Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

LAZUROL– obnovená krása dřeva

LAZUROL– obnovená krása dřeva
Dřevěný nábytek vévodí nejen interiérům. Tu pravou zahradu si bez pěkného posezení snad ani neumíme představit. Ale kromě toho, že si na dřevěné lavici pohovíme a vychutnáme si kafíčko a něco dobrého, musíme se o zahradní nábytek také postarat. Léto je v plném proudu, posezení na zahradě si budeme užívat ještě dlouho. Než skončí sezona a bude potřeba uklidit nábytek na zimu, je lépe udělat případné renovace a opravy. S pomocí brusky, impregnace a barevné lazury LAZUROL vrátíme zahradnímu stolu a lavičkám jejich zašlou krásu.
reklama

Po několika letech používání už je barva stolu i lavic popraskaná a oprýskaná, nejvíce je to vidět na nohách, protože nábytek stojí na dlažbě nezastřešené terásky na prudkém slunci i v dešti. Na hranách stolu a lavic zase vykvétá mech a ve skulinách spojů je usazený prach.

Nábytek byl koupen bez povrchové úpravy, majitel jej nejprve několikrát natřel lazurou a posléze krycí barvou. Takže nás čeká odstranění starého nátěru, obroušení a nová povrchová úprava. Naštěstí se jednotlivé kusy dají rozebrat, renovaci můžeme provést pečlivě a nábytek bude sloužit další sezony.

Jak vybrat

Dřevěný nábytek, který má stát venku, je vhodné ošetřit přípravky, které odolávají vlhku a mají i fungicidní účinek, zabráníme tak plesnivění a hnilobě dřeva. Protože budeme nábytek rozebírat na jednotlivé díly a brousit, můžeme provést důkladnou povrchovou úpravu tak, jako by byl nový.

Nejprve naneseme impregnační základ - fungicidní napouštědlo LAZUROL IMPREGNAČNÍ ZÁKLAD od společnosti BARVY A LAKY TELURIA, s.r.o., které dřevo ochraňuje proti houbám, plísním a hmyzu a zároveň zvyšuje přilnavost vrchního nátěru.

Na zaschlý spodní nátěr naneseme tenkovrstvou lazuru LAZUROL TOPDECOR se směsí vosků a olejů. Odstín si můžeme vybrat podle vzorníku tak, aby slušel právě té naší zahradě nebo pergole.

Postup

Celý nábytek je nejprve potřeba rozebrat na jednotlivé díly, takže ke slovu přijdou šikovné ruce a akušroubovák. Povolíme vruty na opěradle a na lubech židle a pak rozebereme i nožky, dáváme pozor, abychom při šroubování neutrhli hlavy vrutů.


Stůl je proti viklání do stran zajištěn dřevěnými kolíky, ty musíme opatrně vyrazit pomocí dřevěné paličky. Pokud by byla některá z dřevěných částí příliš zničená povětrnostními vlivy, je vhodné ji vyměnit, nám se to naštěstí nestalo. Na řadu přichází pásová bruska a smirkový papír.


Delší prkna si upneme do svěrek, aby se nám neposouvala, pásovou brusku si můžeme také položit a připnout ke stolu a brousit kratší části na ní svrchu, lépe se nám s nimi bude manipulovat. Při broušení musíme dát pozor abychom se do práce moc „nezabrali“ a neubrousili si zbytečně moc materiálu.


Jednotlivé obroušené části nábytku natřeme nejprve impregnačním základem LAZUROL v jedné vrstvě. Nátěr necháme důkladně zaschnout a můžeme začít natírat barevnou tenkovrstvou lazurou LAZUROL TOPDECOR.


Pro exteriér je doporučeno nanést LAZUROL TOPDECOR ve třech vrstvách. Mezi nanášením jednotlivých vrstev počkáme, až lak zaschne.

Pro stejnoměrné zvýraznění kresby dřeva je vhodné nevsáklý lak po deseti až patnácti minutách od nanesení setřít suchým štětcem. Lak není nutné ředit.

Po natření a důkladném zaschnutí si shromáždíme jednotlivé díly židlí a stolu a začneme je skládat dohromady.

Rozdíl je patrný na první pohled. Nábytek v novém kabátě zve k příjemnému posezení ať už v zahradě, nebo zpátky na terase.

Tip

Stejným způsobem (jako renovaci) můžete provést i úpravu nově koupeného nebo vyrobeného zahradního nábytku, pergoly, zahradního domku či přístěnku na auto.

S výběrem barev, impregnací a lazur vám ochotně poradí v prodejnách KOUZLO BAREV.

Autor: Pavel Zeman (text a foto)

Související články

Renovace venkovního dřevěného obložení 6  fotek

Renovace venkovního dřevěného obložení

Vzhled domu upoutá na první pohled. Pokud se rozhodnete pro dřevěné obložení, můžete docílit nejen mimořádného vzhledu fasády, ale také navíc získá ...


Renovace stolku Lazurolem 24  fotek

Renovace stolku Lazurolem

Možná, že i vy jste na půdě objevili nějaký šikovný kousek, který by se hodil i do moderně vybavené domácnosti. Nám se podařilo najít malý stůl a po p ...


Dětský pokoj v nových barvách 23  fotek

Dětský pokoj v nových barvách

Kamarádka Petra by jako každá správná máma chtěla pro svoje děti to nejlepší a tak si jako letní překvapení připravila pro svého malého syna proměn ...


Stojan na květiny 14  fotek

Stojan na květiny

Mám moc ráda květiny. Doma v květináčích i ve váze, venku na záhonech a také kolem domu v různých stojanech. Pokud jsou ale stojany ze dřeva, které má ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
Pujcit nebo koupit stepkovac? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bob Stavitel
0
Ruční páskovačka-návod? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 karel nový
0
Jakou vybrat vrtačku? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vilém Votcházel
0
ponk - kde sehnat Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jan krásný
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×