Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Lazura, lak nebo vosk? Čím natřít dřevěnou podlahu?

Lazura, lak nebo vosk? Čím natřít dřevěnou podlahu?

Chystáte se renovovat starou dřevěnou podlahu nebo vás čeká naopak povrchová úprava podlahy nové? V každém případě se budete určitě zajímat, jaký nátěr zvolit. Který materiál je tedy právě pro vás ten nejlepší? Zvolíte lak, lazuru, vosk či snad mořidlo? Pokusíme se jednotlivé termíny vysvětlit, ať máte jasněji při výběru.

reklama

Barva

Barva je všeobecně každá nátěrová hmota, která mění původní vzhled natíraného předmětu. Ve své prvotní podstatě je barva vlastnost pozorovaného objektu odrážet určitou vlnovou délku světla a oko potom vnímá určitou barvu ve viditelném spektru. Z teorie barvy plyne, že černá je pouze odstín bílé a naopak, pokud se jednotlivé složky světla smíchají, vnímáme bílou - červené světlo, modré světlo a zelené světlo. Tomu se říká aditivní míchání. Pokud mícháme pigmenty, dochází k tzv. subtraktivnímu míchání - žlutá , azurová a purpurová (např. barvy v tiskárně), smícháním všech tří barev získáme černou.

Olej

Olej je druh nátěrové hmoty, která využívá jako převážnou složku přírodní nebo modifikovaný olej, většinou lisovaný ze semen rostlin (např. len, soja, mák, světlice nebo tungový olej). Pro zlepšení vlastností se používají další oleje (levandule, pomeranč atd.) a i třeba rostlinné vosky (karnabuský vosk a Candellila, kalafuna, damarská pryskyřice, šelak atd.).
Dělíme na:

  • vysychavé (oxidativní)
  • vytvrzující (použití modifikovaných přírodních surovin)
  • UV tvrditelné.

Aby olej zaschl, musí obsahovat sušidlo (sikativ). Přírodní oleje většinou mají tmavší zabarvení a schnou déle, než oleje z modifikovaných přírodních olejů. Modifikace spočívá v převaření oleje při 300°C nebo 120°C bez přístupu vzduchu. Tím se změní vlastnosti oleje ve prospěch rychlosti vytvrzování a odolnosti vůči kapalinám.
Oleje mohou být i vodouředitelné (kdy se za použití vhodného emulgátoru olej rozptýlí ve vodě), mohou se barvit, jsou s různým obsahem vosku (např. tvrdé voskové oleje).

Oleje mohou být jednosložkové nebo dvousložkové. Liší se nejen názvem, ale především svými vlastnostmi. Dvousložkové oleje mají vytvrzující složku, které slouží k rychlému vytvrzení a k navýšení odolnosti. Tyto oleje mají i 100% sušinu a neobsahují VOC (rozpouštědla). Příkladem dvousložkového oleje je UN1CO od CIRANOVA, který se nanáší v 1 vrstvě. Díky svému speciálnímu složení je potřeba jen jeden nános na dokončení dřevěné podlahy. Kombinace oleje a tužidla zajišťuje rychlé schnutí a vynikající chemickou a mechanickou odolnost povrchové úpravy.

Lazura

Lazura je taková nátěrová hmota, která je transparentně obarvená a chrání dřevo a současně transparentně zbarvuje. Oproti olejovým nebo syntetickým emailům obvykle nevytváří silný povlak. Může být rozpouštědlová nebo vodouředitelná (na bázi alkydových pryskyřic nebo oleje). Podle schopnost tvořit film rozlišujeme na tenkovrstvou, středněvrstvou a silnovrtsvou. Použití závisí na rozměrové stabilitě výrobku (pergoly, okna, dveře atd.).

Lak

Dalším materiálem pro nátěr dřevěných podlah je lak. Tedy nátěrová hmota, která vytváří na povrchu film, většinou hodně odolný vůči kapalinám. Lak může být bezbarvý, lazurovací a krycí s vysokou pigmentací. Laky se vyskytují jako rozpouštědlové nebo vodouředitelné, s různou sušinou (pevná složka většinou od 20 % po 100%). Laky dále dělíme na jednosložkové nebo dvousložkové, dříve u polyesteru se vyskytovaly i tři složky. Příkladem vodouředitelného laku je FORTICO. Je vysoce odolný vůči mechanickému poškození a vůči kapalinám, vhodný pro nátěr dřevěných podlah.

