Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Nátěr kovového plotu neodkládejte, mohlo by být pozdě

Nátěr kovového plotu neodkládejte, mohlo by být pozdě

Pokud máte kovový plot, ale není hliníkový, je nutné jej opatřit vhodným nátěrem. Na jedné straně je potřeba jej ochránit, na straně druhé můžete plot přizpůsobit barevně celkovému vzhledu vašeho domu a zahrady. Celková údržba záleží na tom, zda je plot zcela nový a nepoškozený, nebo se jedná o starý a poškozený nátěr. Někdy stačí malá oprava a nový vrchní nátěr, při větším poškození a korozi je potřeba oškrábat starý nátěr až na základní kov a poté zvolit antikorozní a vrchní nátěr.

reklama

Hliníkový plot je na údržbu nejsnadnější. Nemusíte ho opatřit žádným dalším nátěrem. Pokud máte plot z jakéhokoliv jiného kovu, nebo kombinace kovů, je nutné jej ochránit před UV zářením, vlhkostí i povětrnostními vlivy. V nabídce na trhu najdete různé druhy laků a barevných nátěrů. Můžete zvolit podkladový, ošetřující a povrchový barevný lak, nebo specifické druhy, které spojují více funkcí najednou. Vliv času se na kovových plotech projevuje opadanou, popraskanou a loupající se barvou, často také nepříjemnou rzí, která může plot poškodit. S ošetřením a novým nátěrem proto neváhejte. Čím dřív se do toho pustíte, tím méně práce s tím budete mít. Pokud máte dřevěný plot, je potřeba o něj také pečovat a samostatně natírat kovové části plotu.

Natírání nového kovového plotu a kovových částí

Zcela nový a nepoškozený plot stačí opatřit ochranným nátěrem vhodným pro exteriér. Vybírejte jednak ochranu proti venkovním vlivům, a pak také proti korozi. Můžete zvolit klasickou zelenou, hnědou či bílou barvu, ale určitě najdete i další škálu různých barev, nebo si můžete nechat namíchat odstín podle vlastních představ. Před samotným lakováním povrch očistěte a odmastěte.

Pokud máte výplň plotu z dřevěných či plastových laťovek, je určitě zčásti také tvořený z kovových dílů. Tyto je potřeba také natřít, a to ještě před namontováním jednotlivých latí. Pod latě by se už ochranná barva nedostala a tyto části by nebyly chráněné. Pokud už latě máte namontované, sundejte je, a kovové části opatřete nátěrem na všech místech. Po zaschnutí nátěru můžete latě namontovat zpátky. Dřevěné latě ošetřete vhodným nátěrem. Stejně postupujte i v případě, že budete opravovat starší plot a poškozené kovové části.

Oprava lehce poškozeného kovového plotu

Pokud není původní barva poškozená a na kovu není patrná rez, můžete nanést novou barvu přímo na tu starou. Jedná se o případ nanesení nové udržovací barvy, v případě revitalizace plotu, nebo pokud vás jednoduše stará barva omrzela. Novou barvu natírejte na čistý a odmaštěný povrch. Postačí vám saponát a čistá voda. Práci vám může usnadnit tlaková myčka. Na očištěný a suchý povrch naneste pak novou vrstvu laku v jedné nebo více vrstvách. Barvu zvolte ve stejné kvalitě, jako byla původní. Nekombinujte syntetickou a vodou ředitelnou. Různé typy barev by nemusely na sobě držet a vaše práce by byla zbytečná. Pokud natíráte plot v létě, vyhněte se prudkému slunci, kovový podklad by neměl být příliš rozpálený. Vyšší vlhkost by také mohla dělat potíže, vyhněte se tedy ranní rose nebo i mrholení.

