Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Obal na knihu - Francouzský uzlík a plochý přesahovaný steh

Obal na knihu - Francouzský uzlík a plochý přesahovaný steh
Ušijte si plátěný obal na knihy, který ozdobíte krásnou výšivkou, přímo jakoby jehlou malovanou. Můžete ji umístit do malého okénka, do něhož se vejde obrázek s kočkou ležící v krajině s trávou. Tento postup spolu s dalšími najdete v nové knize VYŠÍVÁNÍ, kterou vydává nakladatelství Grada.
reklama

VYŠÍVÁNÍ

Knížka pojednává o základních technikách vyšívání a je určena pro ty, kteří nemají s těmito pracemi žádné nebo jen malé zkušenosti. Drobnou výšivkou dodáme na originalitě dárku, zdůrazníme detail oděvu, bytového doplňku, prádla apod. Vždyť vyšívání již dávno není jenom záležitostí naší minulosti. Při této odpočinkové činnosti můžeme vytvářet moderní vzory a navíc se ještě nabíjíme pozitivní energií. Tak steh po stehu přibývá krásná výšivka připomínající malbu, pouze místo štětce máme jehlu a místo barev vyšívací bavlnky.

Postup

  1. Pevné řidší tenké plátno vyměříme na velikost obalu knihy a upevníme jej do vyšívacího rámu. Ostrou tužkou pak nakreslíme třeba krajinu s kočkou a začneme ji vyšívat francouzským uzlíkem. Jehlu otočíme několikrát okolo příze, obrátíme ji a vpíchneme znovu do stejného otvoru.

  2. Tento uzlík se označuje též jako francouzský pecičkový nebo uzlíčkový steh. Používá se převážně pro „sypané“ vzory, ale při hustém uspořádání jím lze vyplnit celý motiv. Kočička může být celá černá, bílá nebo strakatá.

  3. Naše kočka je bílá s černými flíčky. Dřív, než dokončíme hlavu, vyšijeme předem oči hustým plochým stehem. Francouzské uzlíky působí na kočce plasticky. Uzlíčkové stehy se tvoří uzlováním nebo stáčením vyšívací příze na líci tkaniny a upevněním uzlíku stehem.

  4. Plochý přesahovaný steh je u nás známější pod názvem malování jehlou. První řadu vyšijeme stejně jako u plného stehu pevně semknutými stehy, ale v následujících řadách vpichujeme jehlu mezi dolní body stehů předcházejících.

  5. U nejjemnějších přechodů můžeme měnit barevné tóny v každé řadě. Tento steh využijeme při vyšívání pozadí krajiny s kočkou. Můžeme přitom vystřídat světlejší, střední, tmavší nebo i žlutavě zabarvené odstíny zelených bavlnek.

  6. Trávu přímo za kočkou odlišíme svislým směrem, při němž vlnitě střídáme též výšku stehů. Travičku vyšíváme hustým plochým přesahovaným stehem. Můžeme přitom použít i žíhaně zbarvenou bavlnku.

  7. Jakmile vyšijeme trávu, zaplníme louku kytičkami z řídkého sypaného francouzského uzlíku. Vystřídáme přitom několik barev žluté a oranžové bavlnky. Jako samostatný motiv zde francouzský uzlík krásně vyniká.

  8. Po dokončení výšivky vyjmeme plátno z rámu. Okolí výšivky potřeme vlhkým hadříkem a vyžehlíme je. Nejprve založíme a zažehlíme obě dlouhé strany, a potom stejně založíme i krátké strany. Klopy lehce zapošijeme a obal navlékneme na knižní desky.

Pepův tipPro ušití vyšívaného obalu si opatříme pevné, avšak lehké a nepříliš husté plátno, které lze dobře propichovat jehlou.Při vyšívání trávy můžeme vystřídat několik odstínů zelené a zpestřit je barevnými květy řídkého, tzv. „sypaného“ francouzského uzlíku.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Související články

Výherci knihy Revoluce jednoho stébla trávy 2  fotek

Výherci knihy Revoluce jednoho stébla trávy

Co můžeme přestat dělat ještě dnes? Kniha o zemědělství, která není jenom o zemědělství. Celosvětový bestseller Revoluce jednoho stébla trávy, přel ...


Soutěž o knihu Kopřiva - recepty pro zdraví, krásu a vitalitu 3  fotek

Soutěž o knihu Kopřiva - recepty pro zdraví, krásu a vitalitu

Léčivou sílu kopřiv znaly již naše babičky a prababičky. My jsme možná na sílu této léčivky, která roste na každé zahradě, trochu pozapomněli, což ...


Zasoutěžte si o knihu Revoluce jednoho stébla slámy 2  fotek

Zasoutěžte si o knihu Revoluce jednoho stébla slámy

Co můžeme přestat dělat ještě dnes? Kniha o zemědělství, která není jenom o zemědělství. Celosvětový bestseller Revoluce jednoho stébla trávy, přel ...


Hrátky s drátky 9  fotek

Hrátky s drátky

Vyrobme si za pár korun jemný a efektní řetízek, z něhož snadno sestavíme náhrdelník, náramek či náušnice. V prodejnách korálků nebo ve výtvarných pot ...


Muškový, obtáčený stonkový a lanový steh 13  fotek

Muškový, obtáčený stonkový a lanový steh

K svátku sv. Valentýna si zamilovaní dávají různé dárky. Námětem pro takové hezké překvapení může být polystyrénová krabička v podobě srdce, kterou si ...


Batoh pro malého zálesáka 20  fotek

Batoh pro malého zálesáka

Hezké počasí láká k výletům a praví zálesáci potřebují spoustu důležitých věcí, hlavně svačinu. Stylový batůžek z hrubého lnu a popruhů s indiánský ...


Ubrousky 11  fotek

Ubrousky

Originální, hezké a moderní ubrousky ozdobené smíšenou textilní technikou zhotovíme za jedno odpoledne. Můžeme je dekorovat jednoduchými a vesele půso ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×