Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/materialy/drevo/deskove-materialy): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Druhy deskových materiálů - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Druhy deskových materiálů

Druhy deskových materiálů
Chcete si vyrobit skřínku, poličku, vyměnit pracovní desku nebo obložit podkroví či verandu? Budete kupovat nový kus nábytku a nevíte jaký materiál zvolit, aby vyhovoval všem vašim požadavkům? Alespoň trochu vám volbu může ulehčit základní orientace ve škále deskových materiálů.
reklama

Druhy deskových materiálů: Lamino

Nejběžnější a nejvíce používaný druh deskového materiálu na výrobu kuchyňských linek i ostatního nábytku je lamino. Jedná se o dřevotřískovou desku s folií. Je pevné, ale při tom křehké, takže je ho třeba řezat na přesné formátovací pile, nejlépe s předřezem.

Lamino se prodává v různých desénech, imitujících nejen dřevo, ale i v pastelových barvách. Na výběr je několik desítek odstínů. Povrch může být hladký, v úpravě kůže nebo pór.
Nejběžnější formát je cca 183 x 275 cm nebo 122 x 244 cm a síle 1,8 cm.
Povrchově se upravují pouze hrany materiálu nažehlením nebo nalepením pásky ve stejném nebo odlišném desénu.
Lamino nemá rádo vodu, proto je např. v kuchyni třeba, aby pára z rychlovarné konvice neunikala přímo v těsné blízkosti jeho hran, aby voda z květináčů nebo ze dřezu nezatékala k hranám a spojům materiálu. V případě použití lamina pro koupelnový nábytek je vhodné, aby stál na nožičkách.

Druhy deskových materiálů: Překližka

- vzniká, jak její samotný název napovídá, překlížením, tedy přelepením více vrstev směrově pootočených o 90 stupňů přes sebe. Jedna vrstva je středová a další vrstvy pak nabývají od středu do stran vždy ve shodném počtu. Překližka by tedy, aby se nekroutila, vždy měla mít lichý počet vrstev.

Překližky jsou k dostání běžně v sílách od 4 do 28 mm, k prodeji jsou také překližky modelářské (mohou být i tenčí 1-2mm ), obalové nebo stavební. Liší se formátem a sílou jednotlivých vrstev.
Stavební překližka se dělá ve voděodolné úpravě, pro kterou je díky použitému lepidlu a úpravě charakteristická tmavěfialová barva. Povrch těchto překližek, které se používají například jako bednění pro betonování nebo jako podlážky na lešení, je buďto hladký nebo v protiskluzové úpravě.

Překližka je díky svým mnoha vrstvám vysoce odolný materiál, který se používá i v nábytkovém průmyslu. Je možné ji tvarovat a ohýbat a to jak za studena vrstvením tak za tepla a pod vysokým tlakem ve formách a lisech. Například známá křesílka z obchodního domu IKEA stejně jako více podobného sortimentu z vrstveného, tedy lamelového dřeva, je překližkového původu nebo se u něj uplatňuje zkušenost s vysokou odolností, pevností a téměř neomezenou tvarovatelností, kterou vrstvené dřevo poskytuje. Nejvíce se pro tyto výrobky používá bukové a březové dřevo.

Speciálním druhem překližek je tzv. Multiplex. Jedná se o velmi mnohovrstvou překližku určenou pro vysoké namáhání a zatížení, kterému dobře odolává.

Druhy deskových materiálů: OSB desky - materiál dneška

OSB je zkratka vytvořená z prvních písmen anglického názvu materiálu (česky se nazývá dřevoštěpková deska). Desky se vyrábějí slisováním stejnosměrně orientovaných dřevních zbytků vhodné velikosti, na trhu je najdeme v několika velikostních rozměrech. Mohou být nebroušené a broušené, s perem a drážkou po obvodu nebo rovné. Vyrábějí se také v několika konstrukčních pevnostech. Jsou částečně voděodolné. Používají se na stavby dřevodomů sendvičovým systémem, k podkladní vrstvě pod podlahy, k záklopu a renovaci půd a podkrovních prostor. Vhodné jsou i jako podklad pod lehké střešní krytiny. Běžná síla je 10-30mm. Například v USA se z nich staví i vícepatrové obytné domy nebo sportovní či průmyslové objekty, u nás jejich čas teprve postupně přichází a poptávka po nich stoupá. Stavba dřevodomů z těchto desek trvá okolo tří měsíců.

