Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Opravy a údržba zahradní techniky

Opravy a údržba zahradní techniky

Jaro se blíží mílovými kroky. V zahradě a kolem domu využíváme zahradní techniku v rozličném provedení, avšak jedno přání mají všechny stroje stejné. Dostat kvalitně provedenou údržbu, která je připraví na sezónu a zajistí spolehlivý provoz. Zanedbání základní údržby a drobných oprav znamená zvýšené riziko horkých chvil tehdy, když stroj potřebujeme a ten odmítá pracovat.

reklama

Motorový olej

Oleje obecně patří k nejvíce namáhaným látkám. Náplň v motoru zajišťuje mazání, odvádí teplo a pomáhá udržovat vnitřek motoru v naprosté čistotě. Extrémnímu zatížení jsou oleje vystaveny v motorech zahradních sekaček, kultivátorů nebo křovinořezu. Prostě všude tam, kde chybí filtrace. Proto vždy před sezónou provedeme údržbu zahradních strojů a výměnu motorového oleje. Vždy volíme specifikaci dle doporučení výrobce, která je uvedena v návodu k obsluze motoru.

Pokud přijdeme na to, že motor nemá vypouštěcí zátku, olej odsajeme speciální odsávačkou. Nebo jej naklopíme tak, abychom náplň maziva vypustili hrdlem pro jeho doplňování. Avšak nikdy nesmíme motor naklápět na stranu vzduchového filtru! Častou chybou u motorů větších, které jsou zastavěny do zahradních traktorů a riderů, je fakt, že uživatel sáhne po automobilovém olejovém filtru v rámci výměny oleje. To pro motor znamená konec, protože malé olejové čerpadlo není schopno protlačit náplň maziva přes filtr a motor se zadře.

Palivo

Pro dlouhodobý a bezproblémový provoz používáme buď klasická paliva s přídavkem stabilizátoru nebo ta vysokooktanová. Tyto benziny jsou v mnohém lepší. Nezpůsobují problémy s karburátorem a při spalování zanechávají méně úsad v motoru. Základem je před ukončením práce se strojem vyjet nádrž do sucha nebo uzavřít přívod paliva a nechat motor zhasnout. Na zimu pak palivo z nádrže vyjíždíme vždy.

Převodová maziva

Převodovky zahradních strojů na mechanickém principu vyžadují vyměnit olej nejméně jednou za dva roky. Pro většinu z nich je doporučeným hypoidní olej, také používaný v dnešních automobilových převodovkách. Tento olej je speciální svými přísadami, bránícími ve vytlačení mazacího filmu ze styčných ploch. Skvěle se tak hodí pro převodovky kultivátorů, bubnových sekaček a dalších zahradních strojů, využívající šnekové převody.

U zahradních sekacích traktorů a nosičů nářadí často narazíme na hydrostatické pojezdy. U nich se využívá vysoce aditivovaných olejů, které dobře odolávají vysokým teplotám. I zde platí, že výměnu a kontrolu množství maziva provádíme v souladu s návodem k obsluze. Nízký stav maziva zapříčiní úplné zničení převodovky.

U vysokootáčkových kuželových převodů žacích hlav křovinořezů provedeme před každou sezonou doplnění plastického maziva.

Řemeny

Řemenový převod vyžaduje kontrolu minimálně jednou za sezónu. Nejčastější obtíží je protažení, které je postupné a děje se u všech řemenů. Pokud tomuto jevu nepřizpůsobíme chod napínacího mechanismu, dojde k postupnému prokluzu řemene, až tento převod přestane úplně fungovat. Výrazně protažený řemen vyměníme za nový kus, otrhaný nebo opálený řemen ukazuje na některý z přidružených problémů. Může jej způsobovat vadné ložisko v napínací kladce nebo nesouosost v dráze řemenu. Běžné rotační sekačky se snaží problémům předcházet, většinou jsou vybaveny řemenem se stálým záběrem, kde k protažení prakticky nedochází. Pozor na přílišné napnutí řemene, což nadměrně zatěžuje řemenice a uložení hřídelí.

Pneumatiky

U všech zahradních strojů s foukanými koly provedeme údržbu a kontrolu tlaku v pneu. U těžších strojů nebo příslušenství, jako jsou vozíky, doporučenou hodnotu nahuštění důrazně dodržujeme. S podhuštěním vzniká riziko protočení pneumatik na ráfku a ustřižení ventilku nebo proražení pneumatiky, pokud se strojem jezdíme například po polní cestě. Zpuchřelé pneumatiky vyměníme za nové. Problémem je také rozdílný tlak, ten způsobuje nepříjemnou vlastnost stroje, jako např. mírné ujíždění k jedné straně v průběhu práce s ním. Po dobu zimní odstávky bychom měli těžké stroje dát "na špalky“, zabráníme tím tvarové deformaci pneumatik.

