
Internetový hobby receptář
reklama
Pohled na střechu v zimě pokrytou sněhovou peřinou je jistě krásný a nebývale romantický, ale taková sněhová pokrývka umí být i nebezpečná a může střechu poškodit, pokud není v dobré kondici. Jak se se sněhem vypořádat?
Prvním krokem je bezesporu řádná příprava střechy na zimu. Určitě se na podzim věnujte následujícím činnostem:
Už při samotném projektování střechy se bere ohled na to, aby v zimě sníh co nejdříve spadl. Podle nadmořské výšky je určen sklon střechy, který se zvětšuje úměrně s nadmořskou výškou. Bohužel jsou pak ohroženy právě domy v nižších nadmořských výškách, pokud napadne nezvykle mnoho sněhu - jeho odklízení je pak nutné.
Aby střecha byla i v zimě bezpečná a nikoho neohrožoval sníh a led, který se z ní může sesouvat, je nutné na ni instalovat bezpečnostní prvky. Ty slouží také k tomu, aby se střecha a okapy nepoškodily. Použít lze různé doplňky - sněhové háky, zábrany, protisněhové tašky, tyče a mříže či háky – všechny zajišťují, aby se váha sněhu rovnoměrně rozložila a ten mohl také postupně odtávat. U háků a tašek je důležité je umístit po celé ploše střechy, ne jen při spodním okraji.
Solární kolektory jsou dnes součástí mnoha střech a může vyvstat otázka, co s nimi v zimě. Rozhodně není nutně je ze střechy odstraňovat. Jsou velmi odolné a navíc se na jejich hladké ploše sníh neudrží, případně velmi rychle roztaje. Mohou tak dobře sloužit k výrobě energie i v zimních měsících, pokud je na to systém dostatečně vybaven.
Mnoho majitelů domů asi přemýšlí o tom, kdy je třeba v zimě sníh ze střechy odklidit. Kolik sněhu, ať již mokrého nebo prachového, je schopná střecha unést, je uvedeno ve stavební dokumentaci – měl by zde být uveden počet centimetrů, který je schopna unést a vy si podle jeho výšky jednoduše určíte, kdy bude vhodné ho odstranit. Totéž platí i v případě, kdy sníh zatěžuje střechu nerovnoměrně a mohl by tak poškodit nosné konstrukce.
Ač je to pro každého téměř samozřejmé, nelze zcela doporučit odklízet v zimě sníh ze střechy vlastními silami. Jednak může dojít k úrazu, protože pod sněhovou pokrývkou mohou být ukryté ledové plotny, pak se může stát, že se střešní krytina při neodborném odklízení střechy poškodí. Je proto vhodné se obrátit na firmu, která tuto službu provádí. Stejně tak pokud se jedná o veřejné prostranství, je nutné k odklizení sesouvajícího se sněhu přivolat hasiče. Rozhodnete-li se přeci jen ke svépomocným pracím, dodržujte následující pravidla:
Stejně jako sníh je třeba v zimě odstraňovat ze střechy i vzniklé rampouchy. Jsou těžké a při utržení mohou způsobit úraz či poškození majetku. Předcházejte jejich vzniku dostatečným větráním pod střechou, protisněhovými zábranami a doplňky, v okapech lze využít topné kabely. Pokud přeci jen rampouchy vzniknou, nechte je odstranit odbornou firmou.
I po zimě je potřeba střechu znovu zkontrolovat, zda právě skončené období na ní nezanechalo stopy. Čím dříve případná poškození opravíte, tím méně škody způsobí.
I když sníh je zdánlivě lehký, každoročně způsobí několik stovek havárií střech – někdy jen promáčkne řadu eternitových šablon, jindy zlikviduje celý ...
Zima už ukázala své světlé i stinné stránky. Sníh dokáže leckdy na střechách způsobit velkou škodu. Víte, jak se s problémy, které nastanou, vypořá ...
S příchodem prvních mrazíků a vloček je jasné, že se nezadržitelně blíží zima. A s ní možná i pořádná sněhová nadílka. Na to je nutné připravit nejen ...
Prvky pro bezpečný pohyb na střeše a zajištění proti pádu jsou významnou skupinou střešního příslušenství, i když bohužel často z „úsporných" důvod ...