Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Paprika vyžaduje včasný výsev

Paprika vyžaduje včasný výsev

Snad žádná jiná plodina nezaznamenává v posledních letech takový rozkvět jako paprika. Každoročně je sortiment rozšířen hned o několik odrůd. Vedle rajčat a okurek zaujímají právě papriky jedno z předních míst zájmu všech pěstitelů. Nesmíme zapomínat, že papriky vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C, provitamínu A, vitamínu E, B6, vápníku, hořčíku, fosforu a železa patří nejen mezi nejcennější zeleniny, ale současně i léčivé plodiny. Výrazně snižují hladinu cholesterolu, podporují srdeční činnost, posilují imunitu a vyměšování žaludečních šťáv. Dbáme proto na jejich včasný výsev.

reklama

Včasný výsev paprik má samá pozitiva

Proto také snaha šlechtitelů (mezi u nás nejlepší patří ing. Jiřina Teclová, firma Semo Smržice a Moravoseed) produkovat stále nové odrůdy přináší každoročně novinky obohacující současný sortiment. Napočítáme v něm hodně přes stovku odrůd. A v takové škále se vyznat není opravdu jednoduché. Už dávno nevybíráme pouze podle barvy a způsobu pěstování, ale především podle dalšího využití. Proto také dbáme na včasný výsev paprik. Paprika vzhledem k rozmanitosti chuti, tvaru, barev a síly stěny poskytuje především v kulinářské oblasti nevídané možnosti. Kromě paprik plněných mletým masem a využitím do leča rozhodně možnosti úpravy paprik pro obohacení jídelníčku nekončí. Současný sortiment nabízí odrůdy vhodné pro nakládání, grilování, plnění, ale i smažení. Odrůdová skladba je tak široká, že zde najdeme odrůdy středně až silně pálivé, které ještě před několika lety chyběly, odrůdy s tenčí stěnou, pro venkovní i skleníkové pěstování. Ale největší důraz a zájem pěstitelů patří odrůdám, které vytvářejí silnou šťavnatou stěnu.

Kubista F1

Kubista F1 - je odrůda oranžové barvy. Plody jsou široce kvadratické, s velmi silnou stěnou 8-10 mm, délka i šířka plodu je 11-13 cm. Vyzrálé plody mají sladkou osvěžující chuť a příjemně měkkou a slabou slupku, proto se dají i ve velkém množství konzumovat syrové. Odrůda patří mezi velmi rané, a protože je nehybridní, je možné v oblastech příznivých pro pěstování paprik, dosáhnout i na volných záhonech pozoruhodné úrody zdravých a plně vyzrálých plodů.

Cynthia F1

Cynthia F1 - při vyzkoušení této odrůdy zajisté oceníte nejen vysoký výnos a chuť, ale i ranost. Odrůda uspokojí i nejnáročnějšího zahrádkáře velmi vzhlednými silnostěnnými plody. Ty dosahují délky 10-13 cm. Šířka plodu je 8-10 cm a síla stěny dosahuje 8-10 mm. Odrůda Žluťásek F1 je určena pro pěstování ve sklenících a foliovnících. Cynthia F1 se vám vzhledem ke své ranosti odmění množstvím nádherných chuťově báječných plodů. Ty budou v konzumní zralosti citronově žluté, v botanické zralosti pak červené.

Kdy a jak vysévat - postup

Doporučený a osvědčený je výsev jen do hrubého AGROPERLITU.

  • Plastový květináč o průměru cca 8 cm s velkými dírami naplníme do 2/3 hrubým vlhkým AGROPERLITEM.
  • Rozmístíme na povrch semena, vždy alespoň 1 cm od sebe a lehce zasypeme hrubým AGROPERLITEM. Přikryjeme filtračním nebo jiným savým papírem a přes tento papír důkladně zalijeme. Celý květináč postavíme do misky s vodou. Dbáme na to, aby květináč stál stále 1 cm ve vodě. Filtrační papír udržujeme neustále vlhký. Květináč se vyplatí přikrýt mikrotenovým sáčkem. Klíčení probíhá při teplotě kolem 25 °C.
  • Jakmile se objeví děložní lístky, papír sejmeme, nadále mírně kropíme a udržujeme spodní vrstvu vody. Až se dokonale vyvinou děložní lístky, papriku přepichujeme po 1 rostlině do kvalitního substrátu. Velice důležitá je okamžitá aplikace Previcuru či jiného přípravku proti padání klíčících rostlin.

