Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Natíráme vítěznou střechu z Čeřenic

Natíráme vítěznou střechu z Čeřenic
Vážení a milí kutilové, jistě si pamatujete na možnost získat nový nátěr své střechy od našeho partnera, firmy Austis, kterou jsme vám na našich stránkách nabídli. Pokud ne, nebo jste na našich stránkách poprvé, připomínáme, že jsme pro všechny čtenáře, kteří rádi fotografují, vlastní rodinný domek, chatu, chalupu nebo jinou nemovitost, a chtěli jim letos vylepšit vzhled novým nátěrem střechy, připravili akci, v níž získali výhodný nákup a mohli vyhrát nátěr střechy zdarma. To se stalo...
reklama

Střecha z Čeřenic

Vítězům v ní oblékneme střechu do nového kabátu (poskytneme nátěr na střechu včetně práce profesionálního řemeslníka). Navíc každý účastník akce, který splnil dané podmínky, od nás obdrží jednorázovou slevu 25 % (z maloobchodního ceníku) na kompletní výrobní program společnosti Austis a.s. Všichni, kteří nebyli vybráni v 1. kole, zůstávají stále ve hře a soutěží dál až do konce. První kolo má svého vítěze a my vám přinášíme informace o tom, jak celá akce s čištěním a natíráním střechy probíhala.

Základní informace o střeše z Čeřenic:

Lokalita:
Čeřenice u Benešova
Typ budovy:
dřevěná zahradní chata
Povrch střechy:
vlnitý eternit
Stáří krytiny:
cca 40 let
Stav:
silně znečištěný a degradovaný povrch
Plocha:
80 m2

Zvolený materiál:
SANAKRYL UV
Odstín:
červenohnědý

Jak se Popelka mění v princeznu

Výběr střechy:Již minule jsme psali o tom, že jsme záměrně vybrali velmi starou a silně znečištěnou krytinu, na které chceme ukázat, že šanci má téměř každá střecha. Ostatně – posuďte sami.

Odborná prohlídka objektu:

Kromě vlastního stavu střešní krytiny jsme ověřili dostupnost vody a elektřiny, nezbytnou pro provoz profesionálních čisticích přístrojů. Současně jsme doporučili majiteli objektu před nátěrem provést některé stavebně technické úpravy. Majitelé sice omítli komín (pozdější hrubé zednické práce na čerstvě natřené střeše by totiž mohly poškodit nátěr), ale k navrhovanému přeskládání krytiny tak, aby do objektu nezatékalo, nakonec nedošlo. Ačkoliv jsme původně navrhovali nátěr výrobkem ETERNAL na střechy, nakonec jsme z výše uvedených důvodů doporučili jinou nátěrovou hmotu z výrobního programu společnosti Austis, výrobek SANAKRYL UV s hydroizolačními vlastnostmi.

Mytí střechy:

Správné a pečlivé umytí střechy je nejdůležitějším krokem pro pozdější dlouhou životnost výsledného nátěru. Pokud zde něco ošidíte, velmi brzy se vám to vymstí. I proto příprava a mytí trvaly časově stejně dlouho, jako vlastní natírání. Celkem 4 hodiny.

Při mytí eternitu nepoužívejte žádné chemické roztoky ani drátěné kartáče. Ideálním řešením je profesionální wapka s tlakem min. 200 atm. a rotační tryskou. Je vhodná nejen na střešní krytinu, ale s její pomocí se velmi dobře zbavíte i starých nesoudržných nátěrů na okapech či klempířských prvcích.

Rozdíl byl opravdu překvapivý. Střecha již po umytí a uschnutí zářila na sluníčku do okolí tak, že se přišlo podívat i několik sousedů. K mytí jsme použili obyčejnou dešťovou vodu z nádrže, ale připravených 1000 litrů nám bohužel nestačilo. Nakonec jsme museli načerpat ještě ze studny vodu do sudů a použít ponorné čerpadlo.

Bohužel počasí nám nepřálo. Po umytí střechy začalo silně pršet a nakonec nás počasí pustilo znovu na střechu až za 14 dnů.

Penetrace:

Penetrace je velmi důležitým mezistupněm, tedy krokem mezi umytím a nátěrem. Provádí se u savých povrchů. Cílem je sjednotit a zpevnit podklad a vytvořit adhezní můstek pro lepší spojení povrchu s výsledným nátěrem. K tomu účelu jsme použili hloubkovou penetraci FORTE penetral. Penetraci lze v zásadě provádět dvěma způsoby. Pracnější je použití štětce či štětky. Tím snazším způsobem je využití postřikovacího zařízení. V obou případech penetrujte, dokud povrch saje. Přebytečnou penetraci setřete hadrem nebo roztáhněte do míst, která ještě sají. Příliš mnoho penetrace může být na závadu. Na povrchu by se neměl začít vytvářet lesklý film. Mezi penetrací a nátěrem je nutné dodržet technologickou přestávku cca 4 hodiny.

Nátěr:

Díky nízké výšce objektu a mírnému sklonu střechy se nátěr prováděl přímo na jejím povrchu bez nutnosti použít zvedací plošinu či jinou speciální techniku. Vybraný nátěr se prodává pouze v balení 25 kg, proto si ho řemeslníci pro usnadnění přelili do menších nádob, v našem případě prázdných obalů od produktu ETERNAL na střechy. Ostatně ETERNAL na střechy bylo možné u této střechy použít jako plnohodnotné alternativní řešení.

