Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/materialy/izolace/teplo-unika-vzhuru-aneb-zatepleni-strechy-a-tramoveho-stropu): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Zateplení střechy a trámového stropu - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Teplo uniká vzhůru aneb zateplení střechy a trámového stropu

Teplo uniká vzhůru aneb zateplení střechy a trámového stropu
Zateplením domu dochází k značnému rozdílu teploty mezi zateplenými prostory a nevytápěnou půdou. Protože teplý vzduch je lehčí než studený, uniká teplo střechou nebo nevytápěnými půdními prostory. Z toho důvodu je nutno umístit mezi střešní trámy vhodnou tepelnou izolaci a doplnit ji parozábranou.
Před zahájením těchto prací je vhodné prohlédnout střešní konstrukci; přitom se doporučuje ji opatřit nástřikem prostředku potlačujícího výskyt plísní a dřevokazného hmyzu.
reklama

Zateplení střechy

Nežádoucí únik tepla prakticky znemožní izolační desky Rockwool (například univerzální Rockmin, desky s pružným okrajem Prefrock, izolační klíny Deltarock, Rockmin nebo Rockmin press, Airrock LD) vhodné tloušťky, které se vtlačí mezi krokve a svou pružností se v tomto prostoru udrží. V případě nutnosti se další izolace upevňují na rošty pod krokve. Stanovení celkové tloušťky izolace je vhodné svěřit odborné firmě; výpočet se provádí podle normy ČSN 73 0540-2, která byla vydána v roce 2007. Orientační tloušťka izolace vychází na 20 až 24 cm.
Při návrhu zateplení střechy je nutno respektovat vlastnosti střešní krytiny. Tam, kde může vlhkost z podstřešního prostoru unikat (tašky, betonové šablony), se minerální izolace vkládá přímo pod střechu a je možno jí vyplnit celý prostor mezi krokvemi. Aby nedošlo k navlhání izolace (zatečení srážkové vody, odvod případné nadměrné vlhkosti), ukládá se přímo na izolaci difuzní pojistná fólie.
Jestliže však střešní krytina není dostatečně prodyšná (plech nebo lepenka uložená na bednění), musí se konstrukce střechy odvětrávat. Toho se docílí montáží izolací s nevelkou (4–5 cm) vzduchovou mezerou. Tato mezera musí být odvětratelná (v dolní části střechy se musí dostávat venkovní vzduch do mezery, kterou proudí vzhůru, u hřebene pak vychází větracími otvory).
Pohledová strana zateplovacích desek se nakonec obloží palubkami, plastovými šablonami, sádrokartonem nebo podobnými deskami.

Zateplení trámového stropu

Aby teplý vzduch neunikal do podkroví, které bývá u starších domků a chalup neobývané a chybí zde jakékoli izolace, je vhodné zateplit podlahu tohoto podkroví. Podlaha bývá většinou tvořena prkennými záklopy přibitými na nosných trámech, někdy je na nich uložena ještě hliněná mazanina.

Tu je nutno šetrně odstranit, záklopová prkna odtrhnout a prostor pod nimi vyčistit (například výkonným průmyslovým vysavačem).

Do mezer mezi trámy se pak vtlačí na míru přiříznuté desky z kamenné vlny (Rockmin, Rockmin Press, Airrock LD), pod které se upevní nepropustná fólie sloužící jako parozábrana; ta zabraňuje pronikání vlhkosti do tepelné izolace a následné kondenzaci vzduchu v ní. Tloušťka desek tepelné izolace mezi trámy by neměla být menší než 200 mm; na této vrstvě by mělo být dalších 120 mm volně položených izolačních desek. Protože tyto izolační desky nejsou pochozí, je nutno je překrýt roštem z hranolků pobitých prkny.

Jak se vyznat ve fóliích

Zatímco v odstavci o zateplení střechy byla zmíněna difuzní pojistná fólie, tvoří naopak součást zateplení trámového stropu nepropustná fólie – parozábrana. Důrazně upozorňujeme, že tyto pojmy jsou zcela odlišné a jednotlivé fólie se nesmějí zaměňovat! I když všechny střešní fólie jsou vyráběny na bázi umělých vláken (měkčený nebo tvrzený polyetylen, polypropylen nebo polyester, měkčené PVC), jde o fólie s naprosto odlišnými vlastnostmi a nelze je vzájemně zaměňovat nebo nahrazovat levnějšími fóliemi určenými například pro mulčování nebo balení rozměrnějších předmětů. Zcela absurdní je použití fólií, v nichž byly přivezeny přesné tvárnice Ytong nebo Hebel.

