Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Pořiďte si správné nářadí na kácení stromů

Pořiďte si správné nářadí na kácení stromů

Potřebujete-li se zbavit starého či nemocného stromu v zahradě svépomocí, nebo skácet strom, abyste využili jeho dřevo na topení, bude nutné si k tomuto účelu pořídit vhodné nářadí na kácení stromů. Jaké je v nabídce a které nesmí chybět v žádném domě či chalupě?

reklama

Manuální nářadí

V moderní době už je funkce manuálního nářadí na kácení stromů spíše podpůrná. Lze ho rozdělit na hlavní, kam patří sekery a pily, a pomocné, kam můžeme zařadit klíny, skobice, obracáky, přetlačnou tyč, háček, lopatku.

 • Sekery – dají se pořídit různé druhy seker, které mají specifické využití. Můžou být univerzální, podtínací, odvětvovací či osekávací.
 • Dřevorubecké pily - existují také v různých tvarech a pro různé účely, které mají své určité názvy – břichatka je na kácení a zkracování, ocaska na vyvětvování, oblouková pila na kácení a prořezávání slabších větví a kmenů.
 • Dřevorubecké klíny – mají mnohé využití, slouží k tomu, aby pila nebyla sevřena v řezu, usměrňují se s nimi pády stromů a také se s nimi dá štípat dřevo. Jsou vhodné po středně velké a velké stromy. Vhodné jsou ty z umělé hmoty nebo ze slitiny hliníku, kvůli ochraně řetězu pily při náhodném kontaktu s klínem je vhodné, aby byl z měkkého materiálu.
 • Skobice – umožní uvolnit zavěšené stromy nebo rozvalit hromady klád, funguje na principu páky.
 • Obracáky – fungují stejně a ke stejnému účelu jako skobice.
 • Přetlačná tyč – při kácení tenkých stromů slouží k jejich usměrnění, případně se dá použít i k odstranění zavěšených stromů.
 • Dřevorubecký háček – tímto nástrojem se dá obracet a snášet rovnané dříví, tyče a tenké stromy při prořezávání.
 • Lopatka – usměrňuje kácené stromy a hodí se nejlépe pro malé stromy k prořezávání. Než se vyřeže celý hlavní řez, vloží se do něj lopatka, na kterou se postavíte.
 • Speciality – někteří výrobci, třeba Fiskars, nabízí nářadí na kácení stromů ve speciálních podobách – jsou to například lopatka s obracákem v jednom, mačeta – ta se hodí pro odstraňování větví či kůry nebo také křovin. Dalším nástrojem, který Fiskars nabízí, je sapina – umožní pohodlně zvedat, přenášet a otáčet polena a ulehčuje tak i skládání. Další inovací jsou kleště na klády – snadno je s nimi zvednete a můžete manipulovat.
 • Laser – dalším moderním pomocníkem od firmy Stihl je laser, který ukáže směr padání a zároveň vám pomůže při zkracování dřevin. Vyhnete se za jeho pomoci složitému vyměřování.

Motomanuální nářadí

Toto nářadí na kácení stromů má motor a je nutné je při práci držet rukama, je přenosné a určené pro jednoho člověka. Patří sem řetězové pily a křovinořezy.

 • Pily – mohou mít spalovací, pneumatický, elektrický či hydromotor.
 • Křovinořez – je vhodný nástroj pro složitý terén, nepřístupná místa, kde s nimi snadno odstraníte dřeviny a nárosty, využijete ho i na prořezávání keřů a slabých dřevin.

Co nesmí v domě chybět

Podívejme se blíže na nářadí na kácení stromů, které nesmí chybět téměř u žádného domu či chalupy – tím je sekera. Ve vaší výbavě by neměla chybět sekera na štípání špalků a dřeva a sekera na kácení stromů a odvětvování.

