Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Materiály Knauf jsou vhodné i pro dřevostavby

Materiály Knauf jsou vhodné i pro dřevostavby

Na informaci, že v posledních letech neustále roste obliba dřevostaveb, není opravdu nic nového. Mimořádnou dynamiku ovšem téma dřevostavby bude vykazovat i v příštích letech, protože minimálně dotační program „Zelená úsporám“ těmto typům staveb nahrává, neboť beze zbytku splňují požadavky nízkoenergetických, ne-li pasivních domů.

reklama

Trochu oklikou tak vlastně vzniká dotační program pro podporu ekologických a vlastně i nízkoenergetických staveb, po kterém jsme všichni závistivě pokukovali v sousedním Rakousku. V takovéto situaci je více než aktuální rčení „Kdo chvíli stál, již stojí opodál“. Je tedy nejvyšší čas si trochu přiblížit, co v této oblasti může Knauf nabídnout.

A již úvodem je třeba zdůraznit, že toho není málo. K nejdůležitějším materiálům patří sádrokartonové desky včetně příslušenství, diamantové desky, sádrovláknité desky Vidiwall, cementové desky Aquapanel a suché podlahy. Vedle materiálů jsou neméně důležité i podklady k nim. Sem patří jak technické listy, tak hlavně legislativní podklady.

Sádrokartonové desky, ke kterým již zdánlivě není co dodat, mají ve dřevostavbách svoje nezastupitelné místo, protože na rozdíl od sádrovlákna vykazují nesrovnatelně vyšší objemovou stálost a tedy i nižší náchylnost k prasklinám ve spárách. Také jejich provedení hran je pro neznatelné přechody mezi spárou a deskou nenahraditelné. Co už se ví méně je to, že sádrokartonové desky mají i zkoušky na zavětrovací funkci dřevěných stěn, podobně jako je tomu u sádrovlákna. Použití sádrokartonových desek se nejčastěji realizuje ve formě předsazených stěn a podhledů. Z hlediska legislativních požadavků je sádrokarton podložen dostatečně širokou škálou podkladů, které zajišťují jeho bezproblémové použití ve dřevostavbách.

Sádrovláknité desky Vidiwall

Desky s izotropními vlastnostmi v rovině jsou použitelné pro zavětrování stěn. Jsou více odolné proti mechanickému namáhání, a to jak ve formě nárazu či lokálního poškození, tak pro zavěšování břemen. Ve většině dřevostaveb jsou kombinovány v druhé vrstvě s deskami sádrokartonovými, protože mají několikanásobně větší objemové změny a jsou podstatně náchylnější k vlasovými trhlinám ve spárách. Rovněž provedení lepených spojů desek není zcela ideální směrem pro bezvadné přechody ve spárách. Pro zpracovatele a výrobce dřevostaveb je důležité, že desky Vidiwall získaly evropské technické schválení ETA 007, kde jsou veškeré charakteristické hodnoty nutné pro výpočet a posuzování dřevostaveb.

Vedle toho umožňuje ETA prokázání vlastnosti desky v kterékoli zemi Evropské unie. Nově jsou rovněž provedeny zkoušky nosných i nenosných stěn s deskami Vidiwall a požární odolnosti podkroví. Pro použití Vidiwallu v dřevostavbě existují skutečně dostačující podklady.

Desky Diamant

Jedná se o speciální vysoce mechanicky odolné sádrokartonové desky, které spojují vlastnosti desek sádrovláknitých (mechanická odolnost) a sádrokartonových (objemová stabilita a snadné tmelení jako u běžného sádrokartonu). Jedná se o ideální variantu tam, kde výrobce dřevodomků uvažuje o jednovrstvém opláštění stěn a chce nahradit kombinaci sádrovlákno a sádrokarton jedinou deskou. Deska má do modra zbarvený karton a pro dřevodomky hrany AK nebo VK pro snadné sponkování. Ve spárách se tmelí sádrovými tmely jako sádrovláknitá deska.

Desky Aquapanel a Aquapanel Underlay

Cementové desky Aquapanel – bez dřevní hmoty s vysokou objemovou stálostí do prostorů s vysokou vzdušnou vlhkostí a do exteriéru. Dodávají se též ve formě suchých podlah, o kterých ještě bude řeč. Systém má již široký rozsah požárních a hygienických zkoušek včetně zkoušek podle ETA 004. Nově bylo pro desky Aquapanel vydáno Evropské technické schválení ETA 007 s uvedením veškerých charakteristických hodnot pro projektování a provádění. Aquapanel se využívá u rodinných domků především na podbití, předsazené fasády a pro bezespárové podhledy a stěny vnitřních bazénů.

Další novinkou jsou tzv. desky Aquapanel Underlay, nabízející elegantní řešení pro ty, kteří používají OSB desky jako podklad pro čisté podlahy. Aquapanel Underlay je pouze 6 mm silná cementová deska, kterou s radostí použijte tehdy, když budete chtít v koupelně na OSB desku položit dlažbu. Položení 6 mm silné desky Underlay vám elegantně, beze ztrát světlé výšky místnosti, umožní eliminovat objemové změny desky OSB.

Suché podlahy

Zde bychom především zmínili sádrovláknitou podlahu BRIO tloušťky 18 a 23 mm, která je na rozdíl od sádrovláknité podlahy Knauf Vidifloor vyrobena z jednoho kusu desky, a nabízí tak na trhu ojedinělou kombinaci přesnosti polodrážky s extrémní tenkostí podlahy (pouhých 18 mm). Vedle toho je velmi lehká, což prakticky představuje cca 22 kg/ m2, a nutno připomenout, že také objemově stálá. Za povšimnutí stojí i technický list F12 věnovaný suchým podlahám Knauf, který nabízí širokou paletu technických dat pro zatížení podlahy, hodnoty zlepšení vážené kročejové neprůzvučnosti pro lehké i těžké dřevěné stropy v kombinaci s různými variantami podhledů.