Parozábrana

Jako parozábrana slouží parotěsné fólie. Většinou jde o vícevrstvé vyztužené fólie z polyetylenu či polypropylenu s velmi nízkou difuzností, případně doplněné o reflexní hliníkovou vrstvu (reflexní povrch odráží sálavé teplo zpět do interiéru, čímž snižuje energetické ztráty). Tyto fólie představují účinnou obranu proti pronikání páry a zabraňují kondenzaci vody v izolačních vrstvách. Parozábrana je vždy umístěna pod tepelnou izolací nebo mezi tepelnou izolací; například pod krokvemi vodorovně s okapem; vhodné je také upevňovat ji mezi tepelnou izolaci a vnitřní obklad (palubky, sádrokarton), kde zabraňuje pronikání vlhkosti z místnosti do tepelné izolace. Protože teplý vzduch v místnosti obsahuje víc vlhkosti než studený vzduch venku a vlhkost by mohla kondenzovat v izolační vrstvě, musí být použita parotěsná zábrana eliminující kondenzaci vlhkosti v izolaci; jinak by docházelo ke kondenzaci vodní páry v izolaci a následnému zhoršení jejích izolačních schopností.
Všechny spoje těchto fólií musí být hermeticky slepené (nejlépe oboustrannou butylkaučukovou páskou), prostupy potrubí nebo kabelů musí být rovněž parotěsné. V žádném případě nesmí být parotěsná fólie nijak poškozená nebo nastavovaná fóliemi jiného typu. Na dřevěné podklady (např. krokve) se pásy parozábrany přichycují ponkovačkami, spoje se pak přelepují neprodyšnou páskou.
Obdobnou vlastnost – nepropustnost pro vlhkost – mají pojistné fólie pro provětrávané střechy; ty je možné používat výhradně ve střechách s provětrávací mezerou mezi fólií a izolací. Mezera musí být v celé délce provětrávaná, aby odvedla nežádoucí vlhkost mimo střechu.

Difuzní pojistná fólie

Zcela jiné vlastnosti i účel mají tzv. pojistné hydroizolace. Jde o vícevrstvé polyolefinové fólie zpevněné perlinkovou či plnou tkaninou zajišťující dostatečné mechanické vlastnosti. Zajímavější jsou však fyzikální vlastnosti těchto fólií: pomocí vysokého počtu miniaturních otvorů (mikroperforací), popřípadě speciálním chemickým složením suroviny, z níž je tento materiál vyroben, je docíleno jednosměrného propouštění vodních par. Voda v kapalném skupenství dovnitř nepronikne, ale vzdušná vlhkost se fólií může odvětrávat. Tyto fólie jsou určeny zejména pro střechy, které nemají provětrávací mezeru. U nově stavěných střech se tyto fólie pokládají na krov a připevňují se sponkami na krokve. Pomocí tzv. kontralatí se vymezí velikost odvětrávané mezery. Difuzní fólie se pokládají ve vodorovném směru od okapu směrem k hřebenu potiskem nahoru s přesahem 10 cm. Slepovat se nemusí, při montáží je však nutno dbát na jejich neporušenost. Otvory ve fólii by způsobovaly vlhnutí tepelné izolace a tím zhoršení tepelně-izolačních vlastností minerální vlny. Tyto difuzní fólie v době před dokončením střechy chrání ostatní vrstvy střešního pláště proti dešti, sněhu, větru a prachu, při poškození krytiny přebírá funkci hlavní hydroizolace.

Přehled materiálů vhodných pro zateplení trámových stropů najdete na www.rockwol.cz.

Autor: Rockwool (text a foto), K. Štech (text)

Související články

Zateplení musí řešit celý objekt 2  fotek

Zateplení musí řešit celý objekt

Nejdůležitějším materiálem ve skladbě zateplovacího systému fasády je tepelná izolace. Vybraný typ udává izolační schopnost zateplovacího systému a ...


Efektivní snížení výdajů při úniku tepla 11  fotek

Efektivní snížení výdajů při úniku tepla

Mrazivé zimní dny stále neskončily. Právě v těchto chladných měsících se více než jindy řeší problematika energetických ztrát z domácnosti. Není-li ...


Výherci soutěže o vstupenky na veletrh Střechy Praha 2019 2  fotek

Výherci soutěže o vstupenky na veletrh Střechy Praha 2019

Veletrh Střechy Praha je největší a jedinečnou akcí v oboru střech v České republice a střední Evropě s tradiční účastí nejvýznamnějších výrobců a ...


Příčky 12  fotek

Příčky

V rodinných domech, bytech i kancelářích bývá prostor opticky a funkčně rozdělen příčkami. Ty by měly mít požadované tepelně i zvukově izolační vlastn ...


Správné zateplení stropu 2  fotek

Správné zateplení stropu

Čeká vás zateplení stropu a chcete to udělat co nejlépe? Možná si pokládáte stejné otázky, jako náš čtenář. Pokusíme se na ně co nejlépe odpovědět.


Úspory energií – zateplete vnější stěny 6  fotek

Úspory energií – zateplete vnější stěny

Minule jsme se zde zabývali problematikou zateplení střech. Dnes se podíváme na stěny. Zateplení vnějších stěn je nezbytnou nutností k dosažení pocitu ...


Simulovaný požár rodinného domu 3  fotek

Simulovaný požár rodinného domu

Společnost Rockwool se stala partnerem jedinečné akce, která se uskutečnila v Bohumíně. Řízený požár rodinného domu byl založen úmyslně jako model pr ...


Fasáda ROCKPROFIL součástí požárního experimentu 7  fotek

Fasáda ROCKPROFIL součástí požárního experimentu

V rámci unikátního požárního experimentu COMPFIRE ve Veselí nad Lužnicí nechali stavební odborníci hořet dvoupodlažní administrativní budovu. Při hodi ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Betonové tvárnice Svahovka Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman suchánek
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×