Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Mramorování – výtvarná technika

Mramorování – výtvarná technika
Jemnými žilkami nebo barevnými výraznějšími skvrnami ozdobené záložky, obaly na knihy nebo dárkové krabičky si můžeme jednoduše vyrobit technikou mramorování. Pokud se nám tento způsob dekorace zalíbí, můžeme se pak pustit do zkrášlení dalších věcí nejen z papíru. Mramorování je možné použít i na sklo, porcelán, keramiku, dřevo i kov, proutí i textil.
reklama

Příklady použití mramorování

Zásady při mramorování

Pokud používáme mramorování na sklenice nebo jiné nádobky, které chceme nadále využívat na uschování potravin nebo na pití, ozdobíme jen ty části, které se nebudou přímo dotýkat potravin nebo kterých se nebudeme dotýkat ústy (v případě sklenic).

Barvit můžeme buď barvami zakoupenými v papírnictví – práce s nimi je velmi jednoduchá, stačí je protřepat a přímo kapat na hladinu.

Při barvení většího množství předmětů můžeme použít olejové barvy a ředidlo. Pak je lépe pracovat venku nebo alespoň ve velmi dobře větrané místnosti. S kupovanými barvičkami mohou pracovat i menší děti. Při vytahování předmětů z barvicí lázně si pomáháme špejlemi či dřívky a používáme gumové nebo igelitové rukavice.

Nádobky s vodou musí být vždy o něco větší, než jsou barvené papíry a předměty. Pokud barvíme větší dózy, sklenice nebo třeba krabičky a stínidla na lampy, vyzkoušíme předem, jestli půjde celý předmět postupně pokládat nebo válet po vodní hladině tak, aby postupně sbíral barvu – budeme tedy potřebovat velké nádoby.

Máme-li na hladině barvu nebo vzor, který se nám nelíbí, odebereme jej pomocí kousku tvrdšího papíru a barvu znova dokapeme, pokud je již barva hodně potrhaná a usazuje se u okrajů, raději ji vylejeme a nakapeme novou.

Ozdobené předměty můžeme ještě přestříkat bezbarvým lakem.

Obarvené předměty i papíry, ze kterých budeme vyrábět obaly na knihy nebo rámečky na fotky, necháme vždy důkladně zaschnout. Do lampiček s takto ozdobenými stínítky používáme zásadně žárovky a zářivky, které se nezahřívají.

Postup

  1. Do nádobky nalijeme vodu a na hladinu nakapeme několik barevných kapek mramorovací barvy.

  2. Barvy opatrně zamícháme špejlí nebo kouskem hřebene, aby se vytvořily spirály a vlnovky.

  3. Korkovou podložku opatrně položíme na hladinu tak, aby se nepotopila, necháme chvilku plavat a pak pomocí dvou špejlí či dřívek opatrně vytáhneme, necháme uschnout.

  4. Lahvičku opatrně jednou stranou položíme zlehka na hladinu, držíme ji za hrdlo a pomalu valíme po vodní hladině s barvou tak, aby se barva postupně nabalovala na sklo.

  5. Větší papíry a kusy textilu nebo stínítko na lampu musíme barvit ve větší nádobě. Barvu nakapeme na povrch vodní hladiny i v několika cákancích přes sebe, zamícháme špejlí nebo rozfoukáme, a pokud se nám vytvoří prázdná místa, ještě je drobnými kapičkami doplníme.

  6. List papíru položíme na hladinu opatrně tak, aby se nepotopil, pokládáme nejprve jednu stranu a stejným způsobem zvedáme z hladiny.

  7. Stínítko musíme položit na hladinu k jedné straně tak, abychom jej mohli valivým pohybem celé otočit po hladině a nemuseli jej při tom zvedat.

  8. Hotové výrobky je lepší přestříkat bezbarvým lakem. Mramorování déle vydrží a nebude se loupat.

Pepův tipO malinko pracnější, ale levnější je barvit olejovými barvami. Olejovou barvu rozmícháme s několika kapkami oleje (lněný, slunečnicový), trochou terpentýnu a ředidlem S6006. Do vody je vhodné přimíchat trochu tapetovacího lepidla (na 1 litr cca 2 čajové lžičky lepidla).
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Velikonoční barvení ještě trochu jinak 12  fotek

Velikonoční barvení ještě trochu jinak

S návody na zdobení vajíček jako by se roztrhl pytel, ale vy se pořád nemůžete rozhodnout, nevybrali jste si nebo si na některé techniky netroufnete? ...


Mandala 12  fotek

Mandala

Vysvětlovat, co je mandala, jak vzniká, komu je určena a jak působí, není posláním tohoto článku. V literatuře se však praví, že mandala je posvátný k ...


Barvení deky 4  fotek

Barvení deky

Vaše oblíbená deka utrpěla při posledním pikniku kosmetickou úpravu kečupem nebo jinou dobrotou a vy teď máte dvě možnosti – vrhnout se na ni s arm ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×