Oprava staré barvy a zrezivělého plotu

Pokud jste si pořídili starší dům nebo chaloupku, pravděpodobně budete muset zcela vyměnit nebo pořádně opravit oplocení. Kovový plot a kovové části plotu mohou být hodně poškozené, barva oloupaná a rozpraskaná. Starou a špatnou barvu je nutné oškrábat. Pokud má plot zrezivělé části, tady je nutné důkladně očistit i vytvořenou rez a plot vydrhnout až na čistý kov. Použijte kovový kartáč a plot opravdu důkladně oškrábejte. Dočištění můžete vyřešit hrubším smirkovým papírem a poté jemnějším. Pro těžko přístupná místa využijte pískování.

Pro odstranění staré barvy je možné použít i speciální chemikálie, které barvu rozpustí a po určené době působení je pak snadné původní nátěr odstranit. Poté celý povrch očistěte a odmastěte. Nový nátěr vždy volte buď jako kombinaci vrstev, a to nejdříve antikorozní a poté vrchní ochranný nátěr proti povětrnostním vlivům, UV záření apod. Nebo si vyberte ochranný lak, který v sobě zároveň kombinuje také antikorozní vlastnosti. Doporučujeme kvalitní a ověřené barvy typu BALAKRYL KOV 2 v 1, PRIMALEX jednovrstvá barva 2 v 1, Dům barev Metal 2 v 1. Zjednoduší vám práci a zaručí dlouhotrvající kvalitu.

Nářadí a pomůcky pro natírání plotu

Barevný lak můžete natírat klasicky štětcem nebo menším válečkem. Záleží, co je vám pohodlnější. Štětcem budete natírat šikovněji a dostanete se i do různých zákoutí. Váleček je vhodný podobně. Snadno s ním natřete větší plochy, třeba kotvící sloupky a nosnou hrubší konstrukci. Při práci používejte ochranné rukavice.

Další možností je nanášení laku speciální stříkací pistolí. Toto je vhodnější pro větší plochy, aby nedocházelo ke zbytečnému plýtvání barvou a stříkání trávníku místo plotu. Nástřik je rychlejší, ale vhodnější spíš pro dřevěný plot. V tomto případě určitě použijte respirátor a dávejte pozor na okolní rostliny. Ty je lepší důkladně zakrýt.

Před natíráním plotu je vhodné posekat trávník minimálně kolem plotu a poté jej v bezprostřední blízkosti můžete také zakrýt a ochránit. Pokud máte v blízkosti plotu rostliny nebo dokonce citlivější kytky, raději je zakryjte a při natírání buďte obzvlášť opatrní.

Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Radost z natírání a barvy z Acoloru 4  fotek

Radost z natírání a barvy z Acoloru

Jen takoví koumáci jako Tom Sawyer dokázali z otravného natírání plotu udělat zábavu a dokonce výnosnou činnost. Pro ty, kteří jeho příběh neznají, je ...


Jak postupovat při natírání kovu 9  fotek

Jak postupovat při natírání kovu

Starší garážová vrata, branka, kovový plot, stojan na věšení prádla nebo třeba železná konstrukce u balkonu dostávají díky počasí dost zabrat. Není ...


Kovaný plot - bezpečně střeží obydlí 9  fotek

Kovaný plot - bezpečně střeží obydlí

Pocit jistoty a bezpečí ve vašem domě umocní kovaný plot. Je symbolem poctivé kvalitní práce a spolehlivě odrazuje nevítané návštěvníky. Díky různé úp ...


Antikutil – plot z vlnitého plechu 5  fotek

Antikutil – plot z vlnitého plechu

Zbylo vám kus vlnitého plechu a nevíte, co s ním? Pořiďte si originální plot. Kdepak tújky, plaňky nebo zídka. To je moc všední. Je v tom málo pohybu ...


SINCOLOR RADÍ (2. část): Jak správně vybrat nátěr pro pergolu, plot nebo jiné venkovní dřevo 5  fotek

SINCOLOR RADÍ (2. část): Jak správně vybrat nátěr pro pergolu, plot nebo jiné venkovní dřevo

Pro dřevěné povrchy nacházející se v exteriéru je nutné volit vždy nátěr s odpovídající UV ochranou, v opačném případě se nátěr velmi brzy začne loupa ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×