Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/materialy/spoje/hmozdinky-pro-sadrokarton-2): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Hmoždinky pro sádrokarton - 2. díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Hmoždinky pro sádrokarton – 2. díl

Hmoždinky pro sádrokarton – 2. díl
Způsobů, jak upevnit předmět (obraz, zrcadlo, poličku) na stěnu je několik; ale například lepení je natolik nezvratným procesem, že se v praxi nepoužívá. Hřebíky, strojně upevňované sponky ani vruty v některých materiálech příliš nedrží, a tak je většinou nutno použít vhodné typy hmoždinek. Zdůrazňujeme „vhodné typy“, protože ne všechny lze použít například pro montáž na deskové předměty.
reklama

Hmoždinky pro sádrokarton – 2. díl: další typy vhodné pro sádrokarton

Hmoždinky pro sádrokarton – 2. dílSádrokartonové desky jsou, podobně jako desky z minerálních vláken nebo dřevotřísky, tenkostěnné a při rozpínání hmoždinky nebo kotvy by se mohly snadno roztrhnout, zejména u okrajů. Do sádrokartonu je proto možno použít jen speciální šroubovací hmoždinky nebo hmoždinky a kotvy s tzv. tvarovým stykem.Ve specializovaných prodejnách se lze setkat s mnoha typy hmoždinek. Parametry některých jsou však sporné a většinou k nim nejsou dodávány instrukce usnadňující jejich montáž. Výraz „univerzální hmoždinka“ často zahrnuje typy, které v tenkých deskách sádrokartonu nedrží.

Z výrobků firmy Fischer patří do kategorie hmoždinek použitelných pro sádrokartonové desky tyto typy: GK, GKM, GPF, HDF, A4GK, kovové hmoždinky HM a rovněž sklopné K, KD, KDH a KM.

Nylonové hmoždinky typu GK

Jsou to speciální hmoždinky s kónickým tvarem a ostrým závitem. U těchto hmoždinek se využívá měkkosti sádrokartonu, do něhož se hmoždinka pomocí nástroje zavrtá. Předtím je nutno do sádrokartonu o tloušťce nad 15 mm vyvrtat otvor o průměru 4 až 5 mm, u slabších desek není předvrtání nutné. Je nezbytné, aby byl za deskou dostatečný prostor.

Tyto hmoždinky jsou vhodné zejména pro montáž předmětů na jednoplášťové nebo dvouplášťové sádrokartonové stěny a pro sádrokartony s izolací na zadní straně.

Nástrojem, kterým se hmoždinka do sádrokartonu zašroubuje, je ocelová tyčka se šestihranným profilem, která se dá upnout do ručního nebo lépe do elektricky poháněného šroubováku. Umožní nejen zašroubovat hmoždinku do sádrokartonu, ale následně i vrut do hmoždinky. Nástroj je zdarma k dispozici při nákupu každého balení 100 ks hmoždinek.

Vzhledem k tomu, že sádrokarton je poměrně měkký, můžeme použít nástroj se šestihranem i pro vytvoření potřebného otvoru.

Hned nato hmoždinku zašroubujeme do vytvořeného otvoru.

Poté tímtéž nástrojem zašroubujeme do hmoždinky vrut s křížovou hlavou.

Upozornění:
Nylonové hmoždinky typu GK nejsou vhodné pro sádrovláknité a dřevotřískové desky a rovněž pro sádrokarton s obkladačkami.

Hmoždinky do sádrokartonu typu GKM

Od hmoždinek GK se liší materiálem – jsou vyrobeny ze slitiny hliníku. Mají prakticky shodný tvar jako hmoždinky GK a do sádrokartonu je lze zašroubovat pomocí výstupku na těle hmoždinky.

Pro hmoždinky GKM volíme vruty s hlavou zápustnou nebo čočkovou.

Pro upevňování do sádrokartonových desek nemusíme předvrtávat otvor; ten je nutný jen u sádrovláknitých desek (průměr 8 mm).