Výsadba předpěstované sadby by se měla provádět do dobře vyhnojené a dezinfikované půdy. Na záhony se vyplatí umístit černou netkanou textilii a do otvorů ve tvaru kříže jednotlivé rostliny zasadit ve sponu 80x40 cm, vždy po jedné rostlině. Děložní lístky by měly být těsně nad zemí.

Během vegetace pravidelně zaléváme, větráme a přihnojujeme nejlépe každý týden Kristalonem nebo Wuxalem. Každý třetí týden pak zkvašeným slepičím trusem nebo ledkem vápenatým, vždy mimo stonek rostliny a do předem důkladně zalité půdy.

Paprika jako balkonovka

Balkonovka - malé kompaktní rostliny, vysoká násada plodů, vynikající chuť, možnost pěstování v květináčích, truhlících na balkónech a terasách. Velice se osvědčila také při pěstování ve volné půdě. Zde se osvědčila i v kombinaci s různými letničkami jako doplněk květinového záhonu. Balkonovka je tedy určena pro široký okruh pěstitelů, nejen těch zkušených, ale i začínajících. Je vhodná také pro ty, kteří mají zahradu či zahrádku, ale i pro pěstitele, co mají pouze malý balkón. Pěstování je velmi snadné a bohatá sklizeň přinese určitě radost každému. V letních měsících nesmíme zapomenout na častou zálivku. Při chladném a deštivém počasí však postačí zalít jednou týdně. Odrůda je raná, tvar plodu široce trojúhelníkovitý s délkou 13-15 cm, šířka plodu je 6-8 cm, síla stěny 7-9 mm, v konzumní zralosti žlutobílý, v botanické pak jasně červený. Chuť je sladká, lahodná, osvěžující.

Pozor na mšice

Ty patří mezi nejhorší škůdce paprik. Při přemnožení dokážou velmi rychle zdecimovat celé rostliny. Vylučováním medovice se navíc na listech objeví čerň. Listy i plody jsou pak lepkavé, nevzhledné, často deformované. Proti mšicím je třeba zasáhnout ihned při prvním výskytu. Buď pomocí chemických přípravků nebo okamžitým vysazením dravé vosičky Aphidius colemani. Ta pak dokáže poměrně rychle mšice likvidovat, a tak nemusíme po celou dobu vegetace aplikovat chemické postřiky.

Demetra F1

Demetra F1 - odrůda je bezesporu výjimečná úrodností, tvarem, vybarvením, ale především svou mohutností plodů. Vyšší kompaktní rostliny, vysoká násada plodů, výborný zdravotní stav a ranost jí zařazují na přední místo v sortimentu paprik. Protože se jedná o odrůdu hybridní, bude vyžadovat pro pěstování skleník nebo fóliovník. Paprika Demetra F1 je určena pro široký okruh pěstitelů zkušených, ale i začínajících, ale hlavně pro ty, kteří konzumují papriky ve velkém, a především za syrova. Paprika se vybarvuje do červena, v botanické zralosti je křehká, sladká, šťavnatá, osvěžující, především pak upoutává zvláštním kvadratickým tvarem. Pěstování je velmi snadné a bohatá sklizeň přinese určitě radost každému. Výsev je možné provádět již od poloviny ledna do začátku března, podle možnosti dalšího pěstování. Odrůda je velmi raná, tvar plodu obdélníkovitý s délkou 18-20 cm, šířka plodu je 10-12 cm, síla stěny 8-10 mm, v konzumní zralosti tmavozelený, v botanické pak sytě červený. Chuť je sladká, osvěžující.

Rostlina během celé vegetace nasazuje nové květy, čímž vývoj plodů probíhá postupně a sklizeň je tak možná až do podzimu. A tak si tuto odrůdu opravdu může vyzkoušet i ten, kdo doposud na pěstování paprik ani nepomýšlel. Pro všechny jmenované odrůdy platí jedno společné. Vzhledem k silné stěně je možná jejich úprava pečením.