OSB desky se také vyrábějí s vodovzdornou folií na povrchu, tím je zvýšena jejich odolnost a je možné je použít i díky hladkému povrchu folie pro šalování.

Spárovka

Desky lepené na spáru nebo spárou k sobě jsou vlastně dřevěné desky slepené z menších kousků dřeva. Důvodem slepování je odstranění vnitřního pnutí dřeva a snížení možného průhybu desky na minimum, zvyšuje se tím tvarová stálost materiálu.
Spárovky se vyrábějí jak z jehličnatého tak z listnatého dřeva. V hobby marketech je většinou můžeme koupit jako prkna v igelitu.
Spárovkám, které se vyrábí z malých kousků dřeva, se říká špalíčkové. Jsou délkově i šířkově poskládané z menších kousků dřeva.
Druhou variantou jsou spárovky průběžné, poskládané a slepené z latí odpovídajících celkové délce materiálu a napojované jenom do šířky vzájemným slepením.
Spárovky se vyrábějí nejběžněji v sílách od 16 do 40mm. Silné spárovky, především bukové nebo dubové, jsou vhodné jako kuchyňské pracovní desky, dubové, borové a rovněž bukové jako stupně na schody.
Tenší spárovky se používají k výrobě celodřevěného nábytku, polic skříní nebo parapetů. Možnosti jejich použití jsou velmi široké, avšak díky pracnosti výroby a náročnosti technologie nejsou jako materiál nejlevnější.

Buková špalíčková spárovka, silná 28mm, vhodná jako kuchyňská pracovní deska.

Borová průběžná spárovka o síle 18mm vhodná pro výrobu nábytku. Na hraně odřezku je dobře vidět jednotlivé slepené laťky.

Druhy deskových materiálů: Biodeska

Biodeska je třívrstvý dřevěný deskový materiál z masivu. Nejčastěji se prodává v síle 20 a 22 mm. Používá se na konstrukce a čelní plochy nábytku a kuchyňských linek, pro výrobu jak plných tak prosklených dvířek. Materiál to není nejlevnější, ale je vysoce kvalitní. Dalo by se vlastně zjednodušeně říct, že je to jednoduchá překližka, ale pouze ze tří vrstev masivních lišt. Díky tomu se ani ve větších plochách, například dveřích skříní nebo kuchyně, nekroutí a neprohýbá.
Povrchovou úpravu je možné provádět mořením, lakováním, lazurováním nebo voskem či olejem stejně jako u masivu.
Ozdobně lze biodesku frézovat nebo zakulatit, vhodné to je však jen pouze do síly první pohledové desky, tedy zhruba do třetiny.

V řezu materiálu je přesně vidět skladba biodesky a nejběžnější síly materiálu.

Dvířka této kuchyně jsou z borové biodesky.

Druhy deskových materiálů: Dřevotříska

Obyčejná neupravená dřevotříska je základem pro lamino a dýhované materiály. Samotná se používá jako podkladní materiál na podlahy a na stavbu jednoduchých příček, podlahy pater, podií a podobně.

Neupravená dřevotříska není materiál vhodný pro výrobu nábytku. Materiál je náchylný k braní vlhkosti i ze vzduchu a následnému zvětšení objemu a bobtnání které desku při přímém kontaktu s vodou silně poškodí. Nejběžněji se prodává v sílách od 6 - 28 mm ve formátech desek 122 x 244 a 183 x 275 nebo 207 x 275. Kraje desek mohou být rovné nebo opatřené perem a drážkou.

Druhy deskových materiálů: MDF desky

MDF desky jsou vysoce ceněný materiál pro výrobu čelních ploch nábytku. MDF desky jsou dřevovláknité, nahusto slisované, snadno se frézují a při frézování se neštípají, jsou soudržné a spíše měkké. Materiál je křehký a při pádu se snadno poškodí, nemá rád delší působení vody, v tomto případě je o něco odolnější nežli dřevotříska.

