Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Není domu bez komínu

Není domu bez komínu
Jako k ohni patří kouř, tak k domu patří komín. Je jich spousta druhů a jsou prostě nezbytné. Představují také zajímavý architektonický prvek stavby. O komínech ví snad všechno jejich přední výrobce firma Schiedel. Náš seriál vás s některými otázkami kolem komínů postupně obeznámí.
reklama

Není domu bez komínu - 1. díl

Je docela zajímavé, kolik kominických rodů v nichž se řemeslo dědilo z pokolení na pokolení u nás mělo italské kořeny. Je to logické, když si uvědomíme, že teprve v patnáctém století komíny vykoukly nad hřebeny střech a ve velkém se zděnými komíny začínaly vybavovat domy až v sedmnáctém století. A stavěli je vlaští mistři, které si sebou přivedli italští stavitelé a architekti, kteří naši zem ozdobili řadou krásných staveb.

Není domu bez komínu - 1. díl​ aneb Obyčejný komín byl důležitým vynálezem

Domy s otevřeným ohništěm komíny ještě neměly žádné, kouř byl všude, stoupal krovem a nacházel si cestu ven netěsnostmi střechy z došků nebo šindelů. Když se přišlo na to, že právě komín může vytvořit nad ohništěm tah a tak zlepšit hoření, nastoupily první komínové konstrukce: byly ze dřeva a vymazané hlínou. Tato hrůza (z dnešního pohledu požární bezpečnosti) nevydržela dlouho, a tak se narodily komíny takové, jak je známe. Mistry v jejich stavění byli již zmiňovaní Vlaši.

Konstrukce komínů přirozeně doznávala změn. Krbovými komíny mohl prolézt kominík, který je udržoval čisté a o Vánocích i Mikuláš (nebo jeho jiné národní podoby) i s pytlem dárků. Užší a již neprůchozí komíny pro připojení kamen a pecí byly ve sklepě vybaveny otvorem, jímž bylo možné vybírat popílek. Osobitou kapitolu tvoří komíny, které se staly symbolem tak řečeného století páry a průmyslové revoluce. Městečko bez továrních komínů podle pohlednic z c.k. časů snad ani neexistovalo – když už nikdo, měl pořádný komín jistě alespoň pivovar.

Změny funkce i materiálu

Jak se mění média, jimiž své domovy vytápíme, mění se i materiál a konstrukce komínů. Staré komíny novým nárokům nevyhovují, musí se z bezpečnostních důvodů upravovat. Moderní komíny jsou vícevrstvé s tenkostěnnými komínovými vložkami z keramických, kovových nebo plastových materiálů.

Něco o anatomii klasických komínů

Komínový průduch může mít čtvercový, obdélníkový či kruhový průřez. Vnější vrstva komínu se jmenuje komínový plášť. Sopouch je otvor, spojující spotřebič s komínem, vymetací otvor je na půdě tam, kde se nedá komín čistit z lávky na střeše, vybírací otvor naopak ve sklepě slouží k odstraňování sazí. Protože horké spaliny v komíně mají nižší hustotu než okolní vzduch a stoupají vzhůru, čerstvý vzduch se nasává na jejich místo. Tak vzniká tah. Zjednodušeně řečeno čím vyšší komín, tím větší tah. Komínová hlava je to, co vyčnívá nad střechou. Ale co když je nutné odvádět studené plyny? Pak si musíme pomoci nějakým ventilátorem.

Komíny a paragrafy

Přirozeně se komíny poměrně brzy staly objekty zájmu práva. Písemné záznamy o nich máme v našich zemích (v artikulích kominického cechu) od šestnáctého století a stavební předpisy je zmiňují ve Stavebním řádu pro Prahu v roce 1886. Současným základním veřejnoprávním předpisem ve stavebním právu je stavební zákon č. 183/2006 Sb. ve znění předpisů pozdějších, jehož předmětem je – řečí soudů - právní úprava postupu fyzických a právnických osob a státních orgánů při realizaci výstavby staveb a jiných objektů.

Soubor předpisů, které stavbu komínů regulují je velmi rozsáhlý nejen u nás, ale i v nadnárodní úrovni v rámci Evropské unie. Popravdě řečeno samotného stavebníka zajímat nemusí, protože jejich řešení je součástí celého projektu. Právo, předpisy a normy jsou velmi striktní, což není nějaká zvrhlá libovůle úředníků, ale otázka bezpečnosti, v krajním případě doslova života a smrti. Proto je třeba záležitost komínů od stavby po jejich údržbu a revize svěřit odborníkům.

Více na www.schiedel.cz

Autor: Jiří Jan a Schiedel, s.r.o. (text), Schiedel, s.r.o. (foto)

Klíčová slova:


Související články

Komín, který postavíte s rukama v kapsách 4  fotek

Komín, který postavíte s rukama v kapsách

Ať už si stavíte svůj vysněný dům svépomocí nebo jste si najali stavební firmu, jistě vás potěší každá vychytávka, která zrychlí, zjednoduší a zlev ...


Systémový komín dobře slouží po několik generací 3  fotek

Systémový komín dobře slouží po několik generací

Komín je stěžejní složkou funkční a hospodárné otopné soustavy rodinného domu. Stavebníci rodinných domů mohou zvolit systémové řešení s dobrým výkone ...


Komíny pro novostavby 7  fotek

Komíny pro novostavby

Když stavíme nový dům, nemusíme zpravidla dělat kompromisy mezi potřebnými technickými nebo užitnými parametry komínu a technologickými možnostmi jeho ...


Vybrat správný komín je věda 9  fotek

Vybrat správný komín je věda

Naštěstí tuhle složitost zvládnou odborníci za nás. Dostát totiž musí tolika předpisům a normám, že by nám z toho šla hlava kolem. Tradiční vyzdívání ...


Není domu bez komínu 2. díl 7  fotek

Není domu bez komínu 2. díl

Trošku filozoficky vzato lze říct, že takový komín je cestou k nezávislost - v našem případě na předem určeném zdroji energie. Dává možnost svobodné v ...


Komín není problém 5  fotek

Komín není problém

Řada nových domů nemá klasické komíny. Nepotřebuje je, protože jejich vytápění je řešené jinak. Co ale udělat v případě, že se nám romanticky zasteskn ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
1
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 3.2.2017 17:24 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Věra
0
Zapáchající komín v baráku Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Šárka Vančurová
0
Oprava střechy z asfaltových pásů Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Lukáš
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 3.2.2017 17:24 Věra
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×