Pro příznivce snadného zpracování má firma Knauf připraveny osvědčené sádrokartonové suché podlahy F141 a F146, jejichž zpracování je extrémně snadné. Ta první vyniká absencí šroubování při montáži, ta druhá snadným řezáním desek pouze nožem na stavbě.

Materiály pro obklady a dlažby

Nejkrásnější pocit montéra suchých staveb je, když je jeho práce předána, povrchy se již obkládají a on může jit na kafe. Ale i obkladač bere do ruky materiály Knauf – především lepidla na obklady a dlažby a spárovací hmoty pro interiér (Fugenbunty) i exteriér (Flex Fuge Schnell). Nezajímavá není ani zálivková spárovací hmota pro exterémně široké spáry mezi zahradními kameny.

Pro nesmírně populární difuzně otevřené systémy má Knauf připravenu jednu specialitu. Je jím certifikovaný fasádní systém Knauf Marmorit, jehož stěžejním produktem je textilními vlákny vyztužená armovací stěrka SM 700 určená pro stěrkování dřevovláknitých desek (Steico, Agepan apod.). Zároveň je možné použít tuto stěrku nejen jako armovací, ale také jako finální omítku.Stavíte-li dřevostavbu, stačí vám postavit základy, dřevěný skelet, instalace, zařizovací a sanitární předměty a střechu. Ostatní potřebný materiál může mít značku Knauf.

Více informací získáte na www.Knauf.cz.

Autor: Miroslav Nyč (text), Knauf (foto)

Související články

Požární omítka Vermiplaster 3  fotek

Požární omítka Vermiplaster

Firma Knauf uvádí na trh novinku v podobě sádrové požární omítky Vermiplaster. Jedná se o strojní sádrovou omítku, která je určena pro požární ochr ...


FOR PASIV a FOR WOOD už za pár dní 3  fotek

FOR PASIV a FOR WOOD už za pár dní

Již 7. února se v PVA EXPO PRAHA představí souběh veletrhů FOR PASIV a FOR WOOD. Nenechte si ujít šanci dozvědět se vše k vašim budoucím projektům ...


Nová Knauf hydroizolace exteriér 2K 2  fotek

Nová Knauf hydroizolace exteriér 2K

V oblasti stavební chemie pro pokládku obkladů a dlažeb uvádí firma Knauf na trh novou hydroizolační stěrku určenou zejména pro použití v exteriéru.


Ruší vás hluk od sousedů? Knauf má jednoduché řešení! 5  fotek

Ruší vás hluk od sousedů? Knauf má jednoduché řešení!

Protože nás celý den obklopuje intenzivní hluk doslova na každém kroku, doma toužíme po co největším klidu. Ovšem ouha, pokud máme rušné sousedy, k ...


Knauf Point vám spočítá množství materiálu i cenu a ukáže pracovní postup krok za krokem 1  fotek

Knauf Point vám spočítá množství materiálu i cenu a ukáže pracovní postup krok za krokem

Kalkulátor Knauf Point vám poradí s výběrem materiálu, spočítá potřebné množství materiálu a jeho cenu, ukáže pracovní postup krok za krokem, vytvo ...


Jak si vybrat správnou sádrokartonovou desku 10  fotek

Jak si vybrat správnou sádrokartonovou desku

Pokud právě stavíte, rekonstruujete dům, přestavujete byt nebo zabydlujete třeba podkroví, pak se zcela určitě neobejdete bez suché výstavby. Vylou ...


Zatočte s nechtěným hlukem a ozvěnou, nové akustické desky Cleaneo RE 7  fotek

Zatočte s nechtěným hlukem a ozvěnou, nové akustické desky Cleaneo RE

Znáte to všichni – stačí trošku rozlehlejší prostor a v momentě, kdy začne mluvit více lidí najednou a k tomu je puštěné rádio nebo televize, tak n ...


Dokonalé ticho – s akustickými sádrokartonovými deskami lehce dosažitelný komfort 4  fotek

Dokonalé ticho – s akustickými sádrokartonovými deskami lehce dosažitelný komfort

Zná to každý obyvatel panelového bytu, bytového domu, ale třeba i zděného domu. Věčný hluk od sousedů – dupající děti, plačící kojenec, hlasitý hov ...


Omítka je účelný a pohledný kabát domu 3  fotek

Omítka je účelný a pohledný kabát domu

Zateplování je šlágrem posledních let. Energie výhodné pro vytápění, k nimž patří elektřina, plyn a topné oleje, ale postupně neustále zdražují. A tak ...


Speciální sádrokartonové desky 12  fotek

Speciální sádrokartonové desky

Klasický sádrokarton, s nímž mají kutilové své zkušenosti, se u nás používá přibližně dvacet let, ale na trh průběžně přicházejí řešení, která jeho vl ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Kamenná dlažba z odseků Novostavby
Poslední příspěvek: 8.2.2018 12:33 Gabriela
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
0
sadSD Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 leossilny
0
Vysoký kanál Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Luba
0
Prosba o pomoc Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
0
venkovní žaluzie Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Andrea Roubalová
0
Kapková závlaha Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Smartiri
0
Dřezy Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Tom
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Kamenná dlažba z odseků Novostavby
Poslední příspěvek: 8.2.2018 12:33 Gabriela
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×