Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/materialy/okna-a-dvere/lamelove-shrnovaci-dvere): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Lamelové shrnovací dveře - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Lamelové shrnovací dveře

Lamelové shrnovací dveře
V malém nebo špatně vyřešeném panelovém bytě mnohdy otevřené dveře překážejí nebo blokují dveře sousední. Řešením se proto mohou stát dveře shrnovací. Například v malé koupelně, kam by se nám kvůli otevírání dveří nevešla pračka, nebo v malé předsíni, kde potřebujeme řešit prostor stejně jako v našem případě. Lamelové dveře vypadají vzdušně, díky pískování výplní velmi moderně a do předsíně pouštějí světlo.
reklama

Při koupi lamelových shrnovacích dveří je možno vybírat z různých desénů a typů výplní. Dveře mohou být plné nebo prosklené, v plastu, kožence nebo ve dřevě. Jejich cena se podle typu provedení a materiálu pohybuje od 1000 Kč do 6000 Kč u luxusnějších. Naše dveře jsou v cenové hladině okolo 5000 Kč. Jsou vhodné všude tam, kde nám klasické dveře nevyhovují nebo se prostě nevejdou.

Postup

 1. Vše potřebné k montáži je ke dveřím přiloženo. Z nářadí využijeme vrtačku nebo akumulátorový šroubovák a ostrou pilku s jemným ozubením, kterou může nahradit pilka na kov.

 2. Po prohlédnutí návodu si vedle sebe uspořádáme na podlahu jednotlivé díly, které spolu sousedí a budou vzájemně spojeny. Začneme nejprve průhlednými výplněmi.

 3. Do stranových prolisů v bocích výplní vsuneme spojovací díl nahrazující panty. Postupujeme opatrně a postupně mírným tlakem nasouváme spojovací díl mezi obě výplně.

 4. Stejně tak pak postupujeme u dílů dalších. Spojovací díl se ale musí dávat střídavě opačně, aby bylo zachováno harmonikové skládání dveří. Takto postupně spojíme všechny čtyři středové části.

 5. Po složení střední části dveří nasuneme na jedné straně oba plné díly výplně. K nim přidáme tenkou stranovou kotvící lištu, kterou budou dveře připevněny na straně k zárubním.

 6. Z druhé strany nasuneme jen jeden plný díl, v kterém bude připevněn úchyt a jistící magnet. Po spojení všech dílů dveře poskládáme do harmoniky. Tím zkontrolujeme správnost jejich složení.

 7. Dveře vložíme mezi zárubně a rozložíme je. Tím zkontrolujeme, zda celý prostor dobře vyplní. V této chvíli ještě máme možnost se rozhodnout budou-li se dveře otvírat doleva nebo doprava a podle toho je začít připevňovat.

 8. Lamelové shrnovací dveře jsou v rámu zárubní podvěšeny. Proto do zárubní připevníme plastové úchytky pro vodící konzoli dveří. Po celé délce připevníme tři úchytky rovnoměrně daleko od sebe.

 9. Protože lamelové dveře se přizpůsobí svými rozměry více šířkám dveří, je i vodící konzolka o něco delší, aby ji bylo možné na požadovaný rozměr zkrátit. Potřebnou délku proto změříme a lištu ostrou pilou zkrátíme.

 10. Délku zkrácené lišty vyzkoušíme vložením mezi zárubně. Otřepy vzniklé řezáním odstraníme jemným pilníkem nebo smirkovým papírem.

 11. Do horní části připevníme vodící kolečka. Vložíme je do profilu dveří a zajistíme rozpěrným vrutem. Ten dotahujeme buď ručně, nebo jemně nastaveným momentem dotahování na akušroubováku.

 12. Dveře poskládáme a nasadíme vodící kolejničku pro plastové kluzáky: pro prosklené středové díly budou uprostřed, u krajových v rozích a v hranách u ohybu.

