Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Není domu bez komínu (2)

Není domu bez komínu (2)
Trošku filozoficky vzato lze říct, že takový komín je cestou k nezávislost - v našem případě na předem určeném zdroji energie. Dává možnost svobodné volby druhu paliva a způsobu nakládání s ním. Nejste závislí ani na technických poruchách velkých zařízení a sítí, na klimatických jevech a společenských vlivech. A můžete mít třeba krb a pohodu u otevřeného ohně. Odborníkem na komíny je u nás firma Schiedel.
reklama

Není domu bez komínu - 2. díl

Zkušenost ukazuje, že optimální koncepce topení v našem klimatu by měla vycházet z kombinace dvou nezávislých zdrojů tepla, například plynového kotle a krbových kamen. A i když primární zdroj vytápění komín nevyžaduje, vždycky se vyplatí mít alespoň jeden průduch - například pro lokální spotřebič na pevná paliva, třeba tak v poslední době populární krbová kamna.

Není domu bez komínu - 2. díl​ aneb Na způsob topení myslete včas

Při stavbě vlastního rodinného domku máme jedinečnou možnost už od začátku koncepci vytápění zvolit nebo ovlivnit. Podle zkušenosti ze Schiedelu se stavebník často soustředí na detaily, jako jsou typ oken nebo třeba barva střechy, a volba optimálního způsobu a režimu vytápění zůstává v pozadí.

U bytových domů je tomu naopak, tam koncepci vytápění určuje investor. Když v současnosti publicisté porovnávají úroveň bytů z nové výstavby s paneláky z tzv. komplexní bytové výstavby, přes příznivé hodnocení těch současných se nějak zapomíná na to, že ve většině případů jsou i tyto byty vytápěny stejným způsobem z centrálního zdroje tepla, bez větší zásadní možnosti ovlivnit ekonomiku a komfort vytápění samotným uživatelem. Ale i zde je možná dodatečná instalace dalšího zdroje tepla – ve většině alternativ však bude potřebný nějaký komín.

Komínové systémy

Současné komínové systémy dělíme na univerzální a speciální. Ty první jsou dobrým řešením zejména pro rodinné domky, kde dovolují i přechod na jiné palivo. Ideální je pokud univerzální komín dovolí připojit různé typy spotřebičů: například u plynových kotlů jak běžné atmosférické spotřebiče typu B, tak uzavřené spotřebiče typu C (turbo), stejně tak jako nízkoteplotní nebo kondenzační kotle.

Speciální komínové systémy jsou určeny například pro protiproudý provoz, kdy vzduch pro spalování je přiváděn meziprostorem mezi komínovou tvárnicí a tenkostěnnou keramickou vložkou ke kotlům v jednotlivých bytech. Výhodou je, že připojené spotřebiče jsou nezávislé na přívodu vzduchu z místnosti, přiváděný vzduch je navíc účinně předehříván odváděnými spalinami, což zvyšuje celkovou účinnost otopné soustavy a přispívá k ekonomice provozu. Na jedno komínové těleso je přitom možné připojit až deset spotřebičů.

Námět pro družstva a sdružení vlastníků bytových jednotek

V současných bytových domech se kupodivu tento způsob technicky zajímavého a uživatelsky komfortního řešení individuálního vytápění zatím příliš neuplatňuje. Máme prostě zafixováno, že bytovky se vytápějí dálkovým teplem, zatímco individuální vytápění je výsadou majitelů rodinných domků. Až začne být alternativní řešení vytápění i v bytových domech (třeba při jejich rekonstrukcích) vnímáno jako lehce dosažitelný standard, vznikne poptávka, kterou budou muset investoři respektovat: je to všechno ve způsobu myšlení, protože technicky o problém nejde.

O projektu

Projektová dokumentace by měla dát odpověď na základní otázky pří přípravě a realizaci díla. Příště na modelovém případě ukážeme čím by se dobrý záměr a projekt rodinného domku měl, co se komínu týče, zabývat.

Více na www.schiedel.cz.

Autor: Jiří Jan a Schiedel, s.r.o. (text), Schiedel, s.r.o. (foto)

Klíčová slova:


Související články

Není domu bez komínu 7  fotek

Není domu bez komínu

Jako k ohni patří kouř, tak k domu patří komín. Je jich spousta druhů a jsou prostě nezbytné. Představují také zajímavý architektonický prvek stavby. ...


Systémový komín dobře slouží po několik generací 3  fotek

Systémový komín dobře slouží po několik generací

Komín je stěžejní složkou funkční a hospodárné otopné soustavy rodinného domu. Stavebníci rodinných domů mohou zvolit systémové řešení s dobrým výkone ...


Jak se projektují komíny 8  fotek

Jak se projektují komíny

Univerzální komínový systém by měl umět spolehlivě odvést od spotřebičů spaliny s nízkou i vysokou teplotou a zároveň být odolný při vyhoření sazí a t ...


Komínový systém PLEWA UniTherm 3  fotek

Komínový systém PLEWA UniTherm

Hlavním předpokladem správné funkce otopných systémů je dostatečný tah komínu, tedy jeho schopnost odvádět spaliny z topeniště do volného prostoru. Ta ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
1
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 3.2.2017 17:24 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Věra
0
Zapáchající komín v baráku Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Šárka Vančurová
0
Oprava střechy z asfaltových pásů Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Lukáš
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 3.2.2017 17:24 Věra
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×