Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Ochrana růží před chorobami a škůdci

Ochrana růží před chorobami a škůdci

Omamně vonící květy růží do našich zahrad patří odedávna. Jejich pěstování má u nás dlouholetou tradici. Aby růže byly skutečně těmi kvetoucími skvosty našich zahrad, je nutné jim věnovat správnou péči. Přečtěte si, jak správně ochránit růže před chorobami a škůdci a jak se o ně správně starat.

reklama

Prevence chorob růží

Na konci zimy nebo začátku jara bylo nezbytné provést dokonalý a kvalitní úklid. Svrchní hlínu spolu s přebytky podzimu odstranit a nahradit hlínou novou, čerstvou. Keře pečlivě okopat a půdu dostatečně nakypřit. Stejně tak bylo nezbytné v průběhu měsíce března nebo nejpozději do poloviny dubna růžové keře prořezat. Současně v březnu nebo dubnu bylo vhodné provést i jarní hnojení růží.

Na trhu je široká nabídka hnojiv na růže, v tomto období jsou vhodná klasická minerální hnojiva (např. klasický Cererit v dávce cca. 50 až 75g/m2). Důležité ale je, aby brzy po aplikaci pršelo, popř. provést vlastní zálivku. Důležité je i nezapomenout na vyvázání pnoucích růží, aby každá větev „měla své místo na slunci“.

Péče o růže v letních měsících

Ani teď v létě ale práce nekončí. Vhodné je odstraňovat odkvetlé květy, u popínavých růží je nutné vyvazovat nové výhony. Některé lze zkrátit asi na třetinu výšky, aby se zpevnily a rozvětvily. Dále je nezbytná i pravidelná zálivka a hnojení. A hnojiv určených pro růže je na trhu nepřeberné množství. Stačí ale použít i běžná organicko-minerální hnojiva.

Choroby a škůdci růží

Pěstování růží ale mohou znepříjemnit některé houbové choroby, které růže napadají zvláště za vlhkého a teplého počasí, které panuje v průběhu léta.

Černá skvrnitost růží

Typickým příznakem černé skvrnitosti růží jsou velké, černé, paprsčité skvrny na horní straně listů. Skvrny mohou postupně splývat a listy zasychají a opadávají. Provést postřik vhodným fungicidem bychom měli ihned při zjištění prvních příznaků. V průběhu roku je pak ale potřeba ošetření několikrát opakovat a použité přípravky střídat. Vhodný je např.Dithane DG Neotec, Merpan 80 WG, Discus.

Ochrana růží proti padlí

Další neméně významnou chorobou, která se na růžích vyskytuje, je padlí. Na listech, poupatech i letorostech se vytváří typické bílé vatovité skvrny, které postupně šednou a silně napadené listy se kroutí. Poupata se ohýbají a často nevykvétají. Houba se za příznivých podmínek (teploty nad 15°C a vysoká vzdušná vlhkost) velmi rychle šíří. Vhodným přípravkem k ošetření proti padlí je např. Sulfurus.

Rez růžová

Třetí významnou plísní na růžích je rez růžová – od počátku června se na horní straně listů objevují drobné žluté skvrny, na spodní straně se vytváří oranžové kupky výtrusů. V průběhu podzimu se pak barva těchto kupek mění do hnědočerné. Vhodné je na jaře při rašení kontrolovat starší větévky - objevují se na nich oranžovo červené drobné tečky. Jsou to plodničky hub a takto napadené větévky je nutné při řezu odstranit. V průběhu vegetace je pak vhodné provést ošetřením některým z fungicidních přípravků. Lze použít stejné postřiky jako proti černé skvrnitosti.

Jak na mšice a svilušky na růžích

Stejně tak se může na růžích objevit i škodlivý hmyz, nejčastěji jsou to mšice a svilušky. K postřiku proti mšicím lze použít např. Mospilan 20 SP nebo Pirimor 50 WG, proti sviluškám pak Floramite 240 SC nebo Nissorun 10 WP.

Proti mšicím na růžích pomůže postřik přípravky Pirimor nebo Mospilan

Autor: Lovela (text a foto)

Související články

Choroby a škůdci jahodníku 11  fotek

Choroby a škůdci jahodníku

Pěstování jahod je na našich zahradách velmi rozšířeno a svoji vlastní jahodu si rád utrhne skoro každý zahrádkář. I jahodník je však rostlina, kde ...


Americké padlí na angreštu 4  fotek

Americké padlí na angreštu

Na farmářských trzích budí zájem ale i zvědavost drobné ovoce, které dřív na naše stoly neodmyslitelně patřilo: rybíz červený, žlutý i větší černý a s ...


Hubení plevelů v bramborách 4  fotek

Hubení plevelů v bramborách

Stále víc zahrádkářů se znovu vrací k tomu, že si na své zahradě vypěstuje alespoň pár řádků brambor pro svoji potřebu. Brambory jako širokořádková pl ...


Hubíme slimáky 4  fotek

Hubíme slimáky

Velkým problémem na našich zahrádkách jsou v posledních letech slimáci. Nejen, že je slimáků velké množství, ale oni se dokáží pustit skoro do každ ...


Mandelinka bramborová 4  fotek

Mandelinka bramborová

Tak tohoto škůdce zná asi každý a to nikdy ani nemusel pěstovat brambory. Tento na pohled pěkný brouk je však závažným škůdcem lilkovitých rostlin, ...


Moniliová spála a hniloba peckovin 6  fotek

Moniliová spála a hniloba peckovin

Každý z nás kdo pěstuje meruňky, višně či třešně nebo švestky se již určitě s touto nejčastější chorobou peckovin setkal i když si to třeba neuvědomuj ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
dovolena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Zkvalitnění sena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel Karas
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×