Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak připravit zahradu na jaro

Jak připravit zahradu na jaro

Dny se prodlužují, počasí je stále teplejší, slunce hřeje. Je na čase se vrhnout na zahradu a začít s péčí o stromy, keře, květiny a další užitkové rostliny. Budeme sázet i přesazovat, množit a vysévat a těšit se z toho, co nám práce na zahradě na jaře již brzy přinese.

reklama

Stromy

Péče o stromy v zahradě na jaře je velmi důležitá. Po zimě uděláme průklest ovocných stromů, provádí se takzvaný udržovací řez, který podpoří bujení a kvalitu květů a plodů. Je třeba také odstranit staré větve a větve, které začaly růst směrem do koruny stromů.

Ačkoli se to nezdá, i vzrostlé stromy je třeba zbavovat plevele a výmladků, které rostou u paty stromů. Oboje může být hostiteli různých škůdců a chorob, proto je třeba se jich zbavit a udržovat tak stromy zdravé. Rovněž tráva pod stromy může být zdrojem škůdců.

Dalším krokem v boji proti škůdcům v zahradě na jaře je postřik insekticidními přípravky, které stromy zbaví škůdců, kteří na nich přezimovali.

Zahrada na jaře je také nejlepším místem pro vysazování nových ovocných stromků. Důležité je před výsadbou nových sazenic, pokud jsou prostokořenné, zkrátit pořádně kořeny a větve, tím se podpoří další růst. Koncem měsíce března potom můžeme začít vysazovat okrasné listnaté stromy, ořešáky a vinnou révu. V dalším jarním měsíci, dubnu, přichází na řadu sadba stálezelených dřevin, bříz a jehličnanů.

I stromy je vhodné přihnojit, použít lze k tomuto účelu kompost nebo hnůj, který se ovšem dává pod koruny stromů, ne přímo kolem kmene stromu. Půdě nejen dodá živiny, ale také zabrání odpařování vody.

Keře

Keře v zahradě je ve většině případů nutné na jaře také prořezat. U okrasných keřů musíme rozlišovat druhovou odlišnost, obecně se dá říci, že pomalu rostoucí keře řežeme málo či vůbec, ty rychle rostoucí můžeme řezat až u povrchu půdy. Některé keře zase vyžadují pouze částečný řez, kdy se odstraní staré výhony z roku předminulého a výhony z roku minulého se ponechají.

U ovocných dřevin rovněž záleží na druhu, například maliník, ostružiník, angrešt a rybíz je vhodné prořezat, ale třeba u muchovníků pouze odstraníme poškozené či odumřelé větve. Obecně je vhodné všechny keře upravit tak, aby koruna nebyla příliš hustá.

V tomto období můžeme jako u stromů přistoupit k výsadbě nových rostlin a přihnojení.

Bylinky

Záhonky s bylinkami v zahradě je třeba na jaře vyčistit, odstranit odumřelé rostliny, stejně tak nemocné části. Půdu můžeme prokypřit a promíchat s pískem, bylinkám to udělá dobře. Víceleté bylinky, které přezimovaly, je třeba také sestříhat. Do záhonků už můžeme vrátit ty rostliny, které strávily zimu doma v květináčích.

Trávník

Zahrada na jaře je také o péči, kterou je potřeba věnovat trávníku. Odstraníme z něj listí, které zůstalo od posledního úklidu, poté můžeme použít vertikutátor. Ten odstraní mech, plevel, prořeže mladou trávu a ta tak bude růst více hustá. Pomocí nožů se zemina rozruší a bude se tak do ní dostávat vzduch, živiny i vláha. Následně na místa, která to potřebují, trávu dosejeme vhodným travním osivem a pohnojíme. Osivo je dobré zvolit podle toho, jak moc trávník budeme zatěžovat.

První sekání trávy na zahradě na jaře by mělo přijít, když má tráva výšku alespoň pět centimetrů a sekání poté provádět pravidelně, aby nedocházelo k přerůstání a tím žloutnutí trávy.

Okrasné rostliny

Rostliny v okrasné části zahrady potřebují naši péči, aby zahrada na jaře pěkně prokoukla a mohla začít zelenat a kvést. Je třeba vytrhat plevel, prokypřit půdu a také odstranit suché či poškozené části rostlin, případně ty napadené škůdci a chorobami.

Sázet v této době je vhodné cibuloviny, rovněž už můžeme ven přesadit trvalky z květináčů. Také je čas veškeré okrasné rostlinky přihnojit.

Užitkové rostliny

I záhonky na zeleninu je třeba připravit na novou sezónu. Půdu je třeba prokypřit, odplevelit a už do ní je možné sázet jarní cibuli, česnek, špenát a mrkev s petrželí. Pokud máme k dispozici skleník, budeme v něm v březnu sázet salát, kedlubny a ředkvičky. V teplejším prostředí už můžeme začít pěstovat také cukety, rajčata a okurky, které později vysadíme do záhonu.

Každému je po tomto skromném výčtu činností jasné, že práce na zahradě na jaře je náročná a je třeba udělat mnoho věcí. Ulehčí nám to dobrá příprava na podzim, volba vhodných nástrojů, ale také sama příroda, která nás svými rašícími zelenými lístky i slunečními paprsky láká ven.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Úprava stromů na jaře 15  fotek

Úprava stromů na jaře

Stejně jako my chodíme k holiči či kadeřnici, aby nám upravili účes, musí stromy podstoupit jarní sestřih či řez, aby lépe plodily a lépe vypadaly. K ...


Sedmero rad, bez kterých se trávník na jaře neobejde 12  fotek

Sedmero rad, bez kterých se trávník na jaře neobejde

Jaro už je konečně tady a my se můžeme těšit ze sluníčka a budící se zahrady. Také trávník je potřeba vzbudit ze zimního spánku a postarat se o jeh ...


První zdravé bylinky z jarní přírody 11  fotek

První zdravé bylinky z jarní přírody

V přírodě můžeme už teď najít celou řadu léčivých bylin. Na zahradě i na procházce lesem jich čeká celá řada. Stačí mít jen oči otevřené. Jejich ml ...


Pusťte se do prořezávání zahrady. Ale s rozvahou. Chraňte se proti pořezu 8  fotek

Pusťte se do prořezávání zahrady. Ale s rozvahou. Chraňte se proti pořezu

Zformování koruny, prořezání starších stromů a odstranění mrtvých větví. Nezbytné kroky pro toho, kdo chce mít zahradu v té nejlepší kondici. Ale j ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×