Vosk

Vosk je v podstatě směs nenasycených mastných kyselin, esterů, nasycených uhlovodíků atd. Na jeho výrobu se nejčastěji používá směs parafinů a včelího či karnaubského vosku a candellily. Karnaubský vosk a candellila jsou rostlinné vosky z jihoamerických palem. Vosk na dřevo tvoří pastovitou konzistenci, která se nanáší na dřevo ve slabé vrstvě a po zaschnutí se vyleští. Vyrábí se v různých variantách a také i v kombinaci s oleji a dalším přídavky, které mají za úkol navýšit odolnost.

Mořidlo

Oproti výše uvedeným je mořidlo přípravkem, které je určené ke zbarvení dřeva na požadovaný odstín. Nevytváří film na povrchu, tedy nefunguje jako vrchní ochrana dřeva, někdy reaguje s tříslovinami obsaženými ve dřevě. Původně se používala předmořidla, mořidla a zamořidla. Předmořidla dodala dřevu třísloviny nebo jiné složky, mořidla reagovala na příslušný odstín, zamořidlo reakci neutralizovalo a stabilizovalo. Z důvodů složitosti a nestálosti odstínů se přešlo na kombinaci mikromletého pigmentu a barviva v různých nosičích a pro různou technologii nanášení. Mořidlo se musí dokončit lakem nebo olejem s voskem.
Mořidlo může být lihové, voskové, louhové či vodouředitelné.

Výborným vodouředitelným mořidlem s velkou škálou odstínů je Aquapad od CIRANOVA. Je vhodné k moření všech druhů dřeva v interiéru. Dává dřevu jednotný vzhled. Nanáší se štětcem nebo PADem. Pro bezchybný vzhled a dlouhou funkčnost je nutné dodat podlaze vrchní nátěr lakem, olejem nebo voskem.

Autor: Acolor (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Aby dřevo dýchalo, nechte mu otevřené póry 6  fotek

Aby dřevo dýchalo, nechte mu otevřené póry

Dřevo milujeme nejen pro jeho ušlechtilou krásu, ale také pro příjemný pocit při dotyku i pro nezaměnitelnou vůni. Jeho charakteristický vzhled se sna ...


Čím ošetřit dřevěnou podlahu 4  fotek

Čím ošetřit dřevěnou podlahu

Dřevo je krásné, protože je to přírodní materiál a podlahy z něj jsou nám tak nějak blízké pro svou teplou barevnost a strukturální různorodost. Ne ...


Používáte na ošetření dřeva oleje nebo lazury? 8  fotek

Používáte na ošetření dřeva oleje nebo lazury?

Při ošetření dřeva si velmi často klademe otázku, zda námi zvolený přípravek dřevo opravdu ochrání a nepoškodí ho, zda dřevo neztratí svou původní ...


Přírodní vzhled dřeva 7  fotek

Přírodní vzhled dřeva

Přírodní vzhled dřeva se pomalu zabydluje i v našich domácnostech - dnes je moderní říkat v interiéru. Většina nátěrových hmot, kterými je dřevo oš ...


Houpačka pro maminku i miminko, aneb houpání nás baví - 2. díl 19  fotek

Houpačka pro maminku i miminko, aneb houpání nás baví - 2. díl

Neobvyklá konstrukce kolébky pamatuje i na dospělé. Při uspávání miminka se pohoupáte i vy a třeba dojde i na dobrou knihu. Ve druhém díle našeho v ...


Jak správně postupovat při broušení dřeva? 5  fotek

Jak správně postupovat při broušení dřeva?

Broušení dřeva je rozhodující při povrchové úpravě dřeva, lak či vosk nebo olej či lazura jsou pouze završením celého procesu. Pokud tedy není proc ...


Povrchová úprava parket 9  fotek

Povrchová úprava parket

Možná, že jste se i vy rozhodli, že si zrenovujete dřevěnou podlahu. Stojíte uprostřed místnosti a váháte nad tím, pro jaký povrch se máte rozhodnout. ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×