Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/nastal-cas-vysevu-paprik): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Jak na výsev paprik - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak na výsev paprik

Jak na výsev paprik

Není nad vlastní zeleninu. Především papriky se těší velké oblibě a rozhodně je z čeho vybírat. Paprika vzhledem ke svým výjimečným vlastnostem a blahodárným účinkům na lidský organismus je středem zájmu mnohých šlechtitelů. Každoročně je tak sortiment rozšiřován o nové odrůdy, které čekají na hodnocení právě vás, pěstitelů.

reklama

Loňský rok byl mimořádně příznivý pro pěstování plodové zeleniny. Neobyčejně se vydařila především rajčata, mnohým melouny, ale také papriky. Nebývalé sklizně tak poskytovali nejen rostliny ve sklenících, ale i na venkovních záhonech. Orientovat se v rozsáhlém sortimentu a ještě evidovat povolené novinky dá určitě zabrat. Vyplatí se tak každému pěstiteli nakupovat ve specializovaných prodejnách, poradit se jakou odrůdu pro dané podmínky vybrat, aby naše snažení nebylo spíše zklamáním. A tak si připomeneme jak nejsnáze rostlinky předpěstovat a které odrůdy stojí za vyzkoušení.

Výsev

V posledních letech se velmi osvědčuje vysévat papriky do hrubého perlitu, který má průměr částic okolo 3 mm (k dostání je v zahrádkářských prodejnách pod názvem Agroperlit). Kromě Agroperlitu budeme potřebovat květináček, podmisku, filtrační, savý nebo novinový papír vystřižený podle průměru květináče a vodu.

Důkladně navlhčený Agroperlit naplníme do květináčků nejlépe o průměru okolo 8 cm. Květináč postavíme na podmisku, aby přebytečná zálivková voda nevytékala na zem.

Semena rozmístíme na povrch a můžeme jemně zasypat suchým Agroperlitem tak, abychom semena alespoň částečně viděli a přikryjeme vystřiženým papírem. Denně zaléváme tak, aby papír byl stále vlhký. Také do spodní misky doléváme vodu do výšky asi 1 cm.

Takto osetý květináč je možné ještě překrýt mikrotenem, aby papír pomaleji vysychal a udržela se stálá teplota. Nejlépe osivo klíčí při teplotě 28 – 30 ºC. Proto je umísťujeme do blízkosti topení alespoň do doby začátku klíčení.

Semena začnou klíčit po 5 až 7 dnech a jakmile se objeví děložní lístky, papír sejmeme, ale stále mírně kropíme a udržujeme spodní závlahu. Kromě vysoké teploty a vlhkosti potřebují klíčící semínka také dostatek světla. Touto metodou vyklíčí i semínka starší, pokud nám zbyla z minulých let. Agroperlit neobsahuje žádné zárodky patogenních hub, takže nehrozí padání klíčících rostlin, jak se často stává při výsevu do substrátu.

Při použití výsevního substrátu se především začínající pěstitelé dopouštějí chyby tím, že semena vysejí příliš hluboko. K tomu ještě nedodržení doporučené teploty a klíčení se pak velmi protahuje, často třeba až na 3 týdny. A to v kombinaci s pozdějším výsevem vede k pozdnímu nástupu rostlin do plodnosti.

Výběr odrůdy:

V současné době je u nás povoleno přes 100 odrůd paprik. Správně vybrat z takového množství jistě není jednoduché, a tak se pokusíme upozornit pěstitele na některé opravdu vynikající odrůdy, které by měli vyzkoušet. Znám ze své každodenní praxe mnoho pěstitelů, kteří by chtěli vyzkoušet všechny, ale omezené prostory jim to neumožní. Pomůžeme tedy s výběrem odrůd, které jistě nezklamou.

Balkonovka překvapí svým malým vzrůstem a současně násadou velkého množství šťavnatých červených plodů. Jak název napovídá, je určena pro pěstitele s omezeným pěstitelským prostorem s možností využití na balkónech a terasách. Jako novinkou je její využití na doplnění okrasných záhonů.

Stalagnit vyniká sladkou chutí a sílou stěny plodu až 1 cm. Řadí se mezi lahůdkové papriky a určitě stojí za vyzkoušení.

Žluťásek F1 je paprika velmi raná, obzvláště úrodná, výborné chuti. Zahrádkáři ocení pěknou žlutobílou barvu, která v botanické zralosti přechází do červené.

Cynthia F1 je hybridní odrůda určená zejména pro pěstování ve fóliovníku, v teplejších oblastech je možné pěstování i na poli. Plody jsou převislé, trojúhelníkovité, se třemi komorami a špičatým zakončením. Plody jsou určeny pro přímý konzum a konzervárenské zpracování. Barva plodů je v technologické zralosti zelenavě bílá, v botanické zralosti červená.

Beja F1 je výnosná hybridní odrůda s dlouhými trojúhelníkovitými plody. V technologické zralosti jsou plody světle zelené, v botanické červené, převislé, silnostěnné, tvarově a velikostně vyrovnané. Plody mají převážně 2 až 3 komory, na řezu jsou sytě vybarvené ve stejném odstínu jako povrch plodu. Odrůda je určena zejména pro pěstování ve foliovnících, v teplejších oblastech je možné pěstování i na poli.

Demetra F1 vyniká dlouhými trojúhelníkovitými plody. V technologické zralosti jsou plody sytě zelené, v botanické červené až tmavě červené, převislé, silnostěnné, tvarově a velikostně vyrovnané. Plody jsou na řezu jsou sytě vybarvené ve stejném odstínu jako povrch plodu. Odrůda je určena zejména pro pěstování ve foliovnících, v teplejších oblastech je možné pěstování i na poli.

