Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/materialy/spoje/upevnovaci-technika-21-stoleti): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Upevňovací technika 21. století - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Upevňovací technika 21. století

Upevňovací technika 21. století
Zavěsit obrázek, zrcadlo nebo třeba i poličku na zeď nebo upevnit na stěnu libovolný předmět byl ještě před dvěma desítkami let problém. Do cihlové zdi bylo nutno vysekat hranatý otvor, vyplnit jej řídkou sádrou a zatlačit do něj dřevěný hranolek se zkosenými stěnami. Samo sekání bylo pracné, odklízení prachu a odštěpků cihel zdržovalo a s montáží předmětu se muselo čekat, až se sádra vytvrdila. V současných budovách s betonovými nosnými prvky se podobné upevňování snad ani realizovat nedá.
reklama

Jako velký vynález se proto začaly koncem 19. století používat dřevěné kolíky vyráběné z tvrdého dřeva, které se běžně používaly pro spojování dřevěných tesařských prvků. Zatímco dřevěné kolíky pro spojování dřeva se do vyvrtaných otvorů zarážely silou a případně byly pokryty klihem, válcové kolíky se pro snazší spojení se stavebními materiály vyráběly s podélně rýhovaným povrchem a s podélným otvorem o průměru několik milimetrů. Česky se jim říkalo týble.

Hmoždinky historicko-lingvisticky

Slovo „týbl“ pochází z německého dübel, což podle slovníku (SPN 1970) znamená v němčině kolíček, čípek, klínek. U nás se význam tohoto výrazu posunul, takže ho užíváme zejména pro dřevěné tyčky pro spojování dřevěných konstrukcí.
Anglicky se dřevěné spojovací kolíky nazývají pegs, pins, trunnels, treenails, dowels, používá se rovněž slangový výraz nogs. Plastová hmoždinka je Screw Plug (něco jako šroubová zátka). Plastové hmoždinky jsou ve Francii cheville plastique, ve Španělsku taco, v Itálii tasello a v Norsku mur plugg. Mimochodem, ve Francii se dodnes vyrábějí hmoždinky dřevěné, cheville du bois, které připomínají ty naše předválečné vyráběné z bukových kulatin.
U nás by se namísto vžitého výrazu hmoždinka měl používat podle oficiálního názvosloví výraz „plastová kotva“, ale jaksi se nevžil.

Co namísto dřeva

Ani řešení s dřevěnými kolíky není nejlepší pro omezenou životnost dřeva v trvale vlhkých zdech, takže již ve 20. letech 20. století se prodávaly válečky stočené z plechu (zejména olověného), které se vsunuly do vysekaného otvoru a otáčením šroubu se přitlačily k jeho stěnám. Ještě kolem roku 1960 byl v časopisu Věda a technika mládeži popisován objev (zřejmě pocházející z SSSR), který spočíval v tom, že vhodný vrut se obtočil mnoha závity hliníkového drátu, do něhož se pak vrut při dotahování pevně „zařízl“.
První sériově vyráběné hmoždinky se ukázaly jako „slepé uličky vývoje“ (John Joseph Rawlings si nechal v roce 1911 patentovat konopnou šňůru napuštěnou zvířecí krví, do níž se šrouboval příslušný vrut; německá společnost Upat v Hamburku vyráběla hmoždinky z konopné šňůry s vlisovanou plechovou vložkou, patent 1926). Proto měl mimořádný úspěch objev hmoždinky, kterou si v roce 1957 nechal pod označením „Fischer S“ patentovat Artur Fischer (zakladatel společnosti fischerwerke).

Upevňovací technika 21. století: moderní prostředek, moderní materiál

Upevňovací technika 21. století:Namísto vysekávání otvorů do zdí bylo možno příslušné otvory vyvrtat, protože přijatelně lehké elektrické ruční vrtačky bylo možno zakoupit (vyráběly se od konce 2. světové války), a rovněž vrtáky se slinutými karbidy, schopné vytvořit otvor v cihle i v betonu, byly dostupné (karbid wolframu slinovaný kobaltem již také překročil práh laboratoří). Do otvorů rychle a téměř bez nepořádku vyvrtaných se zapustily plastové hmoždinky, jejichž cena díky rozvoji výroby neustále klesala. Vedle původního odolného a časově naprosto stálého termoplastického materiálu polyamidu (nylonu) se zkoušely i další slibné plasty. V současné době je používán také polypropylen a polyetylen v různých modifikacích, hmoždinky se vyrábějí v mnoha provedeních a dokonce i barvách a o průměru od 5 do 20 mm.

Obliba hmoždinek měla zřejmě vliv na urychlení vývoje vrutů a šroubů vhodných pro strojní výrobu a opatřených některým ze samostředicích systémů. Vedle několika druhů imbusů to byly zejména křížové drážky samořezných vrutů oblíbené i u kutilů.
Elektrickou vrtačkou je tedy dnes možné za několik minut vyvrtat ve zdi na zvoleném místě otvor, hmoždinku do něj nasucho vsunout a stejnou vrtačkou do hmoždinky zašroubovat vrut. Před třiceti lety by podobná práce trvala mnoho hodin.

Autor: Karel Štech (text a foto), Fischer, PePa (foto)

Klíčová slova:


Související články

Kotvení chemickou maltou v betonu 2  fotek

Kotvení chemickou maltou v betonu

Pojem chemická kotva či chemická malta dnes není nic neznámého. Vyznačuje se především vysokou únosností, lze ji aplikovat do vlhkých otvorů a otvo ...


Rozebíratelné nábytkové spoje 5  fotek

Rozebíratelné nábytkové spoje

Rozebíratelné nábytkové spoje slouží k snadnému sestavení nábytku a v případě potřeby k jeho opětovnému rozložení. Pravděpodobně znáte nábytek z Ikea, ...


Viset se dá kdekoliv 15  fotek

Viset se dá kdekoliv

Zatímco cihlová stěna, všechny druhy tvárnic a dokonce i dřevěné obložení stěn umožňují, aby se na ně zavěšovaly a jinak upevňovaly nejrůznější předmě ...


Hmoždinky pro sádrokarton – 2. díl 23  fotek

Hmoždinky pro sádrokarton – 2. díl

Způsobů, jak upevnit předmět (obraz, zrcadlo, poličku) na stěnu je několik; ale například lepení je natolik nezvratným procesem, že se v praxi nepouží ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Betonové tvárnice Svahovka Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman suchánek
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×