 13. Dveře i s vodící lištou vložíme mezi zárubně ještě bez pevného přichycení. Stejně jako mají vůli v šířce, mají ji i ve své výšce. Délkový přesah přesně označíme. V tomto případě platí raději dvakrát měř a jednou řež.

 14. Přesně změřenou délku zakreslíme na jednotlivé lamely pomocí úhelníku. Nezapomene počítat s mírnou vůlí dveří nad podlahou, aby nedrhly - stačí podle potřeby cca 5-10 mm.

 15. Dveře podložíme a ostrou pilkou řežeme jednu lamelu za druhou, s průhlednými pískovanými výplněmi z akrylátu si také snadno poradíme. Při provozu dveří je akrylát lehčí a odolnější nežli sklo.

 16. Nyní můžeme dveře i s vodící lištou nacvaknout do horních patek napevno. Aby rám průhledných výplní byl celistvý, doplníme jej přiloženými díly s nanesenou oboustrannou páskou.

 17. Zbývá připevnit úchyt. Přiloženými šroubky spojíme obě části přes plný díl dveří. Šroubky jsou schovány krytkami. Nakonec přišroubujeme magnet. Ten přidržuje dveře zavřené.

 18. Při zavření zapadá magnet i hrana dveří do lišty ve tvaru “U“ připevněné na protilehlé straně zárubně. Pro snadné pojíždění můžeme lištu a vodící kolečka mírně naolejovat.

Pepův tipVýhody:
 • Tím, že se jejich osa otevírání pohybuje mezi zárubněmi, šetří místo.
 • Přizpůsobí se různým šířkám dveří, mohou být i dvoukřídlé.
 • Bezpečná plastová výplň místo skla.
 • Možnost montáže svépomocí.
 • Možnost u skládacích regulovat šířku vyjmutím jednoho dílu.

Nevýhody:
 • O něco málo při otevření zmenšují průchod.
 • Menší akustická izolace než u klasických dveří.

Pochlubte se svým řešením:
Máte-li chuť pochlubit se jak posuvné nebo lamelové dveře pomohly vyřešit váš prostor, neváhejte a zašlete nám fotografii s krátkým textem. Zajímavé tipy, které se mohou stát inspirací pro ostatní, rádi uveřejníme.

Více o zajímavých lamelových dveří na www.marley.cz.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Jak jsme stavěli pec 6  fotek

Jak jsme stavěli pec

Pec nám spadla, pec nám spadla, kdopak nám ji postaví...tuhle písničku známe všichni už od mateřské školky. Podobně si broukala jedna z našich čtenáře ...


Shrnovací dveře 5  fotek

Shrnovací dveře

V malém bytě se většinou bojuje o každý centimetr. Je dobře známo, že klasické dveře zabírají spoustu prostoru. Často bývá v malé předsíni, v níž j ...


Soutěžíme o shrnovací dveře Rapid 2  fotek

Soutěžíme o shrnovací dveře Rapid

Možná právě přemýšlíte jak esteticky oddělit obývací prostor od kuchyně nebo jak dosáhnout lehkého a prostorově úsporného oddělení pracovního koutu. Ř ...


Montáž shrnovacích dveří od Marley

V malém prostoru mnohdy otevřené dveře překážejí nebo blokují dveře sousední. Řešením těchto situací se mohou stát dveře shrnovací. Mohou být plné ...

Antikutil - proč tlouct hlavou o zeď, když to jde dveřmi o dveře 4  fotek

Antikutil - proč tlouct hlavou o zeď, když to jde dveřmi o dveře

Určitě každý z nás se aspoň jednou setkal s tak „dobře“ vymyšlenou dispozicí bytu, že se nestačil divit. Obzvlášť v malých bytech je to problém.


Dveře? Do pouzdra! 1  fotek

Dveře? Do pouzdra!

Jak nejlépe využít maximum prostoru k bydlení? V mnoha případech se potýkáme s dveřmi. Nejčastěji automaticky volíme tradiční otočné dveře. Aniž bycho ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Betonové tvárnice Svahovka Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman suchánek
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×