Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Mikroby v domácnosti vs. přehnaná hygiena

Mikroby v domácnosti vs. přehnaná hygiena

Že každá mince má dvě strany a všeho moc škodí, by mohlo o čistotě v domácnosti platit dvojnásob. Hygiena je důležitá a v čisté domácnosti se nám bude rozhodně lépe dýchat, ale určitě není nutné mít vše vysterilizované jako v nemocnici a vyměnit mikroby za chemikálie, které nám můžou škodit, dokonce ještě více.

reklama

Věděli jste, že ve vaší domácnosti nebydlíte sami? Je vás tam mnohem víc, a to nemluvíme o rybičkách nebo čtyřnohých miláčcích. Dalšími zaručenými spolubydlícími jsou mikroby. Nejsou vidět a není nutné se jich hned obávat. Při pravidelném úklidu a zdravé míře čištění nám nezpůsobí žádné potíže. Dokonce je už prokázáno, že přehnaná hygiena škodí a příliš důkladná desinfekce a likvidace mikrobů pro nás není nijak prospěšná. Pravidelný styk s mikroby totiž podporuje naši imunitu a tím upevňuje zdraví. Díky nim si tedy budujeme přirozenou obranyschopnost.

Naše tělo je uvnitř přirozeně osídlené různými prospěšnými bakteriemi. Znáte určitě bakterie ve střevech, které pomáhají s trávením a udržují naši imunitu v kondici. Stejně tak máme osídlenou různými mikroby i kůži. Zní to trochu děsivě, ale pokud jsou v přiměřeném množství, tak jsou pro naše zdraví nedocenitelnými pomocníky. Starají se o čištění, likvidují odumírající tkáň a také nepřátelské bakterie, které nám můžou škodit. Prospěšné mikroby na našem těle neustále pracují a bojují za naše blaho. Pokud tedy propadneme přehnané hygieně, zlikvidujeme vše, včetně přirozené pomoci a obrany.

Jak nám přehnaná hygiena škodí

Stejně tak není v pořádku přehnané uklízení a dezinfekce bytů a domů. Už malé děti potřebují pro správný vývin pravidelný styk s různými mikroby, aby si vypěstovaly odolnost a dostatečnou imunitu pro život. Představte si, že máte doma skoro sterilní prostředí, dítě i sebe držíte v izolaci, abyste se vyhnuli nepříjemným nemocem. Pak ale nastoupí do školky a dostane neočekávanou dávku bakterií a virů, na které není vůbec připravené. Mnohem lepší a přirozenější je proto postupné seznamování organismu s těmito souputníky a vytvoření si vlastní odolnosti vůči těm opravdu škodlivým.

Na druhou stranu ani časté používání silných čisticích prostředků není pro nás prospěšné. Naopak. I z tohoto hlediska přehnaná hygiena škodí. Jednak nám může poškodit kůži rozleptáním nebo způsobit nepříjemné svědění a zarudnutí, ale také je už dokázané, že časem způsobuje nepříjemné alergie, a také astma. Při používání v kuchyni se tyto chemické látky mohou dostat do jídla, a v neposlední řadě je všichni v domácnosti také vdechujeme. Buďte proto obezřetní a najděte si zlatou střední cestu.

Na co si při úklidu opravdu posvítit

Myjeme toaletu, vanu, umyvadlo, dřez, nádobí, podlahu. Často vše čistíme Savem a jinými dezinfekčními prostředky a těšíme se, jak jsme chráněni. Že to nemusí být až tak vhodné, jsme si už vysvětlili, ale zároveň děláme ještě další chybu. Zapomínáme na místa, kde se bakterie nejvíce hromadí, pak množí a my je skoro nijak nelikvidujeme. Které to jsou?

  • Kliky na dveřích, zejména na toaletě a koupelně. Než se dostaneme z toalety do koupelny, přeneseme veškeré bakterie na kliky u dveří. Při úklidu na ně proto nikdy nezapomínejte a pravidelně je utřete desinfekčním ubrouskem.
  • Místo pro odkapávání umytého nádobí. Nádobí myjeme pravidelně, ale co místo, kde se hromadí odkapaná voda. Tady je na místě použít pravidelně desinfekci a vyčistit i vnitřek držáku, kam umisťujeme právě umytý příbor.
  • Houbičky na nádobí, i houbičky a hadříky na úklid. Většinou je vymácháme, vypláchneme z velké špíny a necháme uschnout. Bakterie mají pak velkou párty a vesele se množí. Pak je při úklidu v podstatě rozneseme na místa, která jsme chtěli vyčistit. Propláchněte je proto po použití v octové lázni nebo v dezinfekčním prostředku.
  • Smetáky a mopy na úklid podlahy. Ty se také většinou po použití ponechají v klidu stranou a bakterie se vesele množí. Nezapomínejte proto na pravidelné čištění smetáků, mopů a také hlavice vysavače.

