Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/materialy/plasty/prakticke-plasty-pro-dum-i-zahradu-2-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Praktické plasty pro dům i zahradu - 2. díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Praktické plasty pro dům i zahradu, 2. díl

Praktické plasty pro dům i zahradu, 2. díl
V první části jsme se seznámili se základními druhy plastových komůrkových desek. V druhé části si představíme desky po stránce technické. Povíme si, jak je bezpečně přepravovat a skladovat a představíme si další druhy praktických plastů.
reklama

Plasty pro dům i zahradu 2. díl:

Trapézové plasty jsou vhodné pro zastřešení pergol a přístěnků stejně jako komůrkové desky. Na jejich středový spoj však není zapotřebí spojovacích elementů. Délkově a šířkově je stačí pouze přes sebe vhodně alespoň o jednu vlnu přesadit. Jejich profil může být obloukový nebo hranatý.

Plasty pro dům i zahradu 2. díl: Doprava a skladování

Komůrkové desky je nutné dobře skladovat. Jsou citlivé nejenom na montáž, ale i na dopravu a vhodné uskladnění před samotným použitím. Při dodržení několika základních zásad nám však budou dlouho a dobře sloužit.

Desky jsou svým rozměrem objemné, ale lehké. Díky nízké váze je snadno převezeme na střeše auta. Vhodné však je, aby to nebylo v přílišném teple a aby tak zůstaly pouze po dobu převozu. Nejlepší pro jejich uchycení jsou široké popruhy – lépe rozloží tlak na kraje desek, které by se mohly deformovat. Desky je vhodné při převozu na střeše podložit v celé délce širšími latěmi a vytvořit jim tak rovný podklad.

Po převozu, nebudeme- li je rovnou používat k montáži, uložíme desky naplocho na rovný podklad nejlépe do garáže. Venku je před přímým slunečním světlem můžeme chránit zakrytím plachtou. Ponecháme-li je před montáží delší čas na přímém slunci bez rovného podložení a zakrytí, mohou se desky zdeformovat a jejich ochranné folie s nimi spéct.

Plasty pro dům i zahradu 2. díl: Rozměry desek

Běžné standardní rozměry desek z komůrkového polykarbonátu jsou 2100×6000 mm.

Na objednávku je možno:

  • šířky 980, 1200, 1250 mm,
  • délky 7000, 12000 mm.

Tloušťka materiálu je od 4 do 32 mm, počet stěn je od 2 do 5 .

V hobbymarketech je možné zakoupit i menší a kratší formáty, většinou v délkách 1000, 1500, a 2000 mm. U specializovaných prodejců je zase možné domluvit pořez nebo v případě většího kusu vzít a zaplatit jenom část požadovaného formátu.

Materiál není nejlevnější, proto je dobré objednat si nebo vybrat takový rozměr, abychom prořez eliminovali.

Plasty pro dům i zahradu 2. díl: Úprava materiálu a formátování

Nespornou předností desek nejenom při montáži, ale i při manipulaci, je jejich nízká hmotnost.

K dalším přednostem patří snadné opracování tohoto typu materiálu běžnou formátovací pilou s ostrým kotoučem s vidiovými plátky. Více jemných zubů materiál nepoškodí. Při montáži nebo na stavbě je možné upravit desky podle pravítka nebo latě elektrickou okružní pilou, tzv. maflem. Použít je možné i ostrou pilku ruční. Na tvarové výřezy použijme pilku přímočarou. Otvory pro montážní krytky snadno předvrtáme ostrým vrtákem. Nikdy však nevrtáme přímo u kraje desky, ale min. 40 mm od jejích hran.

Tip

Při formátování desek a transportu neodstraňujeme ochranou folii. Desky jsou tak až do poslední chvíle chráněny proti poškrábání. Folie zároveň při formátování zabraňuje zbytečnému třepení a vytrhávání materiálu v řezu.

Plasty pro dům i zahradu 2. díl: Oblouky

Díky snadnému prohnutí desek a vytváření oblouků je tento materiál téměř nenahraditelný při zastřešování bazénů pojízdnými oblouky, výrobě obloukových světlíků nebo zastřešení vchodů domů. Materiál sám nemá tvarovou paměť, je vlastně pouze vložen do připravené kovové nebo hliníkové, tvarově připravené konstrukce, které se díky nízkému vnitřnímu pnutí v podélném směru podřídí.

Tvar zaoblení je dán tloušťkou desky, počtem vnitřních stěn a složitostí členění. Čím tenčí deska s nižším počtem komor, tím snáze se oblouk o menším poloměru vytvoří.

Úhel ohnutí však musí být takový, aby nedošlo k bodu zlomu. Nápomocné nám v tom mohou být opět technické listy, nebo tabulky přiložené k výrobku. Na vyzkoušení oblouku jde také použít úzký podélný odřezek materiálu. Podle něj snadno určíme i potřebnou délku materiálu, který prohnutím a obloukem ztratíme.