Recept na pečené papriky

Libovolné množství silnostěnných paprik rozkrojte, vyjměte semeník a půlky rozložte na lehce vymazaný plech slupkou dolů. Dejte péct asi na 40 minut při teplotě 200 °C. Po vychladnutí sloupněte slupku (ta se nádherně teplem “odfoukne“ a jde dobře stáhnout). Dužninu rozkrájejte na tenké proužky, vložte do misky a přidejte nahrubo nasekaný česnek (každý dle chuti). Zalijte olivovým olejem, osolte a dochuťte dle potřeby vinným octem. Nechte v chladnu uležet do druhého dne. Jako příloha ke všemu je vynikající.

Z novinek

  • Sharon F1 – velmi raná odrůda se stabilně vysokým výnosem a perfektním zdravotním stavem. Plody jsou široké jehlance, v botanické zralosti červené barvy a sladké chuti. Odrůda je určena pro sklizeň v technické zralosti, kdy má žlutozelenou barvu.
  • Jalahot F1 – nový typ pálivé papriky rozšířený hlavně v Mexiku a USA. Plody jsou drobnější, ale silnostěnné jehlance 7-8 cm dlouhé a 3,5 cm široké. V technické zralosti jsou tmavě zelené, v botanické červené. Paprika je určena k pěstování na poli, ve skleníku i foliovníku.
  • Habanero – extrémně pálivé drobné plody dozrávají do oranžové a červené barvy. Plody jsou zajímavé svým promačkávaným tvarem, dají se pěstovat i v květináčích. Rostliny dosahují výšky 30-40 cm s bohatou násadou postupně zrajících plodů
  • Poseidon – jemně pálivý beraní roh dlouhý 15-20 cm. Plody jsou lesklé, v botanické zralosti červené. Pro pěstování se hodí pole, skleník i fóliovník. Odrůda je velmi úrodná a raná. Plody je možné nakládat celé a využívat jako lahůdkovou přílohu k masovým jídlům.
  • Dumas – odrůda je určena pro grilování a plnění. Plody jsou velmi dlouhé (25-30 cm), sladké, v botanické zralosti červené. Tepelnou úpravou neztrácejí svůj tvar ani chuť.

Autor: Ludmila Dušková (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Únor - čas výsevu paprik 12  fotek

Únor - čas výsevu paprik

Není nad vlastní zeleninu. Především papriky se těší velké oblibě a rozhodně je z čeho vybírat. Paprika vzhledem ke svým výjimečným vlastnostem a b ...


Pihy na kráse rajčat, paprik i jablek a co s nimi 5  fotek

Pihy na kráse rajčat, paprik i jablek a co s nimi

Pěstitelé paprik a rajčat se při sklizni mohou setkat s tím, že plody mají na sobě nejprve vodnaté světle hnědé skvrny, které za sucha zasychají a tma ...


Předpěstování a přímý výsev rostlin 5  fotek

Předpěstování a přímý výsev rostlin

Již na konci února se začíná většina pěstitelů a zahrádkářů připravovat na nadcházející jaro. Řeší, jaké rostliny budou letos pěstovat, nakupují se ...


Vyséváme do pařeniště 10  fotek

Vyséváme do pařeniště

Chcete sklízet vlastní doma vypěstovanou zeleninu co nejdřív? Nečekejte s výsevem, až to dovolí venkovní podmínky, ale využijte možnost pěstování v ...


Pro ranou sklizeň volíme lednové výsevy 9  fotek

Pro ranou sklizeň volíme lednové výsevy

Majitelé vytápěných skleníků nemají volno ani v lednu, kdy ostatní zahrádkáři pouze přemýšlejí o budoucích výsevech. Již koncem ledna mnozí vysévaj ...


Příprava záhonů pro výsev a výsadbu 5  fotek

Příprava záhonů pro výsev a výsadbu

Vypěstovat si na zahradě vlastní zeleninu nebo brambory není dnes již nutností, ale relaxačním koníčkem. Snad každý majitel zahrady touží odzkoušet ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
dovolena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Zkvalitnění sena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel Karas
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×