  • Pračka, myška a sušička. Může se zdát, že se tyto přístroje při své práci automaticky i čistí. Není tomu tak, protože v nich zůstává voda a vlhkost. Je důležité je pravidelně větrat, po použití je nechte pootevřené, aby přirozeně vyschly. Pračku a myčku občas pusťte naprázdno na nejvyšší teplotu jenom s přidáním 1 litru octu. Ocet dezinfikuje a pohlcuje pachy. Do myčky můžete vložit i houbičky a hadříky a tím je pořádně vyperete.
  • Koberce nemusíte pracně tepovat. Jednou za čas ho posypte jedlou sodou určenou pro čištění v domácnosti. Nechte zhruba dvě hodiny působit a pak pořádně vysajte.
  • Vypínače, dálkové ovladače a mobily. Ano i toto jsou líhně mikrobů a je dobré je také občas utřít desinfekčním ubrouskem.
  • Prkénka na maso, zejména ta plastová, jednou za čas také vydezinfikujte. Nejlépe poslouží obyčejný kuchyňský ocet. Pokud se rozhodnete pro komerční čisticí prostředek, zvolte takový, který je vhodný pro styk s potravinami.
  • Kosmetické houbičky a štětce. Posledním hodně opomíjeným místem jsou štětce na pudr a houbičky pro nanášení make-upu. Pravidelně byste je měli měnit, jinak se vám to může vymstít ošklivě podrážděnou pletí nebo pupínky.

Zbytek domácnosti uklízejte pravidelně a s rozumem. Skvělou službu vám všude udělá jedlá soda a ocet. I čistá teplá voda a houbička udělá dobrou službu a bohatě postačí. Chemické čisticí prostředky se snažte omezit, ale nemusíte je vynechávat úplně.

Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Čistota vs. domácí čističky odpadů 2  fotek

Čistota vs. domácí čističky odpadů

Běžné čisticí prostředky mohou zpomalit nebo dokonce zastavit fungování domácích čističek odpadních vod. Ekologické mycí prostředky jsou ale drahé ...


Zjednodušte si úklid se systémem Vorwerk Kobold VK200

Zametat, vysávat, vytírat - věčné kolečko, které se točí okolo podlah. Ale co takhle si to zjednodušit? S nástavcem na pevné podlahy, pomocí něhož ...

Zvládněte úklid podlahy v rekordně krátké době 4  fotek

Zvládněte úklid podlahy v rekordně krátké době

Je to pořád dokola. Vytírání podlahy se stává noční můrou, protože ať děláte, co děláte, podlaha není lesklá a zářivě čistá. Spíš je samá šmouha a ...


Nanotechnologie v domácnosti vám ulehčí život 5  fotek

Nanotechnologie v domácnosti vám ulehčí život

Nanotechnologie jsou technologie, které se vyznačují velmi malou velikostí (na bázi atomů) a využívají se nejen ve vědeckém světě a průmyslu, ale p ...


Díky výkonu nebude úklid problémem 3  fotek

Díky výkonu nebude úklid problémem

Čisté koberce bez prachu a smetí není jednoduché při běžném rodinném provozu udržet. k tomu potřebujete kvalitní vysavač. Při pořizování nového mát ...


Tipy na velký domácí úklid 4  fotek

Tipy na velký domácí úklid

Chystáte se na velký úklid a nevíte, kam vyhodit knihy, oblečení, rozbitý mixér nebo pánve? Zbyly vám po generálním úklidu na chalupě pytle plné vy ...


Nápady na rychlý úklid v kuchyni 3  fotek

Nápady na rychlý úklid v kuchyni

Úklid kuchyně zabírá spoustu času. Pokud je navíc vaše kuchyně příliš malá a navíc ještě spojená s obývacím pokojem, budete potřebovat nějaký nápad. A ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×