
Internetový hobby receptář
reklama
Mimo práci se dřevem je druhým nejoblíbenějším materiálem kutilů i řemeslníků ocel. A to především v menších městech a na vesnicích. Na domku nebo zahradě je stále co svařovat, přibodovat nebo přinýtovat. Často by se k práci hodily jedny pomocné ruce navíc, které by materiál alespoň krátce přidržely v přesném úhlu, nebo na místě, kde potřebujeme materiál spojit. A to po dobu, než ho přibodujeme nebo zavaříme.
Magnet uvnitř úhelníku kryje přesný úhlový výpalek ze 3 mm silného plechu. Ten má tvar nejpoužívanějších úhlů pro rámové a prostorové konstrukce. Především pravý úhel 90°, pak 45°, pomůže nám ale i s průběžnými spoji, tedy 180°, např. při napojování materiálu. Stačí, když si jeden nebo dva úhelníky rovnou stranou přiložíme přes spoj obou kusů materiálu. Vnitřní magnet je silný a kruhový, to nám napoví kovové piliny a špony, které jeho tvar prozradí.
Vrcholy úhlů záměrně chybí a rohy jsou prázdné, aby bylo možné se dostat při sváření elektrodou až do rohu, do místa spoje obou materiálů. Popisovaný magnetický přípravek na fotkách je ideální pro nejběžnější spoje, tady pod 90°a 45°. Kdybychom však svařovali i nestandardní uhly, může nám pomoci magnetický úhelník s názvem Kombi 95, který je o něco drobnější, ale nabízí nám přesnou fixaci feromagnetických materiálů pod úhly 90,75,60,45 a 30 stupňů.
Mít jednu magnetickou úhlovou svěrku je dobré, ale sama moc nestačí, ideální je pár. Pokud to však se svářením myslíme vážně, nebo nás čeká více práce, budou čtyři ideální číslo. Snadno a rychle tak zvládneme ocelové rámové konstrukce pro pergolu, stání na auto, podium, dětskou prolézačku nebo stojan na kola. Ideální budou také na výrobu pracovních stolů, vozíku, vrat a branek, či regálu do dílny i do garáže. Fantazii se meze nekladou.
Pro snadné uchopení a manipulaci i v silných svářečských rukavicích je uprostřed magnetického úhelníku kulatý otvor. Síla magnetu je taková, že materiál pevně přichytí a pak jde s mírným vynaložením síly zase oddělit. Pro silné přichycení je možné využívat magnetické úhelníky s regulací a vypínáním magnetické síly. Například Relmag.
Plechový výpalek přečnívá magnet na stranách asi o 5 mm nad magnet. Díky tomu je možné snadno fixovat a spojovat tvary rovné, oblé i kulaté. Větší kulatiny je možné upínat ve vybrání v rohu. Tak se nám nebudou při práci protáčet. Na práci nám pak stačí rovná podložka odolávající teplu, například cetris deska, a můžeme začít svařovat.
Magnetický úhelník od uni-max také můžeme použít pro zmagnetizování hrotu šroubováku nebo bitu či k sesbírání kovových součástek. Demagnetizovat šroubovák je pak možné přejížděním střídavým pohybem přes hranu magnetu v obou směrech.
Skoro v každé dílně a u většiny řemesel se svěrky někdy hodí. Ke každému však patří jiné nebo se ty univerzální použijí pokaždé jiným způsobem. Nej ...
Hrozně rád něco vyrábím, předělávám a rozdělávám, montuju a šteluju. Asi jako většina chlapů, který trochu svrbí ruce. Většinou mi na to vyjde čas po ...
Uni-max.cz. Je to takové velké "hračkářství" s nářadím. Mají tam spoustu hraček pro velké kluky pro dílny, dům i zahradu, pro řemeslníky a kutily, ...
Možná jste na tom podobně jako já a následující tip se vám také bude hodit. Mám dílnu a v ní spoustu nářadí. Sen nejen všech kutilů. Ale protože js ...