Aby nátěr střechu nejen zkrášloval, ale i chránil, je nutné dodržet doporučenou spotřebu, udávanou výrobcem. V našem případě ochranného nátěru 0,5 kg na metr čtvereční. Jak nás poučil pan Faktor „natíráme barvou, nikoliv štětcem“.
SANAKRYL UV, ale i ETERNAL na střechy má tu výhodu, že se při troše zručnosti dá požadované tloušťky nátěru dosáhnout již prvním nátěrem. Toho však lze docílit pouze velmi častým namáčením štětce. Našim řemeslníkům se pro nátěry střech osvědčil štětec 100 mm (4‘‘). Jak ale ve skutečnosti zjistit přesnou tloušťku vrstvy, když nemáme k dispozici složité měřící přístroje? Řešení je docela snadné. Nejprve si přesně změřte velikost natírané plochy. Nakupte takové množství barvy, aby byla pro danou plochu dodržena doporučená spotřeba. Pokud vám barva po prvním nátěru zbyla, pusťte se do další vrstvy až do spotřebování celkového množství barvy. Nedokážete-li odhadnout, zda při nátěru dáváte dostatek nátěrové hmoty, pomozte si tak, že občas projedete čerstvě natřenou plochu prstem. Vytvoří-li se brázdička s dostatečně znatelnou vlnou barvy na jejím okraji, pak můžete bez obav pokračovat.

Při natírání nezapomínejte na to, že střešní šablona je vystavena povětrnostním vlivům nejen na povrchu, ale i na jejích hranách. Právě těmto hranám je třeba věnovat zvýšenou pozornost a správně je podetřít. Stejně tak místům, ve kterých jsou šablony kotveny do střechy.

Nesprávně či nedostatečně opravená místa však nátěr zpravidla nezachrání. V některých místech může bohužel střešní defekty i zvýraznit.

Přes všechna úskalí, která s sebou může nátěr střechy přinášet (od nástrah počasí až po nedodržení správných postupů), stojí za to o nátěru střechy alespoň přemýšlet. Nechte se inspirovat následujícími fotografiemi a posuďte sami.

Z fází proměny střechy i z výše uvedeného postupu je zřejmé, že očištění a nátěr střechy není nic složitého a při troše zručnosti ho zvládne každý šikovný kutil. Pokud se ale na práci sami necítíte, obraťte se raději na profesionální firmu.

Pro bližší představu uvádíme rozpočet a časovou náročnost

Povrch střechy:
vlnitý eternit
Natíraná plocha:
80 m2

Spotřeba materiálu:
cca 1500 litrů vody (tlakové mytí střechy)
15 kg penetrace FORTE penetral (balení 5 + 10 kg)
45 kg nátěrové hmoty SANAKRYL UV (balení 2× 25 kg)
2 štětce 100mm (4‘‘)

Cena materiálu:
1 344,30 Kč* (penetrace FORTE penetral)
4 581,60 Kč* (nátěr SANAKRYL UV červenohnědý)
142,- Kč* (štětce)
CELKEM: 6.068,- Kč
* doporučená MO cena výrobce včetně DPH


Rozpočet v případě volby profesionální firmy:

Časová náročnost:
Doba přípravy: 1 hodina
Doba čištění: 3 hodiny
Doba penetrace: 1 hodina
Doba nátěru a úklid: 4 hodiny

Celkové náklady:
12 000,- Kč (konečná cena včetně materiálu, práce a dopravy)
150,-Kč/m2 (konečná cena včetně materiálu práce a dopravy)

Aplikační firma:
Robert FAKTOR Clean Power, Pivovar 178, 398 11 Protivín
Tel: 604 134 162, e-mail: robertfaktor@seznam.cz
www.cleanpower.wz.cz

Nezapomeňte:

Aby nátěr střechy opravdu fungoval a dlouhodobě střechu chránil, je třeba vždy maximálně dodržet doporučený postup. Číst návod se prostě vyplatí.Mezi nejčastější chyby, kterých se lidé při nátěrech střech dopouštějí patří:

  • volba nevhodné barvy pro daný typ střešní krytiny (poraďte se s odborníky);
  • nedostatečná či nevhodná příprava podkladu (očištění, odmaštění);
  • vynechání penetrace u savých podkladů;
  • nedodržení teplotního rozmezí pro aplikaci nátěru (stejně jako teplota vzduchu je důležitá i teplota povrchu, na to se často zapomíná;sluníčkem příliš rozpálená střecha dokáže dílo dokonale zničit);
  • nedodržení doporučené spotřeby (příliš tenký nátěrový film).

Milí kutilové, pokud jste nám posílali fotografie své střechy, můžete se těšit, že třeba právě vaše střecha bude letos v pořadí druhá, která se z ošklivého kačátka promění během několika dnů v krásnou labuť. A pokud se tak nestane, nezoufejte, neboť tak jako tak získáte:
1) z našich článků praktické zkušenosti a
2) 25% slevu při nákupu nátěrových hmot od firmy Austis.

Více se o nátěrech střech můžete dozvědět na www.naterynastrechy.cz.

Autor: Redakce a Austis (text), Austis (foto)

Související články

I vaše střecha má šanci 6  fotek

I vaše střecha má šanci

Pohled do kalendáře říká, že je jaro. S ním se spousta z nás konečně naplno promění ve stvoření, nazývané kutil. Kdo má v sobě jen trochu chuti i zápa ...


Získejte nátěr na vaši střechu 7  fotek

Získejte nátěr na vaši střechu

Nedávno jsme vám, milí čtenáři, slíbili řadu překvapení a nových akcí. Jejich kolo roztočila soutěž o nářadí a připravujeme další akce. Tentokrát bude ...


Pokračujeme v natírání vítězné střechy v obci Díly 16  fotek

Pokračujeme v natírání vítězné střechy v obci Díly

Vážení a milí kutilové, včera jsme vám ukázali, jak se čistila a penetrovala vítězná střecha v obci Díly. Jak jsme slíbili, dnes pokračujeme natíráním ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Betonové tvárnice Svahovka Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman suchánek
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×