Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak množit pelargonie

Jak množit pelargonie

Množení pelargonií je jednou z oblíbených činností zkušenějších zahrádkářů, kteří chtějí mít přes léto na okenních parapetech, u pergoly nebo na terase bohatě kvetoucí rostliny. Ačkoliv příprava na namnožení trvá delší dobu, procedura je jednoduchá. S čím se pustit do rozmnožování, abych z mladých pelargonií vyrostli silní a krásní jedinci? Jděte na to chytře, využijte silné exempláře a na pěstování v substrátu zapomeňte.

reklama

Příprava pelargonií na množení začíná už v létě

Pro množení pleargonií potřebujeme zdravé a silné rostliny s bohatým květenstvím. Připravovat k řízkování začínáme od léta, kdy si vybereme nejlépe olistěné kusy se silnými stonky. Zaléváme tak, aby pelargonie netrpěly suchem ani přemokřením. Hlína musí být stále mírně vlhká tam, kde nepoužíváme samozávlahový systém. U něj stačí mít v zásobní komoře ve spodní části truhlíků dostatek vody s přídavkem hnojivých látek. Ale pozor, zaléváme vždy zásadně ráno a v době letních veder zásobu vody mírně omezíme nebo truhlíky stíníme. Silné sluneční záření ve spojení s vodním rezervoárem a tmavou nádobou je smrticí kombinací pro kořenový systém. Během dne teplota vody vzroste natolik, že kořeny jsou zničeny a rostliny hynou. Mírná ranní zálivka přímo ke kořenům je vhodnější v rámci předcházení problémům.

Hnojení provádíme jednou týdně tekutými výrobky. Dle návodu k použití je přimícháváme do zálivkové vody, kdy zaléváme ke kořenům. V druhé polovině vegetace hnojíme jednou za dva týdny, ke konci sezóny ho omezíme na minimum a snížíme i zálivku. Muškáty výborně sílí a nakvétají po hnojení droždím. Jednu kostku rozdrtíme do litru horké vody a necháme zrát po dobu dvou týdnů. Poté promícháme s třemi litry vlahé vody a zaléváme. Rostliny po drožďové zálivce dobře přirůstají a hodně kvetou.

Jakou volit zeminu - kupovanou nebo ze zahrádky?

Muškáty prospívají téměř ve všechny typech půd. Největší problémy nastávají překvapivě při pěstování vzrostlých i mladých kusů ve vylehčených substrátech z obchodů. Často se mylně domníváme, že když je tak lehký, tak přece nemůže slehávat. Je to přesně naopak, má v sobě malý podíl provzdušňujících složek, které jsou ve středně těžkých půdách. Při vydatné zálivce muškátům potom černají stonky. Způsobuje to značný sklon k zadržování vody a ta zůstává v nádobě.

Nejlepší z hlediska vlastností je středně těžká, hlinitá půda ze zahrádky, smíchaná s prosítovaným kompostem v poměru jedna ku jedné. Hlinitá struktura je hrubší, takže nemá sklony k rychlému slehávání a je vzdušnější. Kompost zajistí dostatečné množství živin ve fázi růstu a nakvétání bez rizika spálení vyvinutých kořenů.

Metody množení pelargonií

Nejvhodnější a zároveň nejjednodušší postup je řízkování. Metoda je založena na odříznutí části rostliny a jejím zasazení do substrátu, případně počítá s využitím hydroponie ve fázi vývoje kořenového systému nových kusů. K řízkování přistupujeme v průběhu března, když se muškáty probouzejí ze zimního odpočinku.

K odříznutí koncové části stonků použijeme velmi ostrý nůž. Řezy na obou částech desinfikujeme živočišným uhlím. Pokud se chystáme předpěstování provést v Jiffy balu nebo hlíně, pak konce stonků u řízků potřeme práškovým stimulátorem. Vývoj kořenového systému následuje ve dvou až třech následujících týdnech. Náročnější metodou je hřížení, spočívající v upevnění a zahrnutí stonku hlínou, kdy dojde k samovolnému růstu kořenů. Budoucí sadbu vlastních muškátů umístíme na okno, do zimní zahrady nebo vytápěného skleníku.

Výsadba vyvinutých sazenic

Poté, co se sazenice řádně vyvinou, přistoupíme k jejich výsadbě do truhlíků a květináčů. Zdravá a silná sazenice má několik sytě zelených listů, zdravou barvu stonku a vyvinuté první květenství. Sázíme zásadně do zahradní hlíny, smíchané s kompostem. Na šedesáticentimetrový truhlík použijeme tři sazenice. Jako spodní záhřevnou vrstvu na dno nádob můžeme využít nadrobno posekanou trávu z kompostu. K přihnojení tekutým hnojivem přistoupíme až po třech týdnech, kdy se sazenice ujmou a začnou růst.

Rady pro množení pelargonií

  • Při množení pelargonií řízkováním lze od léta do podzimu používat i granulovná hnojiva, určená pro tyto rostliny.
  • Prázdné nádoby pro pěstování po jiných rostlinách vymyjeme horkou vodou, zabráníme tím rozšiřování chorob a škůdců.
  • Pokud máme zbytek substrátu, můžeme jej promíchat se zahradní hlínou a kompostem a použít.
  • Zeminu si připravujeme již na podzim, uložíme ji v kbelíkách do skleníku nebo sklepa, kde nezamrzne.
  • Muškáty umí vytvořit záplavu květů, pokud je vysadíte za okno na parapet do truhlíků.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Související články

Šafrán jarní 8  fotek

Šafrán jarní

Hlíznatá rostlina, která tvoří výrazný předjarní aspekt na horských loukách při okrajích tajícího sněhu.


Jarní květina na stůl 8  fotek

Jarní květina na stůl

Nestihli jste koupit květinu na stůl? Vyběhněte na zahrádku nebo na louku, přidejte mašličku a hlavně pusu, maminky to potěší. Velký list přidejte ...


Jarní prostírání 11  fotek

Jarní prostírání

Než bude jaro tak si bez velkého šití nebo vyšívání připravíme jednoduchou barevně laděnou prostírku. První zelené lístky a žluté kvítky podbělu či ...


Jarní úklid na zahradě 12  fotek

Jarní úklid na zahradě

Na začátku jara, dovolí-li nám to počasí, je třeba pokračovat v úklidu a údržbě zahrady. Po prořezání ovocných stromů (děláme v únoru) prostříháme keř ...


Jarní ošetření proti přezimujícím škůdcům 6  fotek

Jarní ošetření proti přezimujícím škůdcům

Jarní ošetření proti přezimujícím škůdcům provádíme na ovocných a okrasných dřevinách. Nejčastěji ošetřovanou rostlinou jsou jabloně. Mezi přezimující ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
dovolena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Zkvalitnění sena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel Karas
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×