Desky je možné mořit, lakovat a dýhovat. Používají se ve velkém k výrobě nábytkových frézovaných dvířek. Dvířka se po opracování následně ve vakuových lisech potahují foliemi v mnoha dřevěných i jiných dezénech.

Druhy deskových materiálů: Tvarovatelná MDF

Pro různé oblouky či zatáčky se v nábytkářství nebo modelářství používá 10 nebo 12 mm silná nařezávaná deska Topanform. Jedná se o ohýbání za studena. Deska se položí na šablonu, formu nebo do kopyta, drážky se natřou lepidlem, zrcadlově se na první desku položí druhá deska systémem drážky na drážky. Forma se uzavře nebo stáhne, lepidlo se nechá zaschnout. Povrch desky lze dýhovat nebo upravovat jako u obyčejné MDF desky.

Druhy deskových materiálů: Hobra

Takzvaný nástěnkový materiál hobra se používá jako podkladní nebo výplňový materiál pro tlumení kročejového hluku. Je schopná akustické izolace, měkká a křehká, není určena pro výrobu nábytku, protože nemá potřebnou pevnost a nosnost.

Druhy deskových materiálů: Cetris

Cementotřísková deska o vysoké pevnosti. Ke koupení je v úpravě pero drážka nebo rovná. Používá se jako podkladní materiál pro podlahy, ale zároveň jako konstrukční podobně jako OSB deska, tedy pro střešní nadstavby, odvětrané fasády, podhledy, stěny, příčky i jako protipožární aplikace. Má vysokou požární odolnost.
Stejně jako u OSB desky ji lze použít ke stavbě rodinného domku sendvičovým systémem, kdy se opláští dřevěná kostra a vloží izolace, používá se i jako takzvané ztracené bednění.

Cetris desky jsou vhodné i pro rekonstrukce půdních prostor. Na potřebný rozměr ji lze upravit pomocí ruční elektrické pily “mafla“ a pravítka. Při řezání je díky příměsi cementu do dřevní hmoty velká prašnost. Řešením je napojení pily na stavební vysavač.

Na upevňování desek cetris je vhodné šroubování, sponkování, případně nýtování a všechny spojovací komponenty musí být upraveny proti korozi. Použití hřebíků a vrutů určených pro sádrokarton není vhodné. Dalším způsobem kotvení je lepení nebo příchytky. Při spojování desek je vždy nezbytné dodržovat maximální rozteč konstrukce a připevňujících prvků dle technického listu.
Desky se prodávají povrchově neupravené nebo v pastelových barvách. Vybrat si je možné i desky se strukturálním povrchem. Nejsou-li povrchově upraveny, je možné použít základní nátěr, který by měl snížit nasákavost a sjednotit podklad. Po něm je vhodné použít barvy stálé v alkalickém prostředí, aby nedocházelo ke změnám odstínu. Vápenné nátěry jsou nevhodné. Desky lze také otapetovat nebo obložit dlažbou.
Nejběžnější rozměry desek jsou 1250 x 3350 mm, síla 10 - 32 mm, možno i 40 mm.

Cementotřísková deska PROFIL FINIS o síle 10 a 12 m je zajímavá tím, že její povrch tvoří reliéf imitující povrch dřeva omítky nebo břidlice. Deska je vhodná jak pro interiér, tak pro exteriér, například systém odvětrané fasády. Nabídka barev je dle stupnice RAL.

Více na www.cetris.cz.

Druhy deskových materiálů: Dýhy

Krájené nebo loupané dýhy se používají pro zkrášlení povrchů méně hodnotných materiálů. Především dýhy z exotických dřevin, ale i z ořechu, třešně nebo kořenice jsou překrásné a mají nezaměnitelný vzhled. Podkladem pro dýhu se tak stávají MDF desky, dřevotříska nebo překližka. Odýhovaný a vysoce esteticky zhodnocený materiál pak lze použít pro výrobu luxusního nábytku, výplní dvířek, kazet nebo rámů. Dýhou jsou potahovány nejen dveře, ale i obložkové zárubně. Krásu dýhy a kresbu dřeva, ze kterého dýha je, zvýrazní vhodně použitý lak nebo lazura. Hrany dýhovaného deskového materiálu je třeba opatřit stejnou dýhou nebo nákližky, které lze profilově frézovat.

