Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Není střecha jako střecha aneb Polykarbonátové desky Pama vs. Hobby krytina - najdi 10 rozdílu

Není střecha jako střecha aneb Polykarbonátové desky Pama vs. Hobby krytina - najdi 10 rozdílu
Není střecha jako střecha - a o čem, že je řeč? O krytinách na pergolu, na kryté stání pro auto, na přístřešky. Bohužel mě o tomto přesvědčila má vlastní zkušenost. Chtíc ušetřit několik stokorun, pořídili jsme střechu na pergolu v hobbymarketu poblíž naší domoviny. Během roku krytina nevydržela. Nějaké to krupobití a vítr a nám začalo kapat na hlavu. Rozhodla jsem se tedy pro malý testík.
reklama

Barva

Ze společnosti Pama, která se zabývá dovozem a distribucí polykarbonátových desek PAMA, mi dodali vzorek polykarbonátu a druhý jsem pořídila právě v onom hobbymarketu. Hned na první pohled je znát rozdíl. Ani nemusím napovídat, že ta tmavší (pravá) deska je značková, ta druhá pochází z no name prodeje. Ale barva samozřejmě ještě nezaručuje kvalitnější materiál. Přistupme tedy k druhému pokusu. Pro lepší orientaci je polykarbonát od Pama na fotkách vždy napravo, hobby krytina nalevo.

Křehkost

Střihnout do polykarbonátové desky PAMA byl v prvním případě problém, v druhém případě také problém. Pokaždé ale z jiného důvodu. U první desky nebyl problém střihnout. Šlo to docela lehce, ovšem do té doby, než střih praskl. U druhé desky jsme museli konstatovat, že stříhat polykarbonát nůžkami, ať už jsou jakékoliv, je prostě nesmysl. Jde to tak těžce, že tento způsob úpravy desky rozhodně nedoporučuji.

Lámavost

Pro další zkoušku mě napadlo, co se stane, když se právě provedený střih roztáhne. Sami se můžete přesvědčit, jak jednoduše jsme vytvořili na polykarbonátové desce PAMA zub na prvním obrázku a jakou vůli má deska na druhém obrázku.

Pružnost

Tento pokus se provedl omylem. Syn, který mi desky pomáhal testovat, prostě vzal jednu desku do prstů a ty mu projely plochou. Kromě toho, že dostal vynadáno, co to ničí, jsme poznali, že ona deska nepatří k nejpevnějším. U polykarbonátu od Pamy jsem takto deskou mávali ve vzduchu a nic. Držela. Prohnula se celkově, ale nepraskla.

Zatížení

Již při pokládání materiálu na střechu pergoly se nám vloni stalo, že deska praskla. Tehdy díky tomu vznikla tíživá nálada, pramenící především z mé strany, neboť jsem nabyla dojmu, že se ke střeše pánové chovají lehkomyslně až nedbale. Dnes již vím, že to nebylo jejich neopatrností, ale nekvalitou materiálu. Na první desku stačilo zatlačit dlaní a můstek na vzorku nevydržel. Na druhé jsme klečeli dokonce dva a nic se nestalo.

Tloušťka materiálu

Již na první dotek bylo jasné, že je mezi oběma deskami velký rozdíl v síle materiálu. Abych mohla svůj odhad doložit, pokusila jsem se onen rozdíl vyfotit. Mít přesné měřidlo, napsala bych zjištěné údaje. Takto mohu jen informovat, že Pama udává tloušťku polykarbonátové desky 0,8 mm.

Ohebnost

Ohýbání nebylo lehké. Mohu-li první desku nazvat obyčejnou, tak u této obyčejné se oblouček krásně stiskl mezi prsty, šlo to až do maxima, kdy se oba vrcholy oblouku spojily. U Pama polykarbonátové desky bylo ohnutí výklenku skutečně problém. Během tohoto úkonu mě synátor neustále pobízel, abych si pospíšila, neboť ho bolí prsty. A že má z hokeje ruce skutečně vycvičené. Snad vám bude stačit ubezpečení, že jsme nic nekamuflovali a vše je podle skutečnosti.

