
Internetový hobby receptář
reklama
Oblékneme-li obyčejnou skříňku třeba na klíče do romantického kabátu, vytvoříme rázem zajímavý detail, na který lze vždy se zájmem pohlédnout. K takové zásadní změně, jakou je proměna dřevěné skříňky v jakoby starobylý kousek nábytku, potřebujeme jen pár věcí.A protože vánoce už nejsou daleko, můžeme skřínkou překvapit někoho blízkého.
Promyslíme si celkové barevné ladění skříňky a v tomto duchu provedeme základní nátěr mořidlem na dřevo, jen vynecháme výplň dvířek. Protože potřebujeme pouze malé množství mořidla, můžeme jej nahradit i obyčejnou barvou na látku (Duha, Iberia). V horké vodě rozpustíme trochu prášku a skříňku natřeme.
Vnitřní výplň dvířek lze ozdobit krakelováním, čímž v konečném stavu dosáhneme vzhledu starého a věkem popraskaného lakování. Základní nátěr provedeme tmavší akrylovou barvou, já použila modrou.
Po zaschnutí barvy na celou plochu naneseme krakelovací lak. Lak rozetřeme štětcem a necháme jej chvíli zavadnout. Mezitím si rozmícháme v misce bílou barvu.
Nátěr bílou barvou nanášíme na ještě mokrý krakelovací lak. Štětcem barvu roztíráme jedním směrem a do natřených míst se již nevracíme. Po zaschnutí vrchní vrstva popraská, takže vzniknou tmavé nepravidelné trhliny v bílé ploše.
Okraje dvířek zdůrazníme ozdobným lemováním z malých dlaždiček. Můžeme k tomu použít i trochu větší skleněné mozaikové čtverečky v modré, růžové a šedé barvě. Čtverečky poskládáme na okraj a vyzkoušíme si rozložení a barevnou skladbu.
K přilepení čtverečků lze použít jakékoli universální pevně lepící lepidlo určené pro lepení skla a dřeva. Přilepíme-li kostičky speciálním lepidlem pro mozaiku, můžeme se čtverečky ještě asi 10 minut po nalepení pohybovat a vyrovnávat mezery.
Jakoby starý a popraskaný nátěr na dvířkách učiníme ještě zajímavějším, pokryjeme-li ho obrázkem. Technikou découpage vytvoříme obraz přerušovaný trhlinami, jakoby staré malby. Z potištěného ubrousku vybereme vhodný detail a po obrysu jej vystřihneme.
Ubrouskovým potiskem můžeme také zakrýt i celou plochu výplně. Motiv otevřeného okna se střechami domků a ubíhající krajinou je klasický. Z ubrousku, skládajícího se ze tří vrstev, oddělíme poslední vrstvu s potiskem.
Lepidlem Art Potch pro ubrouskovou techniku potřeme celou plochu dvířek. Potom odhadneme umístění motivu a od středu k okrajům jej pokládáme na lepidlem potřenou plochu. Ubrousek přitom lehce roztíráme měkkým plochým štětcem namočeným do lepidla.
V místech podložených bílou barvou motiv zřetelně vyniká, pouze je přerušovaný tmavými trhlinami, čímž dosáhneme věkovitého vzhledu. Po zaschnutí můžeme celou skříňku přelakovat bezbarvým lakem (kupř. akrylovým).
Staré předměty mají svůj půvab, trhliny a praskliny na jejich povrchu vypovídají o historii a času, který od doby jejich vzniku uplynul. Ze struktury, ...
Oprýskaná skřínka z půdy nebo zrcadlo po babičce na nás dýchnou nostalgií zašlých časů ještě po létech a často nás přenesou do časů prázdnin a dětsk ...
Zkusili jste si už vyrobit ruční papír? Že k tomu nemáte potřebné pomůcky? Tak si nejprve zhotovte rámeček. Je to docela snadné.