Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak pěstovat rajčata

Jak pěstovat rajčata

Kdo jednou ochutná vlastní rajče, už nebude chtít jiné. Rajčata, která si vypěstujeme sami, mají vynikající chuť, která předčí veškerá očekávání. Přitom vypěstovat si vlastní rajče nemusí být nikterak složitou záležitostí ani na balkóně panelového bytu, či doma na terase. V tomto jednoduchém návodu se zaměříme na pěstování rajčete v nádobách a poradíme jak dosáhnout pěstebního úspěchu a bohaté sklizně.

reklama

Výběr semen, vysetí, sadba

Vše začíná výběrem semen vhodné odrůdy ze široké nabídky, pro naše účely pěstování v nádobách se zaměříme na tyčkové odrůdy rajčete. Vybíráme odrůdy buď klasických rajčat, nebo tzv. třešňová „cherry“ rajčátka. Ta jsou v posledních letech velmi oblíbená nejen díky své chuti, ale rovněž pro svou bohatou násadu plodů.
Semena rajčat, která budeme pěstovat v nádobě na balkóně, nebo na terase, vyséváme koncem března. Rajčata vysévejte do výsevného substrátu do jednotlivých květináčků nebo výsevních misek odkud je pak dále přepikýrujeme. Doporučujeme použít pro výsev i tzv. jiffy tablety - rašelinové lisované tablety, které se semínkem uloží do podmisky s vodou a umístíme na teplé místo do teploty 22 – 24 °C. Jakmile začnou semínka růst, přemístíme je na co nejsvětlejší místo a můžeme teplotu snížit na 18 – 20 °C. Sadba se předpěstuje 40 – 60 dní. Sadbu je vhodné jednou týdně přihnojit, velmi vhodná jsou vodorozpustná krystalická hnojiva např. Kristalon Start. Pokud se nám sadba jeví slabá, můžeme použít podpůrné prostředky jako např. Vitality Komplex. Ideální sadba by měla mít osm pravých listů s dobře vyvinutým prvním květenstvím a výšku asi 25 cm. Takto předpěstovanou sadbu před výsadbou ven otužujeme, ideální je často větrat a omezit zálivku.

Výsadba sazenic

Pro výsadbu volíme vhodnou nádobu, ideálně samozavlažovací květináč. Pro jednu rostlinu je dostačující nádoba o velikosti 35 x 35 cm, v nádobě s rozměrem 50 x 50 cm je možno pěstovat rostliny dvě a navíc má tato nádoba velký zásobník na vodu. Substrát je velmi důležitý a jeho kvalita zásadně ovlivňuje finální výsledek - doporučujeme substrát z řady NATURA s dobrým obsahem živin a kokosových vláken. Do pěstební nádoby o rozměru 50 x 50 cm budete potřebovat dva 50 l pytle. Rostliny rajčat jsou náročné na organickou hmotu a živiny, proto do pěstebního substrátu přimíchejte hnůj - ideálně pravý kravský hnůj granulovaný (300 – 400 g na rostlinu). Při vlastní sadbě dbáme zásady, že rajčata lehce vytvářejí adventivní kořeny ze stonku - máte-li přerostlé sazenice, nebojte se zasadit je hlouběji (klidně i jednu třetinu). Novinkou na trhu je FLORIA Substrát pro rajčata a papriky pro pěstování přímo v obalu. Svým jedinečným složením vytváří rostlinám dokonalé podmínky pro jejich zdravý růst a bohatý rozvoj kořenů. Je speciální směsí bílé a černé rašeliny, kokosových vláken, bentonitu a obohacen přírodním hnojivem. Tento substrát nabízí přímo revoluční způsob, jak si vypěstovat zdravé a chutné plody rajčat a paprik bez použití pěstební nádoby.

Pokud máte sadbu, kterou jste pěstovali za oknem vašeho bytu opravdu hodně vytáhlou, můžete spodní listy otrhat a rostlinu nasadit na ležato, přičemž pouze vrchol opatrně ohneme a alespoň 3 listy ponecháme nad povrchem substrátu, zbylý stonek zahrneme zeminou.Takto vysazená rajčata do nádob umisťujeme na vhodné slunné stanoviště, od poloviny května, kdy již nehrozí mrazíky. Rajče je na mrazíky velmi citlivé.

  1. Samozavlažovací truhlíky jsou vyrobeny tak, aby dodávaly rostlině rovnoměrně vláhu a zároveň díky přepadové dutině zajistili vzduchový prostor pod vyjímatelným dnem květináče. Knot na dně podložte trochou substrátu.