Pevnost

Na tento pokus jsem se obzvlášť těšila. I když při instalaci budete desky provrtávat, zkusili jsme to s kladívkem a hřebíkem. Oba jsme s chutí několikrát zatloukli do obloučku podloženého i ve vzduchu položeného hřebík a byli jsme opravdu překvapeni. Toto nešetrné zacházení na polykarbonátu nezanechalo žádné problémové stopy. Prostě jen otvor po hřebíku (který šel, jen tak mimochodem, opravdu hodně těžko vytahovat). Zato u obyčejné desky se nám podařilo několi různých ran - vyštípnutí, prasklina, prolomení a pouze jedna jediná neporušená dirka. Zajímavé, leč smutné.

Řez

Napadla mě další zkouška. Zkusme vzít obyčejný nůž na koberce a desku rozříznout. U obyčejné desky došlo k vyštípání materiálu - no jasně, plast. U druhé desky byl problém nůž zaříznout. Zjistíte, že polykarbonát prostě uříznout nejde. Proto také v Pamě dostanete desky již uříznuté na míru, kterou si sami určítě, a to až do délky 7 metrů (poté by byl problém s přepravou, která by se prodražila na neúnosnou výši).

Závěr

Desátým rozdílem mého testu jsou služby spojené s nákupem. O ty se s vámi podělím příště. Rozdíly v materiálu jsou všem jasné. Vítězí jasně polykarbonát nad plastem. A pokud si porovnáte ceny, zjistíte, že v těch zas tak velký rozdíl není, oproti tomu, co člověk může získat nebo ztratit, pokud se rozhodne pro jedno či druhé.

Autor: Pavla (text a foto), Pavel (foto), pama (foto)

Klíčová slova:


Související články

Sortiment pro zastřešení pergol si prohlédnete na výstavách 3  fotek

Sortiment pro zastřešení pergol si prohlédnete na výstavách

Jaro přišlo letos o něco dřív, přesto je málokdo zklamaný. Opět nastává čas, kdy si můžeme dopřát posezení pod pergolou na čerstvém vzduchu. Že ještě ...


Není střecha jako střecha aneb najdi deset rozdílů - služby 7  fotek

Není střecha jako střecha aneb najdi deset rozdílů - služby

V minulém dílu jsme v našem testu skončili porovnání materiálu. S nákupem vhodného zastřešení na pergolu, kryté stání na auto, příštřešek, ale i zastř ...


PAMA zve na veletrh Střechy Praha 2020 2  fotek

PAMA zve na veletrh Střechy Praha 2020

Plánujete zastřešení nebo přemýšlíte o izolaci střechy? Nejen informace o novinkách v zastřešení, prosvětlovacích a izolačních materiálech můžete z ...


Správný čas pro zateplení - nadkrokevní systém 6  fotek

Správný čas pro zateplení - nadkrokevní systém

V tomto období jen málokdo začne myslet na tuhé zimy a s tím spojené topení. Ať už topíte v kamnech tuhými palivy, elektrikou nebo plynem, abyste m ...


Zateplení fasád s vynikajícími tepelnými vlastnostmi 6  fotek

Zateplení fasád s vynikajícími tepelnými vlastnostmi

Řešíte zateplení fasády? Vadí vám velká tloušťka klasických izolantů? Stále se domníváte, že fasádu musíte zateplit polystyrenem či minerální vatou ...


Zastřešení pergoly: a léto je v suchu 6  fotek

Zastřešení pergoly: a léto je v suchu

Letošní počasí na přelomu jara a léta se neslo ve znamení nízkých teplot a vydatných dešťů. Ti z nás, kteří nemají zastřešené terasy a pergoly, si ...


Pokládka střechy na pergolu 22  fotek

Pokládka střechy na pergolu

Již je to pěkně dlouho, co byla stavba pergoly na zahradě u rodičů dokončena. Jen ta střecha se nestihla dodělat. Buď jako zastřešení použili nějakou ...


Střecha se stane korunou domu, pokud vyberete tu správnou 3  fotek

Střecha se stane korunou domu, pokud vyberete tu správnou

Pro jakou střechu se rozhodnout, aby byla pěkná, dlouho vydržela a přitom vás nepřipravila o životní úspory? Odpověď není jednoduchá – každý materi ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×