Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Disperzní lepidlo je nepostradatelný pomocník

Disperzní lepidlo je nepostradatelný pomocník

Disperzní lepidlo známe asi všichni ve formě husté, bílé tekutiny, nejčastěji kupované pod značkou Herkules. Je to lepidlo vhodné na mnoho materiálů. Jaká lepidla to jsou a jaká jsou pravidla lepení, si hned povíme.

reklama

Co je disperzní lepidlo

Disperzní lepidlo je lepidlo rozpouštědlové. Je tvořeno polymery rozptýlenými ve vodě, která se po nanesení odpařuje. Jde o ekologická lepidla bez organických rozpouštědel. Používá se výhradně k lepení mokrou cestou a jeden z povrchů tedy nutně musí být savý. Výsledný spoj vytvořený tímto lepidlem je pevný, pružný a do jisté míry i voděodolný. Zároveň je i rozebíratelný – po nahřátí či napaření lze lepené části od sebe opět oddělit. Je vhodné ho nanášet v tenčí vrstvě, příliš velké množství by se po spojení vytlačilo ven. Výhodou je také transparentnost lepidla po zaschnutí a možné ředění vodou – štětec či další pomůcky a znečištěná místa lze jednoduše umýt do doby, než zaschne.

Nejvíce používané typy a značky

Disperzní lepidla se těší velké oblibě, zde je seznam a popis těch nejčastěji používaných:

 • Herkules – asi nejznámější značka používaná v domácnosti, školách a hobby tvoření. Je vhodný na slepování papíru, korku, dřeva, kůže a dřevovlákna.
 • Dispercoll D2 – používá se zejména k lepení tvrdého i měkkého dřeva, lepí se s ním i dřevo k jiným porézním materiálům, zároveň je vhodné i k lepení papíru, překližky, dřevotřísky apod. Lepidla typu D2 využívají hojně truhláři, restaurátoři a výrobci hudebních nástrojů. Mají silnou počáteční lepivost v krátké době a je tedy možné zkrátit dobu fixování. Po zaschnutí je možné materiál brousit.
 • Dispercoll D3 – odolnější lepidlo, které se používá k lepení nábytku používaného ve vlhkém prostředí – využití najde při výrobě venkovních oken, lepení plovoucích podlah, parket i dalších podlah ze dřeva. Lepidla s označením D3 jsou obecně vhodná pro truhláře a do výroby, stejně jako D2 mají vysokou počáteční pevnost v krátké době, jsou výborně brousitelná a vysoce pevná, odolná povětrnostním vlivům.
 • Pattex Wood – v různých variantách umí slepit dřevo, kůži, lepenku, papír i textil, je k dostání v rychletvrdnoucí i voděodolné verzi a verzi montážní na dveře, okna, schody.

Typy disperzních lepidel

Disperzní lepidla jsou rozdělena do tříd, které označují dle norem jejich odolnost vůči vodě či vlhkosti.

 • D2 – je označení pro lepidla vhodná k lepení materiálů, které se budou nacházet v interiéru, a nejsou tedy odolná vodě ani vlhkosti.
 • D3 – takto jsou označena lepidla, která jsou určena pro použití v interiéru, ale mají do jisté míry odolnost proti vodě a vlhkosti. Dají se s nimi tedy slepovat předměty použitelné v koupelnách, sklepích apod., ovšem nelze od nich čekat odolnost při trvalém působení vody. Označují se také jako bílá lepidla a pokud na nich toto označení není, jsou vhodná k lepení papíru a kartonu i v možné kombinaci se dřevem, ale nehodí se pro lepení samotného dřeva, kde je očekáván pevný spoj.
 • D4 – tato lepidla jsou odolná vodě trvale, lze je tedy použít i v exteriéru, kde odolávají povětrnostním vlivům. Tento druh ale už patří do skupiny reaktivních lepidel, kdy se při vytvrzování rozpouštědlo neodpařuje, ale dochází k němu působením vzdušné vlhkosti a vlhkosti dřeva. Lepidla při kontaktu s vodou zvýší svůj objem a vytvrdí se do pevné hmoty. Jsou vhodná nejen na spoje vystavené povětrnostním vlivům, ale je nutné je použít i v případě oprav spojů vystaveným extrémní námaze, kde u ostatních typů dochází k jejich znehodnocení seschnutím, rozvrzáním či vymačkáním. V případě oprav židlí, stolů je tedy nutné sáhnout po lepidle s označením D4. Je možné je sehnat ve dvou různých konzistencích, tekutá v podobě tmavého medu se hodí na opravy nábytku, gelová v kartuších potom použijte na konstrukční lepení.

Jak správně lepit disperzním lepidlem?

Při práci s disperzními lepidly je třeba dodržovat stejné zásady, jako při lepení jinými druhy lepidel a zároveň se řídit návodem výrobce.

 • Slepované povrchy očistěte od prachu, mastnoty a ostatních nečistot.
 • Lepidlo můžete nanášet štětcem, tyčinkou, na větší plochu stěrkou.
 • Množství musí být přiměřené. Přebytek se po spojení vytlačí ven a je třeba setřít hned, případně po zaschnutí odstranit mechanicky.
 • Spoje přitiskněte k sobě a zafixujte po dobu určenou výrobcem.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Disperzní lepidla 5  fotek

Disperzní lepidla

Disperzní lepidla jsou tekuté nebo pastovité konzistence a jejich základem je disperze částic polymerů ve vodě. Po jejím vsáknutí do porézního materiá ...


Lepidlo na dřevo budete v dílně potřebovat nejčastěji 8  fotek

Lepidlo na dřevo budete v dílně potřebovat nejčastěji

Dřevo můžeme spojovat nejen rozpojitelnými spoji - tedy vruty nebo hřebíky, ale také spojovat trvanlivě, což znamená především lepení dřeva. Že na ...


Aby basa zase hrála aneb lepidlo Ceys v akci 24  fotek

Aby basa zase hrála aneb lepidlo Ceys v akci

Znáte tu písničku: Stála basa u primasa…? Tahle basa hrála na vandrech, u táboráků a jezdila i na vodu. Občas to v ní zapraskalo, sem tam se odloup ...


Lepidlo, které znali již naši dědové a babičky 6  fotek

Lepidlo, které znali již naši dědové a babičky

Když jsem jako malý kluk trávil prázdniny u dědy a babičky, patřil jsem k těm malým neposedům, kteří musí pomáhat dědovi v sadu i v dílně a babičce ...


Druchema inovuje legendární lepidlo Herkules 5  fotek

Druchema inovuje legendární lepidlo Herkules

Legendární lepidlo Herkules, které je jednou z vlajkových lodí společnosti Druchema, získává právě v těchto dnech nový design a lepší uživatelské m ...


Lepidla Pattex ukázala svoji sílu 5  fotek

Lepidla Pattex ukázala svoji sílu

Sílu lepidel Pattex představil na nedávném setkání s novináři nazvaném „Jak na to?“ Jaroslav Pokluda – projektový manager společnosti Henkel. Účinnost ...


Lepidla nové generace 3  fotek

Lepidla nové generace

Již na konci minulého století bylo jasné, že obrovský nárůst prodeje a používání sekundových lepidel pomine. Uživatelé brzy pochopí, že podstatou opra ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×