  2. Rajčata mají poměrně křehké stonky. Jakmile rostlina povyroste, těžká listová koruna bude mít tendenci padat. I když nádoby s rostlinami umístíte ke zdi či plotu, je potřeba přidat oporu. Proto při sázení umístěte do květináče pevný držák bránící zlomení rostlin.

  3. I když budete mít sebekvalitnější malou rostlinu, pokud jí nebudete dodávat správnou výživu, ty nejlepší plody asi nesklidíte. Základem dobrých pěstitelských výsledků je kvalitní zahradnický substrát. Kořeny rajčat se rozvětví a dodávají rostlině dostatek živin. Aktivní humus obsažený v hlíně dodává rostlině hned od začátku palivo pro její zdravý růst.

  4. Sazenice rajčat vysaďte co nejhlouběji, aby se vyšší rostlina nevyvrátila. Roubované rostliny se vysazují vždy roubem nad povrch hlíny. Rostlinky přivažte k opoře, ale navolno. Nikdy úvaz neutahujte. Jak sílí stonek, mohl by se poškodit.

Hnojení

V průběhu růstu rostliny pravidelně přihnojujeme. U tyčkových odrůd musíme věnovat péči vyvazování hlavního výhonu k opoře a vylamování bočních výhonů vyrůstajících v úžlabí listů. Přihnojení formou hnojivé zálivky je nejjednodušší variantou, hnojivo Kristalon Zdravé rajče a paprika je snadno dostupné a má vysoký obsah živin. Pro lepší růst a jako prevenci proti některým poruchám ve výživě rajčat doporučujeme použít rovněž formu hnojivé zálivky nebo jako postřik na list přípravek Vitality Komplex Rajče a paprika. Svým jedinečným složením podpoří vitalitu rostlin a zpřístupní pro rostlinu potřebné živiny. Rajčata jsou samosprašná, problémy s opylením se vyskytují málokdy, přesto občasné poklepání na rostlinu může opylování pomoci, rovněž čmelák je na květech vítaným hostem a pomáhá rostlinám s opylováním, nevyháníme ho tedy.

Ochrana rajčat

Saví škůdci jako jsou např. mšice nebo svilušky, mohou při silném napadení výrazně oslabit námi pěstované rostliny. Doporučujeme, zejména jako prevenci, nejen proti mšicím, ale i proti houbovým chorobám použít přípravek Agro NATURA Symfonie 3 v 1, který se díky rozprašovači velmi snadno aplikuje, má preventivní ochranný, protipožerový a zároveň hnojivý účinek. Ošetřené rostliny se tak stávají neatraktivní pro škůdce a ti tyto rostliny ani nenapadají. Navíc je tento přípravek zařazen do skupiny pro BIO pěstování, chráníte tak Vaše rostliny bez chemie. Nejznámější a nejčastěji se vyskytující chorobou u rajčete je plíseň rajčete (plíseň bramborová) - charakteristické hnědé skvrny na listech, stoncích i plodech. Výborný přípravek proti této chorobě je například AGRO Plíseň STOP. V případě postřiku před konzumací dbejte na dodržení ochranné lhůty.

Fotogalerie k článku:

Autor: Agro CS (text a foto)

Související články

Hnojivo, které pracuje za vás 5  fotek

Hnojivo, které pracuje za vás

Naše rostliny potřebují rok co rok pravidelný přísun živin, jenž u nich podpoří zdravý růst a perfektní vzhled. Abychom však nemuseli býti otroky vlas ...


Nechte na trávníku vládnout krále 2  fotek

Nechte na trávníku vládnout krále

Zima pomalu a jistě odchází a odkrývá prázdné prostory na místech, kde ještě v létě býval trávník. Jak to tedy udělat, aby nám na těchto místech vyros ...


Není truhlík jako truhlík 8  fotek

Není truhlík jako truhlík

Říká se, že co Čech to muzikant anebo také zahradník. Bohužel, ne každý si může dovolit velikou zahradu hodnou králů. A tak nezbývá, než si zkrášlit a ...


Na pokojové rostliny na jaře nezapomínáme 12  fotek

Na pokojové rostliny na jaře nezapomínáme

Duben je ideálním obdobím pro přesazování pokojových rostlin. Použité květináče důkladně vyčistěte z vnější i vnitřní strany. Nepoužívejte chemické ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
dovolena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Zkvalitnění sena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel Karas
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×