Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Návod na stínítko na lampičku z papíru

Návod na stínítko na lampičku z papíru
Rozbilo se vám papírové stínítko u stolní lampičky? Snadná pomoc: nové stínítko si zhotovíme z útržků tenkého papíru. Papírky nalepíme na nafukovací míček, který po uschnutí pouze vyfoukneme a vytáhneme ven. Chceme-li mít lampičku v přírodním stylu, nalepujeme mezi útržky papíru ještě květy i jejich listy, nebo kapradí, lístečky stromů apod. Rostliny mohou být suché, vylisované, ale i čerstvé. Vyzkoušejte si s námi tuto jednoduchou kašírovanou techniku. Po rozsvícení se obyčejná bílá koule jakoby zázrakem promění v květinovou kytici, která tlumeným svitem prozradí své tajemství.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Stojánek ze staré lampičky a objímku se žárovkou, nafukovací balonek, mísu či kbelíček, hedvábný nebo průklepový papír, škrob, lístky rostlin, drátek.

Nářadí

Nůžky, štětec a kleště.

Postup

  1. Ze staré lampičky sundáme poškozené stínítko, vyšroubujeme žárovku a vyjmeme nepotřebný nosič krytu. Pro obnovenou lampičku budeme potřebovat pouze stojánek s objímkou a žárovkou.

  2. Nafoukneme obyčejný gumový míček, nebo dětský nafukovací míč z PVC a usadíme jej do mísy či menšího kbelíčku. Okraje podle potřeby vyložíme papírem, aby náš míč při práci pevně stál.

  3. Tenký střihový, hedvábný, nebo průklepový papír natrháme na menší kousky a připravíme si misku se škrobem. Vrchovatou polévkovou lžící bramborového škrobu rozmícháme ve ¼ l studené vody a ¾ l vody uvedeme do varu. Za stálého míchání do ní pomalu vléváme rozpuštěný škrob a po vzniku bublin ještě dvě minuty vaříme.

  4. Kousky papíru namáčíme ve vychladlém škrobu a lepíme je na míč, až vznikne souvislá vrstva po celém povrchu. Připravené lístky rostlin postupně přikládáme na základní vrstvu a překrýváme je útržky papíru namočenými ve škrobu.

  5. Rukou nalepenou vrstvu přihlazujeme k míči a po nalepení rostlin vše překryjeme dalšími naškrobenými papírky. Potom míček přivážeme k provázku a zavěsíme jej na vzdušném místě, třeba na okně, k usušení.

  6. Chceme-li skořepinu zpevnit, natřeme ji po usušení ještě jednou vrstvou škrobu. Po uschnutí míček pouze vyfoukneme a vytáhneme jej ven. Případné vmáčknutí slabé skořepiny snadno zevnitř napravíme vařečkou.

  7. Z tenkého drátku upleteme kolečko s háčky, jako nosič stínítka. Dva drátky stáčíme do sebe a v místě nožiček lampy z jednoho drátku vždy uděláme háček, který pak zaklesneme do stojánku. Tak zajistíme stabilitu stínítka.

  8. Podle velikosti kroužku rozšíříme i otvor po vytažení míčku na skořepině. Papír po celém obvodu natrháme asi na 1 cm široké proužky. Natrhaný okraj má stejný charakter, jako přilepené útržky, a proto při jeho úpravě nepoužíváme nůžky.

  9. Drátěný kroužek vložíme dovnitř skořepiny k natrhanému okraji. Proužky pak potíráme lepidlem na papír nebo škrobem a ohýbáme je přes drátek dovnitř, kde je přilepujeme ke stěně. Háčky necháme vysunuté ven.

  10. V horní části stínítka uděláme větrací otvor. Z drátku stočíme kroužek, podle něhož vytrhneme ze skořepiny kolečko a okraje natrháme na proužky. Proužky pak stejným způsobem jako u podstavce zahneme přes drátek dovnitř a přilepíme je.

Pepův tipKe zdobení stínítka můžeme použít vylisované, ale i čerstvé listy jetele, okvětní lístky rostlin, listy bylin, stromů, kapradí atd. K výrobě stínítka je vhodný tenký střihový, hedvábný nebo průklepový papír. Použijeme-li útržky barevných papírků, dosáhneme zas jiného efektu.
Autor: Miroslava Kubišová (text + foto)

Související články

Stínítko na lampu 13  fotek

Stínítko na lampu

Staré stínítko dosloužilo, propálilo se nebo se jen nehodí k novým závěsům v pokoji. Pokud není poškozená konstrukce stínítka, můžeme si jednoduše zho ...


Vzpomínka na Provence - věnec s papírovými květy 12  fotek

Vzpomínka na Provence - věnec s papírovými květy

Věnec symbolizuje nejen slunce, ale i věčný koloběh přírody. Máte-li chuti nějaký věnec vytvořit, nemusíte čekat až do adventu. Někdo dává přednost př ...


Koule s tújemi, semínky a kořením 11  fotek

Koule s tújemi, semínky a kořením

Větvičky tújí, jalovců, voňavá koření a barevná semínka prozáří, zkrášlí a provoní svou typickou vůní celý náš domov. Stačí je pouze nalepit na polyst ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×