Nože a řetězy

Péči věnujeme i ostření řezacích částí. Nůž sekačky sejmeme z unašeče, nabrousíme a vyvážíme. Kalený materiál ostří oživíme pomocí stolní brusky. Dbáme také na vyvážení, což zkontrolujeme jednoduše tak, že nůž nasadíme středovým otvorem na obrácený šroubovák. Z těžší strany odbrousíme materiál a postup opakujeme do té doby, než nůž leží po nasazení na šroubovák v rovině. Pilový řetěz brousíme pilníkem pouze tehdy, pokud už zuby nejsou příliš otupené. Efektivnější nástroj představuje speciální bruska. V rámci sejmutí řetězu z pily ještě zkontrolujeme případné poškození článků, to vyžaduje okamžitou výměnu řetězu za nový. Nezapomeneme ani na kontrolu vodicí lišty a hnacího řetězového kola.

Bowdeny a volnoběžky kol

Bowdeny zajišťují snadné ovládání téměř všech základních ovládacích prvků strojů. Aby dobře fungovaly, ovládání šlo zlehka a nezadrhávalo se, před sezonou do nich nakapeme olej. Volnoběžky kol mažeme vazelínou, nicméně v silně prašném prostředí přistoupíme na natření styčných ploch olejem. Rozsah údržby těchto prvků popisuje příslušný návod k obsluze.

Na co bychom ještě při údržbě zahradních strojů neměli zapomenout?

  • Nabijeme startovací baterii. O její péči se zajímáme i přes zimu, jinak prudce poklesne její kapacita. V období, kdy se strojem nepracujeme, dobíjíme jednou za měsíc.
  • Vzduchový filtr si zaslouží výměnu vždy před sezonou. Zanesený filtrační element znamená až o 20 % vyšší spotřebu paliva a zvýšenou tvorbu úsad při spalování.
  • Kovové díly nesmí mít porušené nástřiky. Místo, kde došlo k oloupání laku, odmastíme a natřeme základovou barvou.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Sekačka pro krásnější trávník 6  fotek

Sekačka pro krásnější trávník

V době, kdy se čím dál víc obklopujeme věcmi, které mají spoustu funkcí a bezmála žijí bez ohledu na nás vlastním životem, může nás napadnout má-li vů ...


Péče o zahradní stroje v průběhu sezóny 5  fotek

Péče o zahradní stroje v průběhu sezóny

Ačkoli jsou mnohé zahradní stroje označovány jako bezúdržbové, je třeba se jim věnovat během celé sezóny. Po pečlivém zazimování nás před prvními j ...


Bubnová sekačka od Mountfieldu se vysoké trávy nebojí 37  fotek

Bubnová sekačka od Mountfieldu se vysoké trávy nebojí

Bubnovka vezme vše, na čem skončí klasická sekačka nebo traktůrek. Mnoho limitů pro rotující nože není. Výška náletu trávy nebo kopřiv do dvou metrů j ...


Stroje pro péči o zahradu 7  fotek

Stroje pro péči o zahradu

Ať už jste v péči o zahradu nováčkem nebo matadorem, je dobré si udělat přehled o tom, jaké zahradní stroje a nástroje jsou právě dostupné. Nabídka ...


Podzimní péče o sekačku před zimní odstávkou 6  fotek

Podzimní péče o sekačku před zimní odstávkou

Zahradní sekačka patří k nejpoužívanějším strojům. Nyní, když se sezóna blíží ke konci, je čas na údržbu. Až vyčistíte šasi, nabrousíte nůž a podív ...


Kultivátory Riwall a videotest na vlastní záhony

Pořádně připravit půdu na další sezónu chce dost síly a proč se trápit s rýčem, když nám může pomoci kultivátor? Podívejte se, co zvládnou kultivát ...

Oleje pro zahradní techniku 5  fotek

Oleje pro zahradní techniku

Oleje pro zahradní techniku používáme s přihlédnutím k doporučením v návodu k obsluze a bezpečné manipulaci. Jejich pravidelná výměna je nutná, pro ...


Benzín vs. elektrika 6  fotek

Benzín vs. elektrika

Téměř odvěký boj – benzín vs. elektrika. Zarytí zastánci elektrických strojů budou bojovat za jejich lehkost a ekologičnost, naproti tomu milovníci ...


Motorová pila Husqvarna 560 XP 7  fotek

Motorová pila Husqvarna 560 XP

Motorová pila Husqvarna 560 XP na první pohled zaujme svým tvarem, dokonalým designem a pečlivě sladěnými detaily. Provedení pily v kombinaci s vysoký ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×