nářadí a přístroje jsou pro prořezávání stromů potřeba? A kdy se provádí u třešní?

reklama

Proč prořezávat ovocné stromy?

Prořezávku ovocných stromů provádějte až na výjimky na podzim, kdy nastane doba vegetačního klidu. Zásadou každé prořezávky je prosvětlit korunu stromu, aby lépe prospívala a poskytovala vyrovnané a vysoké výnosy. Před prořezávkou si označte všechny větve, kterých je zapotřebí strom zbavit. K tomu vám postačí bílá křída. Nepoužívejte laky, oleje ani jiné chemické sloučeniny, ty mohou nežádoucím způsobem kontaminovat půdu a dostat se i do spodních vod, které jsou pak znehodnocené.

Pozor na prořez třešní, u nich je nejvhodnějším obdobím pro tyto činnosti červenec, kdy většina odrůd rodí. Při dozrávajících plodech se provádí řez, jehož výsledkem je dobrý zdravotní stav a prevence fyziologických poruch, jako například klejotok, spočívající ve výtoku pryskyřičné hmoty z hlavních větví. Mnohokrát se ale daří tento problém vyřešit. Kromě správně načasovaných řezů v létě pečujte o třešně mírným přihnojováním, a pokud je přemokřelá půda, je zapotřebí ji vydrenážovat.

Potřebné ruční nářadí

Na stromovou chirurgii potřebujete kvalitní ruční nářadí. Nejlepší jsou krátké a teleskopické nůžky, které mají pracovní části vyrobené z ušlechtilé, velice kvalitní oceli. Aby nářadí vykazovalo nejen vysokou životnost, ale mělo i zároveň nízkou hmotnost, rukojeti se vyrábějí z uhlíkových vláken. Takové řešení nabízí mimořádné vlastnosti, protože je lehké, tuhé a odolné proti povrchovému opotřebení. Vlivem UV stabilizace má barevnou stálost, také je možné jej ve formě vytvarovat tak, aby splnilo vysoké nároky na ergonomii, podle které se majitelé často rozhodují při koupi.

Příliš levné nářadí nemá takové vlastnosti jako značkový kvalitní produkt, poskytující navíc několikaletou standardní záruku. Ocel pro pracovní část je levnější, s pofidérní povrchovou úpravou, plasty madel jsou levné. Výsledkem je, že za málo peněz více muziky prostě nedostanete, maximálně tak druhořadou kvalitu.

Prořezávka řetězovou pilou

Vzrostlé stromy potřebují mnohokrát za svůj život provést radikálnější proměnu a zušlechtit patřičným prořezáním zejména ovocných stromů. Větve rostoucí uprostřed koruny postupně zesílí, takže stíní těm ostatním a omezují výnos. Určitým řešením je prořezávka řetězovou pilou. Velice vhodným prostředkem je použití elektrické pily s podélnou zástavbou motoru. Taková pila je pořizovací cenou výrazně dražší než klasika v podobě pily s motorem napříč, za to se však jedná o naprosto převratné řešení s velice vhodným rozložením váhy, užší stavbou a pokrokovým převodovým mechanismem, spočívajícím v nutnosti změny osy otáčení. Perfektním prvkem pro snadnou práci a údržbu je rychlonapínání řetězu a průhledná nádržka pro mazací olej řezné soupravy. U pil se spalovacím pohonem jsou vhodné modely s menším objemem válce, což znamená obecně také menší hmotnost a větší obratnost. Benzinová řetězová pila v menším provedení ale dokáže potěšit kromě vysokého řezného výkonu dalšími prvky. Seřiditelný průtok oleje na řeznou soupravu, pružinový antivibrační systém, účinný sytič s nastřikovačem paliva nebo slitinová skříň - to jsou prvky, které má řada farmářských modelů.

Několik rad na závěr

  • Pokud si nevíte ohledně prořezávky rady, poraďte se v diskuzích na internetu, případně vyhledejte odborníka, který má mnohaleté zkušenosti.
  • Silné větve rozřežte na menší kusy, rozštípejte a nechejte uschnout. Za zhruba rok je možné s takovým dřevem topit například v krbových kamnech.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Zimní ochrana vám zachrání rostliny před mrazem 8  fotek

Zimní ochrana vám zachrání rostliny před mrazem

Ne všechny rostliny jsou schopny přežít zimu, mráz a sníh bez úhony. Ty choulostivější bychom měli ochránit vhodně zvoleným materiálem, protože jin ...


Ochrana stromů a keřů před zimou 11  fotek

Ochrana stromů a keřů před zimou

Ačkoliv naše zahrada má v zimě období klidu, je nutné ji na zimu připravit a během celé zimy kontrolovat. I v zimním období hrozí, především, strom ...


Nářadí pro řez a střih 11  fotek

Nářadí pro řez a střih

Platí obecná zásada, že na každou činnost používáme nářadí k tomu určené. Aby se nám dobře pracovalo, je třeba mít nářadí udržované, tj. čisté, naostř ...


Řez a tvarování dřevin 9  fotek

Řez a tvarování dřevin

V období vegetačního klidu bychom se měli – pokud nám to počasí dovolí – dát do zimního prořezu dřevin na zahradě. Povíme si proto něco o nářadí vh ...


Pusťte se do prořezávání zahrady. Ale s rozvahou. Chraňte se proti pořezu 8  fotek

Pusťte se do prořezávání zahrady. Ale s rozvahou. Chraňte se proti pořezu

Zformování koruny, prořezání starších stromů a odstranění mrtvých větví. Nezbytné kroky pro toho, kdo chce mít zahradu v té nejlepší kondici. Ale j ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×