Druhy deskových materiálů: Sololit

- jinak též sololak či solodur, je tenký materiál (asi 3 – 4 mm), který se nejvíce používá jako zadní strana nábytku a skříněk.

Vyrábí se jako základní surový neupravený, bílý a černý. Možné je vybírat také z několika dřevěných desénů, které odpovídají nejvíce používaným laminům a dřevěným desénům. Perforovaný materiál se používá tam, kde je důležité, aby nábytek „dýchal“. Jedná se o peřiňáky, botníky, dna postelí nebo potravinové skříně. Vhodný je například i pro vestavěné spotřebiče (pokud vůbec nějaká záda použijeme).

Pracovní kuchyňské desky

Na dřevotřískovém jádře s vlhkuvzdornou úpravou je odolná silná folie s desénem dřeva, kamene nebo jiných materiálů a dekorů. Přední hrana může být rovná nebo zakulacená. Síla prodávaných desek se pohybuje od 28 mm do 40 mm. Pracovní desky se nejčastěji prodávají ve standardní hloubce 60 cm, na objednávku je možné 80 i 90 cm. Délka pracovní desky je 410 cm. V prodejně vám většinou desku uříznou na přesný rozměr.

Desky se používají nejenom v kuchyních, ale i na pulty nebo na koupelnové skříňky se zapuštěným umyvadlem. Hranu řezu je však vždy nutné upravit, například pomocí sanitárního silikonu, proti vlhkosti.

Na koncové hrany pracovních desek se používá páska ve stejném desénu jaký má povrch desky. Pásku nalepíme pomocí chemoprenu a její přesah ořízneme ostrým dlátem. Do čista pak hranu zabrousíme jemným smirkovým papírem na špalíčku. Ani pracovní deska však nevydrží vše. Aby nám dlouho vydržela, není na ní vhodné používat nůž bez prkýnka nebo stavět hrnec právě sundaný z plotny či naklepávat řízky.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Stavební materiál vybírejte takový, který je blízký vašemu srdci 7  fotek

Stavební materiál vybírejte takový, který je blízký vašemu srdci

Za stavební materiál je možné považovat cokoli, z čeho lze stavět: cihla, hlína, dřevo, kov… Přitom pocitově jste limitováni pouze tím, co je vám s ...


Jídelní stoly do malých prostor 5  fotek

Jídelní stoly do malých prostor

Máte malý byt nebo obývací pokoj spojený s kuchyňským koutem a myslíte si, že se vám snad domů stůl se židlemi ani nevejde? Nebojte se, kromě masivníc ...


Ponorná pila s lištou pro přesné řezy – to je Divar 55 24  fotek

Ponorná pila s lištou pro přesné řezy – to je Divar 55

Přesný řez materiálu potřebuje truhlář, montážník i šikovný domácí kutil. Ponorná pila s lištou - Divar 55 - vyhoví všem. Když v jedné ruce ponesete p ...


Deskové materiály na trhu 5  fotek

Deskové materiály na trhu

Dřevo má kromě všech těch úžasných vlastností, jakými jsou mimo jiné schopnost přijímat a uvolňovat vlhkost, přirozená tepelná izolace či snadná oprac ...


Bouda pro psa 16  fotek

Bouda pro psa

Máte pejska do kapsy, vesnického oříška, nebo vlčáka jako hrom? A nemáte pro něj to správné bydlení? Nechte se inspirovat. I on si zaslouží kousek sv ...


Kuchyň svépomocí, 4. díl 17  fotek

Kuchyň svépomocí, 4. díl

Výroba kuchyně se chýlí ke konci, zbývá začištění pracovní desky a dořešení osvětlení kuchyně.


Pracovní stanice Bosch pro přesné řezání 4  fotek

Pracovní stanice Bosch pro přesné řezání

Pokládali jste podlahu a potřebovali přiřezat parkety nebo laminát, ale najednou jste měli plné ruce práce s tím, abyste udělali přesný řez? Pak jistě ...


Stolek na časopisy 15  fotek

Stolek na časopisy

Praktický stolek pro sběratele fotografií nebo velkých obrazových encyklopedií, ve kterých si rádi listují, ale do knihovny se jim ne a ne vejít, s ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Betonové tvárnice Svahovka Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman suchánek
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×