Teplo, slunce a hluk

Většina desek má jednu nebo obě strany odolné proti UV záření. Sluneční paprsky je pak nepoškodí. Desky jsou při prodeji baleny v ochranné folii, na které je strana s UV filtrem vyznačena. Ochrana proti záření však není ochrana proti teplu. Desky jsou velmi citlivé na přijímání tepla a změny teplot. S tím je nutné počítat při jejich použití a připevnění stejně jako při transportu. Desky jsou v závislosti na změně tepla roztažné, a proto by jejich uchycení mělo umožňovat malou pohybovou dilataci. Desky přichycené natvrdo, které nebudou mít možnost přirozeně vyrovnávat vnitřní pnutí způsobené změnou teplot, se mohou zkroutit poškodit, potrhat a znehodnotit. Nevhodné je také použití desek u přímého zdroje tepla, např. k zastřešení krbu nebo ohniště. Sálající teplo nebo odletující jiskry by mohly materiál poškodit.Výborné tepelně akustické vlastnosti a vysoká světelná prostupnost u silnějšího vícekomorového materiálu umožňují materiál využít i při prosvětlení velkých ploch u chodeb domů, garáží, dílen nebo sportovních zařízení. To vše bez obavy ze ztráty tepla v zimním období.

Plasty pro dům i zahradu 2. díl: Regulace slunečního záření

Druh plastové desky vybíráme však nejen podle typu použití. Pomoci rozhodnout se při výběru nám může například i to nakolik se potřebujeme chránit před pohledem cizích očí nebo přímým sluncem. Desky tak mohou být čiré a téměř průhledné nebo naopak opálové, kouřové nebo barevně zatónované. Záleží na tom, jestli třeba stříška připojená k domu má splňovat nejen ochranu proti dešti, ale i proti slunci a zmírnit jeho intenzitu. K tomu jsou vhodné matně opálové povrchy nebo kouřová varianta. Ty jsou vhodné i pro zachování intimity při zastřešení bazénu. Chceme-li naopak prosvětlit střešní světlík nebo vstup do domu, využijeme spíše čirý materiál.

Pozor. Při montáži nesmíme zapomenout dát stranu s povrchem chráněnou proti UV paprskům navrch.

Možno stoupat, ale ...

Při montáži desek je někdy nutné na desku nebo zastřešení vkročit. Na místo zatížení však nejdříve položíme jedno nebo dvě široká hladká a čistá prkna nebo pruh překližky, který naši váhu bezpečně roznese na větší plochu a desky tak zůstanou nepoškozeny.

Plasty pro dům i zahradu 2. díl: Použití v interiéru

Komůrkový polykarbonát, plastové nebo akrylátové desky nejsou však vhodné pouze pro zahradu nebo okolí domu. V bytě je můžeme využít také. Stále více pronikají do dveří moderních posuvných skříní, protože jsou lehké a svojí částečnou propustností světla nepůsobí hmotně. V bytech s malými dětmi jsou lehčí a především bezpečnější jako alternativní výplně dveří místo těžšího a snadno rozbitného skla. Vhodné jsou i pro různé optické příčky, předěly nebo zástěny. Akrylové desky s různými povrchovými rastry zase zachraňují naše koupelny od promáčení coby výplně sprchovacích rohů a zástěn.

Plasty pro dům i zahradu 2. díl: Použití

Ve městě nebo v okolí našich domů můžeme tyto materiály vidět při použití zastřešení benzinových pump nebo místo skel jako výplně autobusových zastávek.

Trapézové desky

Jsou jednovrstvé a připomínají vlastně plastový vlnitý plech. Jejich tvarování zvyšuje pevnost celé desky. Díky snadnému šířkovému a délkovému napojení pouhým přeložením můžeme bez jakýchkoliv spojek zakrýt nebo zastřešit téměř libovolně velkou plochu. Také formátování desek na rozměr téměř odpadá. Desky se prostě jen o něco více přeloží přes sebe. Zásady platné pro komůrkové polykarbonáty jsou platné i pro tento materiál. Pomocníkem nám opět bude technický nebo montážní list. Nejběžnější barevnost materiálu je kouřové a čiré provedení. Od rovných desek se také liší profilovými montážními podložkami, které přesně kopírují jejich tvarování. Při transportu je také možné je opatrně srolovat.

Na vchodové stříšky, pergoly i stání pro auta je možné použít také sklolaminátové samonosné oblouky v trapézovém profilu, kotvené do dvou samonosných podpěr. Tato krytina nevyžaduje dodatečnou střešní konstrukci, je odolná proti UV záření i proti kroupám.

V některém z příštích článků vám ukážeme montáž obloukových trapézů.

Potřebujete-li plasty pro vaši zahradu, zastřešení či rekonstrukci, podívejte se na www.pamaas.cz.

Autor: PePa (text a foto), PAMA, a.s.

Klíčová slova:


Související články

PAMA se účastní veletrhů IBF Brno 1  fotek

PAMA se účastní veletrhů IBF Brno

PAMA a.s. vás srdečně zve na 18. ročník tradičních jarních Stavebních veletrhů Brno, které se konají od 23. do 27. dubna. Kromě skvělé nové prezentace ...


Praktické plasty pro váš dům i zahradu, 1. díl 25  fotek

Praktické plasty pro váš dům i zahradu, 1. díl

Komůrkový polykarbonát – Makrolon, Marlon, Lexan, Daulux, Decolite, Modular, Barlo nebo Molanex – obchodní nebo prodejní názvy a značky materiálu se l ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Betonové tvárnice Svahovka Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman suchánek
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×