Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výstava betlému v Praze – Malované Vánoce

Výstava betlému v Praze – Malované Vánoce
Podzim nám tvrdě nastoupil a Vánoce přijdou „coby-dup“. Stejně tak jako další vánoční výstava, tentokrát s názvem Malované Vánoce v Betlémské kapli. Výstava bude otevřena od 26.11.2011 do 2.1.2012 v podzemích prostorách Betlémské kaple.
reklama

Na této výstavě bychom rádi ukázali nejrůznější „výtvarné“ metody, kterými se naši předci snažili jemně, s citem pro materiál i prováděcí techniku, udělat opracovávaný předmět „krásnější“. Přitom o krásu jako takovou vlastně nešlo. Podstatou bylo, že tvůrce měl sám potěšení z toho, že může vytvářený předmět udělat tak, aby z něj měl sám radost. On již sám pěstní klín byl ve své jednoduchosti a funkčnosti velice krásný.

Malování na sklo a podmalba na sklo jsou i dnes velmi živé. Na výstavě ukážeme mnoho podob tohoto výtvarného ztvárnění. Zároveň předvedeme i tvorbu vitráží a mozaiky, neboť i to jsou prastaré výtvarné techniky.

Různé techniky zdobení textilu budou také patřit k ukázkám na výstavě. Pokusíme se návštěvníkům co nejvíce v možné formě ukázat tvorbu modrotisku. Ozdobou této části výstavy bude velký modrotiskový prostorový betlém paní Antonie Dostálkové.

- Ukážeme různé způsoby vyšívání (malba jehlou, křížková výšivka, Richelieu apod.), tvorbu krajek (paličkované krajky, šité krajky, frivolitky, drhání apod.), barevné pentle, malbu na hedvábí, batiku, díla z ovčího rouna a další.

Zdobení dřevěných předmětů také sahá hluboko do historie. Zdobilo se řezbou, vypalováním, různým barvením a malováním, vyléváním kovem a vybíjením, intarzie apod.

Vystavíme exponáty z kůže, neboť kůže se řadí k nejstarším materiálům, na který se lidé výtvarně vyjadřovali.

Rádi bychom také ukázali zdobení kovů – kování, tepání a také klasickou tvorbu dráteníků.

Keramika poskytuje tvůrcům mnoho prostoru k výtvarnému vyjádření, ať už se jedná o keramiku Tupeskou, Chodskou, Hrdějovickou, Habánskou a mnoho dalších.

Část výstavního prostoru pojednáme malovanými výtvarnými prvky lidové architektury. Malování na omítky je také prastarou výtvarnou technikou.

Zároveň chceme poukázat na to, že slavení Vánoc bylo dobou, kdy se lidé obklopovali pestrými barvami. Zvykoslovné vánoční předměty vždy hýřily velkou barevností a vánoční stromečky byly dříve nesmírně barevně pestré a třpytivé. Polaz, zahrádka, svět, vrkoč, třesolka a další zvykoslovné předměty byly vždy sestavovány tak, aby použité materiály (většinou sušené nebo kandované plody) hrály všemi barvami, a pokud to bylo málo barevné, bylo použito barevných papírků a pozlátek. I barevnost betlémů, hlavně v některých oblastech, byla značná (Ústeckoorlické malované betlémy, Kralické vyřezávané betlémy, Třebíčské malované betlémy, Příbramské jesličky apod).

Pokusíme se také soustředit na výstavě co nejvíce malovaných vystřihovacích betlémů, které byly u nás vydány, a které mnohdy namalovali významní malíři.

Rádi bychom také poukázali na to, jak velký vliv na výtvarné chápání Vánoc na nás má dílo Josefa Lady.

Uskuteční se i 12. setkání řezbářů, kterého se každý rok zúčastňují naši a slovenští špičkoví řezbáři. Setkání krajkářek tentokrát obohatíme o ukázky různých technik vyšívání.

Hlavním cílem výstavy bude, tak jako na předchozích výstavách, ukázat tradiční kouzlo českých lidových Vánoc.

Výstavu Malované Vánoce v Betlémské kapli – 2011 budete moci navštívit od 26.11.2011 do 2.1.2012 v podzemích prostorách Betlémské kaple. Za organizátory vás zve Ing. Blahoslav Lukavec.

Více informací naleznete na www.vanocnivystava.cz.

Autor: Blahoslav Lukavec (text a foto)

Související články

Vánoční přehlídka dárků se blíží 3  fotek

Vánoční přehlídka dárků se blíží

Od 12. do 15. prosince se opět rozzáří letňanské výstaviště PVA EXPO PRAHA světlem vánočních stromků, rozezní se vánoční koledy a stovky vystavovatelů ...


Polabské vánoční trhy 11  fotek

Polabské vánoční trhy

Vánoční trhy v Lysé nad Labem se tradičně konají od pátku do neděle v týdenním intervalu. Již první víkend od 1. do 3. prosince můžete nakoupit nad ...


Vánoční čas a několik tipů svátečních i praktických 18  fotek

Vánoční čas a několik tipů svátečních i praktických

Nejen vůně zapáleného „františka“ a leštěnky jsou symbolem Vánoc. Navodit v bytě vánoční atmosféru je možné i bez velkých výdajů, jenom za pomoci drob ...


Vánoční inspirace od čtenářky 5  fotek

Vánoční inspirace od čtenářky

Dnes se s vámi podělíme o tip na vánoční dekoraci od naší čtenářky paní (slečny) Terezy.


Modelovaná Vánoční hvězda 12  fotek

Modelovaná Vánoční hvězda

Trend ručně modelovaných květin z polymerové hmoty k nám přišel z Japonska. Vánoční hvězda, která nikdy neuvadne, je přímo ideální pro začátečníky, pr ...


Klidné a pohodové svátky všem čtenářům 1  fotek

Klidné a pohodové svátky všem čtenářům

Milí čtenáři, za nějakou chvilku zasednete ke slavnostní večeři a pak zacinká zvoneček a ....přijde Ježíšek. A pak už budete počítat jen dny do Silves ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×