Afrodita je středně raná odrůda, určená pro rychlení ve sklenících i fóliových krytech. Pěstuje se zejména až do botanické zralosti, pro velké atraktivně zbarvené oranžové plody. Plody jsou vzpřímené, průměrná hmotnost plodu je 205 g, tvar plodu je srdcovitý až kvadratický, plody ve vyšších patrech jsou kratší, zploštělého tvaru, stopeční jamka je zapuštěná. V technologické zralosti je barva tmavě zelená, v botanické zralosti světle oranžová, chuť je sladká, šťavnatá.

Artist je velmi raná odrůda sladkého beraního rohu, určená pro studené rychlení i pro polní pěstování. Plody jsou v technické zralosti středně zelené, v botanické zralosti jasně sytě červené s výrazným leskem. Odrůda je vhodná ke konzervaci celých plodů v technické i botanické zralosti.

Anthea- Simona je vynikající slovenská odrůda, vyšlechtěná v Pribetě šlechtitelem Janem Šipošem, určená pro pěstování ve sklenících, fóliovnících a v teplejších oblastech i na poli. Plody jsou trojúhelníkovité, v technické zralosti žlutozelené, v botanické zralosti červené s výrazným leskem. Průměrná hmotnost plodu je 120 g. Charakteristická je pikantní chuť, kterou způsobuje malé množství capsaicinu na blankách semeníku a vytváří tak jemné aroma po pálivé paprice. Vyniká i vysokou plodností, na jedné rostlině dozrává 17 až 20 plodů. Rostliny dosahují výšky 90 – 110 cm a ve skleníku je vhodné vyvazování.

Parade je představitelkou kapií. Je určená pro pěstování ve sklenících, fóliových krytech a v teplejších oblastech i na poli. Plody jsou úzce trojúhelníkovité, v technické zralosti středně zelené, v botanické zralosti jasně červené s vysokým leskem, s rovnou až vypouklou stopeční jamkou. Odrůda je vhodná zejména ke konzervaci.

Pro milovníky pálivé chuti je možnost vyzkoušet celou škálu odrůd jako oheň např. Habanero, Jalahot F1 a další.

Odrůdy jsme vybrali a vyseli do agroperlitu. Než ale přijde doba jejich výsadby do skleníku, je možné ještě stále provést jeho dezinfekci.

Dezinfekce skleníku se vyplatí - postup

Před výsadbou nových rostlin se vyplatí provést dezinfekci zeminy a doplnění živin. Především ve skleníku může vzhledem k jednostrannému vyčerpání půdy dojít k úbytku některých prvků. V letošním roce se ukázal jako problematický deficit vápníku. Projevem jsou výrazné nekrotické skvrny na plodech rajčat a paprik. Skvrny jsou velmi nápadné, vyskytují se na spodní straně plodů proti stopce.

Poměrně vhodným řešením je využití dusíkatého vápna. Aplikace je velmi jednoduchá:

  • aplikaci je vhodné provést po sklizni
  • vápno rozhodíme na upravený povrch
  • zapravíme hráběmi
  • důkladně zalijeme
  • zakryjeme igelitovou fólií
  • fólii odstraníme po 3-4 týdnech

Dusíkatým vápnem dodáváme do půdy nejen dusík a vápník, ale současně provádíme dezinfekci substrátu. Dusíkaté vápno likviduje semena plevelů, zárodky houbových chorob a celou řadu škůdců včetně vajíček slimáků.

Je ale dobré vědět, že dezinfekce dusíkatým vápnem se provádí nejpozději 3 týdny před plánovanou výsadbou. Je důležité, aby v půdě nezůstala rezidua, která mnohdy vedou k poškození rostlin.

Autor: Ludmila Dušková (text a foto), Depositphotos (foto)

Související články

Skleník, který nerozbijete 7  fotek

Skleník, který nerozbijete

Nástup neskleněných výplní budil mezi uživateli rozpaky: vedle nesporných výhod jaké představovaly – především malá hmotnost a možnost plast do určité ...


Paprika vyžaduje včasný výsev 14  fotek

Paprika vyžaduje včasný výsev

Snad žádná jiná plodina nezaznamenává v posledních letech takový rozkvět jako paprika. Každoročně je sortiment rozšířen hned o několik odrůd. Vedle ...


Kultivátory Riwall a videotest na vlastní záhony

Pořádně připravit půdu na další sezónu chce dost síly a proč se trápit s rýčem, když nám může pomoci kultivátor? Podívejte se, co zvládnou kultivát ...

Stavba skleníku Venus

To, že je skleník věc víc než užitečná, je známá věc. I na té nejmenší zahrádce se pro něj zanícení zahrádkáři snaží najít místo. Následná koupě sklen ...

Měli jste problémy na zahradě či ve skleníku? 7  fotek

Měli jste problémy na zahradě či ve skleníku?

Pomalu ale jistě nám končí sezona v našich zahrádkách, zahradách i sklenících. Nastává vegetační klid. Jistě jste se také letos setkali se spoustou pr ...


Vyséváme do pařeniště 10  fotek

Vyséváme do pařeniště

Chcete sklízet vlastní doma vypěstovanou zeleninu co nejdřív? Nečekejte s výsevem, až to dovolí venkovní podmínky, ale využijte možnost pěstování v ...


Pro ranou sklizeň volíme lednové výsevy 9  fotek

Pro ranou sklizeň volíme lednové výsevy

Majitelé vytápěných skleníků nemají volno ani v lednu, kdy ostatní zahrádkáři pouze přemýšlejí o budoucích výsevech. Již koncem ledna mnozí vysévaj ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
dovolena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Zkvalitnění sena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel Karas
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×