 • Univerzální sekera na štípání dřeva by měla mít mírně zaoblený profil ostří, topůrko délku mezi 30 a 40 centimetry. Pro štípání špalků obouručně pak může mít topůrko větší délku.
 • Pro profesionální využití jsou tu sekery zejména severských značek, např. Gränsfors Bruks, Hultafors, Wilkinson Sword, které jsou dokonale vyvážené, s ostřím z té nejlepší kalené a broušené oceli a dřevěným topůrkem z hickory dřeva.
 • Klasikou je potom sekera s topůrkem z jasanu či buku – Husqvarna nabízí klasické sekery, které jsou ale vylepšeny dvěma klíny, které fixují hlavu a nehrozí tak její uvolnění.
 • Variantou sekery je kalač – má klínovitou hlavu, do jejíž ploché opačné strany se po zaseknutí do špalku bouchá kladivem.

Topůrka už nemusí být jen ze dřeva – mohou být z vyztuženého plastu, ty nabízí Fiskars, jsou téměř nezničitelná, velice lehká, v ruce drží a nekloužou, navíc využití jiného materiálu zlepšilo konstrukci – kovaná ocelová hlava je pevně a bez klínu nasazena v rozšířené objímce, nemůže tak vypadnout, jak se často stávalo u seker s dřevěným topůrkem.

Vhodné je mít také klíny, které využijete zejména pro štípání větších špalků, na které je pouhá sekera málo. I zde přichází Fiskars s moderním nářadím na kácení a štípání dřeva - na velké špalky je určený spirálovitě stočený klín s vrubováním, případně klín s názvem Safe-T, který tlumí nárazy a zabraňuje úrazu, který mohou způsobit odletující špony, pokud je hlava už rozklepaná.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Sekera je za dva zlatý a topůrko z plastu 10  fotek

Sekera je za dva zlatý a topůrko z plastu

Jak jsme slíbili, podíváme se dnes blíže na kvalitní sekery od firmy Fiskars. Jde o finskou firmu specializující se na výrobu ručního zahradního nářa ...


Se sekerami Husqvarna je příprava dříví na zimu hračka 6  fotek

Se sekerami Husqvarna je příprava dříví na zimu hračka

S blížícím se podzimem je stále aktuálnější příprava palivového dříví na zimu. Ať už vyrazíte do lesa nebo budete štípat dřevo na zahradě, tím pravým ...


Profesionální kácení stromů nám může zachránit život 5  fotek

Profesionální kácení stromů nám může zachránit život

Kácení stromů bez profesionálních zkušeností může dopadnout i tragicky. Velké, vzrostlé stromy je potřeba kácet odborně, aby jejich pád nezpůsobil ...


Sekery Patriot štípou jako o život 11  fotek

Sekery Patriot štípou jako o život

Sekeru potřebujete na chalupě, na dvoře při přípravě dřeva do krbu nebo kamen, i v lese či na zahradě při osekávání větví. O její užitečnosti určit ...


Pravidla pro kácení stromů, která byste měli znát 12  fotek

Pravidla pro kácení stromů, která byste měli znát

Podzim a zima je obdobím kácení a ořezávání stromů. Dříve však, než se do toho pustíte, měli byste se ujistit, že znáte všechna platná pravidla. I ...


Antikutil-sekery vzhůru do práce 6  fotek

Antikutil-sekery vzhůru do práce

…..aneb adrenalin i na dvoře. Začala zimní sezona a kutilové i antikutilové budí své sekery z letního spánku. Při štípání dřeva se bez nich neobejdete ...


Jak na kácení stromů? 4  fotek

Jak na kácení stromů?

Stromy prochází během roku dvěma obdobími. Na jaře začíná vegetační fáze, kterou na podzim vystřídá vegetační klid. Právě na podzim a v zimě se str ...


Jak zpracovat dřevo, které napadl kůrovec? 5  fotek

Jak zpracovat dřevo, které napadl kůrovec?

Lýkožrout smrkový nebo-li kůrovec stromům škodí a to výrazně. Co tedy dělat s takto napadeným dřevem? Použít ho pouze k topení v krbu nebo kamnech ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×