Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Moderní trendy pro zastřešení pergol

Moderní trendy pro zastřešení pergol
Dát si v létě pod pergolou kávu je přáním mnohých z nás. Ne každý má to štěstí a má zahrádku, na kterou by mohl pergolu umístit. Když už to místo máme, je dobré se zamyslet nad tím, čím svoji pergolu budeme chtít zastřešit.
reklama

Zastřešování pergol prošlo v posledních 30-ti letech dlouhým a relativně bouřlivým vývojem.

  • před revolucí - běžné neprůhledné asfaltové lepenky nebo tlustý žlutý nevzhledný sklolaminát (designově nehezké, ale v té době skoro jediné možné řešení)
  • těsně po revoluci - velmi populární bitumenové vlnovky (papírový karton ve třech barvách napuštěný asfaltem, který na slunci měkne a vlastní vahou se prohýbá)
  • okolo roku 2000 - komůrkový polykarbonát (časté problémy se složitou montáží vyžadující odborníka, jinak do střechy zatéká) nebo relativně hezké, ale velmi problémové levné PVC vlnovky z hobbymarketů (první krupobití je pro tento typ desek současně i tím posledním – rozpadnou se)
  • současný trend – průsvitné nerozbitné polykarbonátové vlnovky s povrchovou krupičkou

Tyto desky se nazývají MARLON CSE. Mají podobu trapézové desky (hranatá vlna) dodávané ve dvou zabarveních - čirá a bronz (kouřově hnědá barva). Desky MARLON CSE byly přímo vyvinuty „na přání“ zákazníků, kteří vyžadovali na zastřešení pergoly materiál, která má hezký design, velmi jednoduše se montuje a především je absolutně odolný vlivům počasí (nerozbitný krupobitím a resistentní vůči UV záření). Vždyť kdo by chtěl každé dva roky kupovat novou krytinu a předělávat střechu na své pergole kvůli tomu, že stávající krytina z hobbymarketu na slunci zkřehla, v mrazu popraskala nebo ji rozbily první letní kroupy.

Všem těmto „nepřátelským vlivům“ odolávají právě polykarbonátové desky MARLON CSE. Výrobce je opatřil oboustranný UV filtrem, takže slunce nemá šanci desky poškodit. Polykarbonát v síle 0,8 mm, ze kterého jsou desky vyrobeny, zase garantuje reálnou nerozbitnost desek krupobitím. Výrobce, britská firma BRETT MARTIN, na desky navíc vytlačila z vnitřní strany hrubší povrchovou krupičkou, která zajišťuje velmi příjemný rozptyl procházejícího světla. Pod deskami proto není v létě během slunečních dnů výheň jako pod úplně průhledným materiálem. Povrchová krupička láme světlo do mnoha úhlů a pod deskami vzniká příjemné a hlavně přirozené lehké zastínění. V pergole je tak možné i v největším letním parnu příjemně poobědvat nebo si přečíst v klidu knihu aniž by byl člověk obtěžován prudkým letním sluncem. Především ženy jistě ocení i fakt, že skrze hrubší krupičku nejsou na vnějším povrchu desek příliš vidět časem usazené nečistoty (prachové skvrny, nečistoty od ptáků apod.).

Neméně důležitá je však i jednoduchá montáž, kterou bez obav zvládne každý kutil. Jako každá jiná vlnitá deska se pouze položí na nosný střešní rošt, přeloží se krajní vlna přes vlnu a to vše se jen došroubuje. Vlastní montáž desek je tak relativně rychlá a má (pokud dodržíte montážní pokyny) navíc jednu obrovskou výhodu – tímto extrémně jednoduchým montážním detailem nemůže nikdy zatékat.

Pár pergol jsem už postavil a vyzkoušel různé druhy zastřešení pergol. Od volné otevřené, přes prkna, OSB desky, kanadský šindel až po komůrkový polykarbonát. Stavěl jsem je pro kamarády a známé a nakonec i pro sebe. Vývoj zastřešovacích materiálů neustrnul a posunul se k materiálům kvalitnějším a odolnějším. Sám pro sebe jsem si před pár lety namontoval trapézové vlnky se zvýšenou desetiletou zárukou proti kroupám. Krupobití už tento materiál přežil několik. Do zbytků jsem střílel prakem a házel kamením, protože rád testuji, co materiál vydrží. Pergola nebo stání pro auto nestojí pětikorunu a šetřit na střeše se nevyplatí. Už také vím, že když je posezení umístěné na přímém slunci, je vhodnější než čirý materiál použít matný nebo odstín bronz. Prostě něco, co sílu slunečních paprsků zmírní a my u posezení s přáteli nebudeme muset mhouřit oči.

Velkou výhodou trapézových vln je přesné směrování dešťové vody nebo tajícího sněhu. Absence spojových středových a koncových lišt a díky profilování velká tuhost.

Pro české kutily máme připraveno několik variant polykarbonátových vlnovek:
– originál MARLON CSE s hrubou vnitřní krupičkou
– levnější verze SUNTUF CSE FR s jemnou vnitřní krupičkou
– úplně průhledné hladké desky SUNTUF CS

Chcete-li o polykarbonátových deskách od firmy LANIT PLAST vědět víc (technická data, videa, montážní návody) nebo si je rovnou zakoupit, navštivte webové stránky www.polykarbonat.cz.

Autor: Pavel Zeman (text), Lanit Plast s.r.o. (text a foto)

Související články

Plasty pro dům a zahradu - 1.díl 6  fotek

Plasty pro dům a zahradu - 1.díl

O nesporných kvalitách plastů se dnes můžeme přesvědčit na každém kroku. Přicházíme s nimi do styku den co den, aniž bychom si uvědomili jejich význam ...


Plasty pro dům a zahradu - 2.díl 10  fotek

Plasty pro dům a zahradu - 2.díl

V minulém dílu jsme si představili nejběžnější druhy plastů, které nacházejí největší uplatnění v našem domě nebo na zahradě. Dnes se zaměříme na nejz ...


Zastřešení pergoly komůrkovým polykarbonátem 7  fotek

Zastřešení pergoly komůrkovým polykarbonátem

Základní informace a přehled prosvětlovacích desek pro zastřešení pergol jsme si ukázali v minulém článku. Teď vám ukážeme, jak správně namontovat kom ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×