Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Muškový, obtáčený stonkový a lanový steh

Muškový, obtáčený stonkový a lanový steh
K svátku sv. Valentýna si zamilovaní dávají různé dárky. Námětem pro takové hezké překvapení může být polystyrénová krabička v podobě srdce, kterou si ozdobíme výšivkou kombinovanou s patchworkem.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

 • papír
 • polystyrenové srdce
 • látku
 • vyšívací příze
 • lepidlo

Nářadí

 • tužku
 • fix
 • řezáček
 • nůžky
 • jehlu

Postup

 1. Podle tvaru polystyrénového srdce si nakreslíme o trochu menší předlohu výšivky. Abychom dosáhli pravidelného tvaru, přeložíme papír na polovinu, a obě poloviny srdíčka vystřihneme najednou. Střih vyzkoušíme na krabičce.

 2. Vystřižený obrys položíme na polystyrenové srdce a celý tvar obkreslíme fixem. Vzniklou rysku prořízneme ostrým řezáčkem asi do 0,5 cm hluboké rýhy tak, abychom neprořízli stěnu krabičky.

 3. Látku napneme do vyšívacího rámu a mizící tužkou na textil obkreslíme střih. Z okraje předlohy pak postupně odstřihujeme další části a zmenšené díly zakreslujeme na látku. Středový vzor podložíme a prosvítající čáry překreslíme.

 4. Muškový steh patří mezi smykované stehy. Označuje se také jako otevřený smyčkový nebo ypsilonový steh. Tento steh se dá vyšívat svisle i příčně. Často jej uplatníme na kojeneckém prádle.

 5. Svislý muškový steh můžeme vhodně použít k lemování srdíčka. Jehlu vypíchneme vlevo nahoře, pak ji vpíchneme vpravo a vypíchneme ve středu dole. Špičku jehly podložíme vzniklým okem a uděláme steh dolů. Stehy řadíme pod sebou ke středu srdíčka a nepravidelně je „rozsypeme“.

 6. Obtáčený stonkový steh řadíme ke stehům složeným. Základ tvoří stonkový steh, při němž vyšívací příze zůstává stále na jedné straně jehly a tvoříme krátké stehy zpět. Kolem stonkového stehu pak obtáčíme přízi bez vpichování do podkladové tkaniny.

 7. Obtáčený stonkový steh se uplatní ve výrazných liniích, které ještě zdůrazníme, jestliže pro obtáčení zvolíme přízi kontrastní barvy. V našem případě základní červenou řadu obtáčíme bílou nebo naopak, třeba růžovou obtáčíme červenou.

 8. Lanový steh patří mezi uzlíčkové stehy. Při vyšívání klademe šikmé stehy těsně vedle sebe a v dolní části stehu tvoříme malé uzlíky protažením jehly smyčkou. Tyto stehy používáme na spirálách nebo vlnovkách, které vytvářejí provazový efekt.

 9. Ve středu srdíčka vyšijeme malý motiv zvlněných rostlinných úponů s lístky a květy nebo zavázanou mašličku. Při naší výšivce jsme kombinovali dvě bavlnky - červenou s růžovou.

 10. Hotovou výšivku vystřihneme s přidáním asi 3 až 4 cm v okrajích a položíme ji na střed srdíčka. Okraje pak špičkou nože zasuneme do připravených zářezů (viz krok 2). Přebytečné okraje odstřihneme nůžkami a zbylé kraje zasuneme nožíkem do drážky, čímž vytvoříme tzv. patchwork.

 11. Na srdíčko položíme velký čtverec červené látky a zarýhneme ji v drážce. Asi 3 cm od rýhy směrem ke středu látku prostřihneme a v okrajích uděláme malé nástřihy. Látku vytáhneme ke stranám - napasujeme na krabičku a kraje zasuneme do drážky. Vnější okraje přilepíme tužkovým lepidlem a zbývající látku odstřihneme.

 12. Druhou půlku srdíčka potáhneme stejným způsobem nebo si práci zjednodušíme. Uděláme nejdřív zářez v polovině srdce. Látku přilepíme po obvodu krabičky, pak ji nařasíme a zasuneme do drážky. Přebytek odstřihneme a zasuneme dovnitř. Stejně uděláme i druhou půlku spodního víčka.

Pepův tipPolystyrénovou krabičku ve tvaru srdce koupíme ve výtvarných potřebách. Vložíme-li do srdíčka bonbóny, potěšíme dárkem nejen na pohled, ale i jeho obsahem.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Panely – nejen k zastínění 5  fotek

Panely – nejen k zastínění

V našem představování různých typů závěsů nesmíme zapomenout na tzv. japonské posuvné panelové stěny. Jde o stínící prvek, složený z řady nebo z někol ...


Podzimní šál 11  fotek

Podzimní šál

Krásné žlutě, červeně a oranžově zbarvené podzimní listí lze využít nejen k dekoraci, ale jejich tvar proložený žilkovím můžeme zachovat v otiscích ...


Svazovaný a obtáčený krajkový vzor 9  fotek

Svazovaný a obtáčený krajkový vzor

Obdivujete také nádherné výtvory našich babiček? Krajkové taštičky či čepečky, překrásné výšivky na ubrusech i krojích? A přitom tyto techniky nejsou ...


Obal na knihu - Francouzský uzlík a plochý přesahovaný steh 10  fotek

Obal na knihu - Francouzský uzlík a plochý přesahovaný steh

Ušijte si plátěný obal na knihy, který ozdobíte krásnou výšivkou, přímo jakoby jehlou malovanou. Můžete ji umístit do malého okénka, do něhož se vejde ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×