Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Letní chaty jsou pro roztoče něco jako exotická dovolená pro nás

Letní chaty jsou pro roztoče něco jako exotická dovolená pro nás

S příchodem teplých dnů to majitele letních chat láká z města ven. Pro alergiky mohou ale letní chaty představovat přímo „semeniště“ jejich respiračních problémů. Roztočům se v chatách totiž daří více než dobře. Jejich rozmnožení nezabránila ani zima v nevytápěných objektech nebo nedostatečný přísun potravin ve formě lidské kůže. Můžete se s nimi pouze tolerovat, sdělují odborníci. Existuje však i účinná léčba v případě, že jste na ně alergičtí.

reklama

Pobyt v letní chatě, a to platí i pro chatové tábory, sruby a ubytovny, může pro alergika na roztoče znamenat zhoršení stavu a vyvolat i astmatický záchvat. Před obydlením chaty je tedy nutná důkladná očista a co nejpečlivější odstranění prachu a častá výměna lůžkovin. Největší populace roztočů domácích se vyskytuje v ložnici, kde žijí většinou v matracích, polštářích a lůžkovinách. Udává se, že zhruba 5-10 % váhy lůžkovin tvoří roztoči. Ale najdete je prakticky úplně všude od koberce, přes gauč až po závěsy. Nový byt nebo dům zamoří tihle malí živočichové do půl roku. Kolik jich tedy asi musí být v rodinné chatě, kterou vlastnil už váš prapradědeček?

Díky tomu, že většina chat je přes zimu neobydlená a majitelé v nich tak pravidelně neuklízí, roztoči zde přibývají téměř geometrickou řadou. V matracích může žít až dva miliony domácích roztočů. Navíc se zde objevují i další druhy roztočů, například roztoč skladištní. Pro alergika je tedy návštěva a úklid chaty zkouškou jeho odolnosti.

Režimová opatřením, tzn. dodržování jistých pravidel, poskytují alergikům výraznou úlevu. Zatímco v minulosti alergikům pomohlo strávit dovolenou na horách kvůli čistějšímu prostředí a také chladnějšímu klimatu, v současné době to již neplatí a kýžená úleva od alergických obtíží se nedostavuje. Množství roztočů v horských obydlích se tedy výrazněji neliší v závislosti na nadmořské výšce. Roztoči dokáží přežít v různých klimatických podmínkách, bez ohledu na roční období, a proto je velmi obtížné se jich zbavit. Ani sebelepší a sebepečlivější úklid, luxování, speciální prostředky na roztoče nebo chemické čištění v čistírně nedokáží roztoče úplně zlikvidovat, za určitých podmínek je ale možné problém řešit minimalizací kontaktu s alergenem a vzájemně se tolerovat.

Roztoči to umí roztočit

Roztoči jsou celoročními alergeny a alergie na ně se projevuje různě. Mezi nejčastější příznaky patří kýchání, ucpaný nos nebo rýma, kašel, zarudlé oči, ale i nekvalitní spánek. Alergické příznaky jsou nejsilnější v noci, kdy jsme vystaveni přímému kontaktu s roztoči či částmi jejich těl, jejich exkrementy atd. po řadu hodin. Tyto obtíže mají za následek špatný či přerušovaný spánek, nedochází k odpočinutí organismu v nočních hodinách, což následně ovlivňuje i naše činnosti během dne, v důsledku nevyspání se projevuje špatná koncentrace ve škole, v práci, ale i v jiných běžných denních činnostech, jako je např. řízení auta apod.

Posíláte dítě na letní tábor se sprejem na alergii?

Je na vás, zda chcete pouze potlačit příznaky alergie nebo se z alergie opravdu vyléčit. V prvním případě jde o symptomatickou léčbu, k čemuž vám postačí nákup antihistaminik, nosních sprejů či očních kapek s látkami snižující překrvení sliznice. Ve druhém případě jde o alergenovou imunoterapii, která je jedinou léčbou působící přímo na příčinu alergie. Spočívá v postupném a pravidelném podávání alergenu, které u pacientů vyvolá příznaky, s cílem navodit snášenlivost vůči alergenu. Tělo si tak postupně přivyká na přítomnost alergenu a obnovuje rovnováhu imunitní odpovědi. Alergenová imunoterapie tak nejenže omezuje příznaky alergie, ale dokonce působí na jejich úplné vymizení. Díky tomu, že alergenová imunoterapie působí přímo na příčinu, je jediným způsobem léčby, který může nabídnout dlouhodobý účinek.

Tato léčba je vždy rozvržená minimálně do tří, ideálně do pěti let. V případě roztočové alergenové imunoterapie se jedná buď o injekční formu, kdy injekce jsou v určitých přesně daných intervalech aplikovány pacientovi v alergologické ambulanci pod dohledem lékaře nebo o léčbu ve formě tablet, které může pacient užívat doma. Rychle rozpustná tableta se užívá 1x denně, aplikuje se pod jazyk a je vhodná pro dospělé a děti od 12 let.

Symptomatická léčba potlačuje příznaky alergie, kauzální alergii léčí a je levnější!

Alergenová imunoterapie se všeobecně doporučuje především v případech alergií na pyl, roztoče a alergii na hmyzí jed (včela, vosa). Jejím velkým přínosem je skutečnost, že brání vzniku astmatu a rozvoji dalších alergií. V dnešní době je možné tuto tabletovou formu protiroztočové imunoterapie vyzvednout v lékárnách bez doplatku, čímž se stává tato kauzální léčba alergie finančně výrazně výhodnější než nákup léků k symptomatické léčbě alergie.

Jak minimalizovat roztoče aneb jaká jsou režimová opatření?

Zajistěte dostatečné větrání tak, aby byla snížena vlhkost ve vaší chatě. Optimální hodnota vlhkosti je mezi 30 a 50%. Pokud to je nutné, použijte odvlhčovač. Otevřete okna, dveře a pusťte si dovnitř sluníčko. Jezdíte na chatu jen na víkend? I tak zapomeňte na to, že vám jedno povlečení vydrží přes celé léto. Lůžkoviny (např. povlečení, přikrývky) perte každý týden na teplotu 60°C. Nižší teplota je pro roztoče spíše lázní, ale nezlikviduje je. I na chatě byste měli měnit čas od času svoji matraci. Protiroztočový povlak je dobrou volbou, ale ani on není 100%. Výměna matrací je ideální každých 8-10 let. Zkuste minimalizovat „lapače prachu“. Bez zbytečných koberečků a deček se vám bude lépe dýchat a strávíte i méně času s úklidem.

Autor: Radka Nohejlová (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Vystěhujte roztoče ze svého domova 5  fotek

Vystěhujte roztoče ze svého domova

V našich bytech a domech nejsme sami. Kromě naší rodiny a případných čtyřnohých miláčků s námi žije ještě velká plejáda dalších živočichů, ze kterých ...


Zahrada plná alergií 2  fotek

Zahrada plná alergií

Jaro a léto je mezi milovníky zahrad považováno za jedno z nejhezčích období roku, kdy je potřeba pořádně přiložit ruku k dílu a za odměnu je pak stál ...


Rekuperační jednotky aneb pylová sezóna už alergikům nevadí! 4  fotek

Rekuperační jednotky aneb pylová sezóna už alergikům nevadí!

Je květen, tedy měsíc, kdy venku kvetou stromy, trávy a pyly hojně létají vzduchem… pokud patříte mezi alergiky, mohlo to by být pro vás dost obtíž ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×