Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/na-pokojove-rostliny-na-jare-nezapominame): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Jak přesazovat pokojové rostliny? - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak přesazovat pokojové rostliny?

Jak přesazovat pokojové rostliny?

Duben je ideálním obdobím pro přesazování pokojových rostlin. Použité květináče důkladně vyčistěte z vnější i vnitřní strany. Nepoužívejte chemické čisticí prostředky. Ihned po přesazení dopřejte rostlině vydatnou zálivku. Poté zalévejte méně, jinak by onemocněly kořeny. Substrát udržujte mírně vlhký. Nesmíte ho nechat úplně vyschnout. Až nový růst rostliny naznačí, že potřeba vody vzrostla, postupně zvyšujte zálivku a nezapomínejte na mlžení rostlin. Přesazené rostliny v prvních čtyřech týdnech nehnojte a poté použijte vhodné hnojivo.

reklama

Pokojové rostliny slouží nejen k okrase domova, ale také plní nezbytnou funkci při tvorbě zdravého domácího prostředí. Ať již bramboříky, mini růže, africké fialky či jiné pokojové rostliny, cítíme se s nimi lépe, čistí vzduch, zachytávají prach a další nečistoty, zlepšují vlhkost a prostředí domova. Aby vaše péče byla dostatečná, je potřeba se květinám věnovat. K tomu náš trh nabízí mnoho prostředků pro výživu a ochranu pokojových rostlin. Substrát pro pokojové rostliny, hnojiva i pečující lesk na listy.

CO DĚLAT, KDYŽ SE ROSTLINÁM NEDAŘÍ

Jistě se vám stalo, že krátce po té, co jste si udělali radost nákupem nové květiny, jí zežloutly listy nebo jí začaly opadávat květy. Zde je pár rad, jak předejít nejhoršímu.

Dbejte na dostatek světla

Záclona ubírá rostlinám až polovinu světla. Čím dále od okna, tím více světla rostlina ztrácí. Pokud je světlo optimální, rostlina prospívá, listy jsou pevné a sytě zelené. Nižší intenzita světla způsobí při vyšších teplotách blednutí a zesvětlení. Takže pokud má rostlina světlejší listy, trpí nedostatkem světla. Nedostatek světla dále způsobuje vytáhlý růst a rostlina má nezdravě vypadající, měkké listy.
V jarním a letním období naopak rostlinám zajistíme přistínění, například pomocí rolet a žaluzií. Tím zabráníme "spálení" listů rostliny a tvorbě hnědožlutých skvrn.

Optimální zálivka

S vodou opatrně. Rostlina může trpět jak nedostatkem vody, tak také nadbytkem. Jednoduše si to otestujte. Zapíchněte prst do substrátu, alespoň do centimetrové hloubky a zjistíte tak, zda je zemina suchá, nebo ne. Mějte na vědomí, že zemina by měla být po zalití pouze vhlká, nikoliv přemokřená. Pokud dojde k přemokření, vylijte přebytečnou vodu z květináče i z misky. Rostlinu vyjměte, odstraňte uhnilé kořeny a přesadťe ji. Poté udržujte substrát jen mírně vlhký. Je dobré rostlinu spíše rosit, aby byl zajištěn příjem vody plochou listů.
Problém nastává i při nepravidelné zálivce. Nesmíme nechat rostlinu příliš vyschnout a poté ji vydatně zalít. Opravdu dbejte na pravidelnost. Rostliny reagují na nepravidelnou zálivku žloutnutím a opadáváním listů.
Optimální teplota vody na zálivku je kolem 22 stupňů Celsia.

Správná výživa

V průběhu vegetačního růstu, tzn. v jarním a letním období, zajistěte živinám dostatek živin v podobě vhodného hnojiva. Hnojte minimálně jednou za týden. V zimě není potřeba mnoho hnojiva, postačí jednou za měsíc.

Vhodná zemina

Dopřejte svým rostlinám kvalitní substrát, speciálně určený pro pokojové rostliny. Rostliny se Vám odmění zdravým růstem a krásným vzhledem.

Nezapomínejte na správnou pokojovou teplotu

Rostliny velmi citlivě reagují na náhlý přísun studeného vzduchu. Proto buďte opatrní při větrání v zimních měsících. V létě naopak rostliny uvítají větrání, aby nedošlo k přehřívání.
Při používání radiátorů dbejte na to, aby rostliny nebyly umístěné nad radiátorem. Rostliny pak trpí nedostatkem vlhkosti a přemírou tepla.

I když je jaro v rozpuku, rozhodně nesmíme zapomínat ani na rostliny pokojové. Naše péče bude odměněna příjemně ozdobeným interiérem.

Autor: Agro CS (text a foto), Pavel Zeman (foto)

Klíčová slova:


Související články

Hnojení pokojových rostlin 2  fotek

Hnojení pokojových rostlin

Kdo by nechtěl mít doma palmu, jež by do bytu přinesla kousek vzdálených světů? Pořádná palma se ale všude nevejde. Tropickou zeleň však můžeme docela ...


HYDROGEL - pomocník na zahradě 8  fotek

HYDROGEL - pomocník na zahradě

Zjara máme všichni mnoho plánů a předsevzetí, jak si doma a na zahradě vytvoříme oázu klidu a pohody, kde vše krásně kvete a roste. Jak se však pozděj ...


Není truhlík jako truhlík 8  fotek

Není truhlík jako truhlík

Říká se, že co Čech to muzikant anebo také zahradník. Bohužel, ne každý si může dovolit velikou zahradu hodnou králů. A tak nezbývá, než si zkrášlit a ...


Předpěstování rostlin má své zásady - dodržujete je? 6  fotek

Předpěstování rostlin má své zásady - dodržujete je?

V únoru přichází čas k předpěstování zeleniny a okrasných rostlin. Zmeškáte-li správnou dobu, rostliny nejenže nepokvetou, ale hlavně nebudou plodi ...


Tajemství úspěšného pěstování muškátů 7  fotek

Tajemství úspěšného pěstování muškátů

Dejte muškátům, po čem touží, a ony se vám odmění bohatou záplavou zářících květů! Vypěstovat si vlastní muškáty není nikterak složité – pelargonie ...


Nebojte se vypěstovat si vlastní rajče třeba na balkóně 19  fotek

Nebojte se vypěstovat si vlastní rajče třeba na balkóně

Kdo jednou ochutná vlastní rajče, už nebude chtít jiné. Rajčata, která si vypěstujeme sami, mají vynikající chuť, která předčí veškerá očekávání. P ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×