Garantovaná zatížení Nrec


Síla materiálu GK/GKS
Sádrokarton 9,5 mm 0,07 kN
Sádrokarton 12,5 mm 0,08 kN
Sádrokarton 2× 12,5 mm 0,11 kN

Upozornění:
Jestliže použijeme pro dotahování hmoždinky a vrutu elektrický šroubovák, musíme u něj omezit utahovací moment.

Hmoždinky GPF, HDF, A4GK

Hmoždinky GPF, HDF a A4GK jsou plastové (nylon) a jsou určeny pro vruty o průměru 3–5 mm. Tyto typy jsou vhodné zejména pro omezené hloubky dutin, protože jim stačí 15, příp. 20 mm hloubky dutiny. Zejména hmoždinky A 4 GK je možné používat na desky jakkoliv tenké – například pro montáž na stávající umakartová jádra v panelácích.

Ve všech případech se vrut provlékne připevňovaným předmětem a hmoždinka se zezadu na vrut lehce nasadí. Pak se pomocí vrutu a připevňovaného předmětu zasune do vyvrtané díry.
Vrut se zašroubuje za současného lehkého tahu nebo natočení připevňovaného předmětu. Hmoždinka se tak přitáhne k zadní straně stěny a neprotáčí se.

Parametry hmoždinek GPF, HDF a A4GK (ve všech případech jsou použity samořezné vruty o průměru 4 mm)


Typ Délka hmoždinky Minimální tloušťka desky
GPF 35 12,5
HDF 38 12,5
A 4 GK 20 1

Pro upevňování předmětů na sádrokarton je možno použít i hmoždinky UX (psali jsme o nich v našem seriálu 14. 3. tohoto roku).

Hmoždinky se při citlivém dotahování „zauzlují“ a předmět tak spolehlivě fixují. Připomínáme, že se hmoždinky dotahují až „skrz předmět“, popřípadě se na sádrokartonovou stěnu nejprve upevní vhodná lišta, hranolek nebo úhelník, na které se pak zavěsí polička nebo jiný předmět.

Poznatky z praxe

Otvory do sádrokartonu je nutno vrtat vrtákem na kov nebo na dřevo (se středicím hrotem), nižšími otáčkami, s vypnutým příklepem a pokud možno s omezovačem točivého momentu.
Otvory v sádrokartonu nesmí být příliš blízko u sebe, jinak se deska může při zatížení rozlomit.

Jestliže bude nutno na sádrokartonovou stěnu zavěsit těžší předmět (například kuchyňskou polici), doporučuje se upevnit na stěnu pomocí většího počtu hmoždinek nejprve vhodnou desku překližky a poličku pak upevňovat k této desce.

Připraveno ve spolupráci s fischer-cz.cz

.

Autor: Karel Štech (text), Fischer, PePa (foto)

Klíčová slova:


Související články

Rámové hmoždinky 14  fotek

Rámové hmoždinky

Hmoždinky, jak již bylo řečeno, jsou vynálezem dvacátého století. K jejich úspěšnému rozšíření všude po světě napomohla vysoká odolnost a nízká cena p ...


Montujeme zárubně do příček Rigips 12  fotek

Montujeme zárubně do příček Rigips

Milí kutilové, minule jsme vám prozradili, jak montovat příčky ze sádrokartonu. Dnes budeme pokračovat a podíváme se, jak do nich umístit zárubně. Pok ...


Upevňovací technika 21. století 7  fotek

Upevňovací technika 21. století

Zavěsit obrázek, zrcadlo nebo třeba i poličku na zeď nebo upevnit na stěnu libovolný předmět byl ještě před dvěma desítkami let problém. Do cihlové zd ...


Viset se dá kdekoliv 15  fotek

Viset se dá kdekoliv

Zatímco cihlová stěna, všechny druhy tvárnic a dokonce i dřevěné obložení stěn umožňují, aby se na ně zavěšovaly a jinak upevňovaly nejrůznější předmě ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Betonové tvárnice Svahovka Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman suchánek
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×